U intervjuu koji smo prošlo ljeto napravili s Anom Maras Harmander šarmantna je glumica uz smiješak izjavila: „Volim vidjeti lijepe žene, ali nakon svih ovih aplikacija koje postoje za popravljanje, ne vjerujem u sve što vidim!“. U današnjem Instagram svijetu, teško je s njom se ne složiti.
Naime, svi su ljudi na fotografijama savršeni: snimljeni u prekrasnim interijerima, u savršenim (kvazi)ležernim outfitima, s pomno odabranim modnim detaljima… I naravno, besprijekornog tena. Taj život na društvenim mrežama ima nekoliko mana, a među njima je i ta da će vas kad tad netko vidjeti – uživo. S prištićima. Ožiljcima od akni. Malo manje plavim očima. Podočnjacima do poda…
Trendovski trio
Što je, naravno, u potpunosti u redu, takvi smo. No, ako vam je od toga kako ćete ispasti na fotografijama važnije kako izgledate u realnosti, umjesto u mobitel s najnovijom generacijom filtera mogli biste uložiti u – proizvode za njegu kože. I to ne bilo kakve.
Skincare trendovi nalažu jasne smjernice: na top listi omiljenih su preparati s vještičjom lijeskom (witch hazel ili lat. Hamamelis Virginiana), korištenje tekućih pilinga s kiselinama umjesto grubih mehaničkih te prirodna alternativa retinolu – bakuchiola.
Prirodna zamjena za retinol
Posljednji s popisa, sastojak neobičnog naziva dobiven iz sjemenki i lišća biljke Psoralea Corylifolia koja raste pretežito u istočnoj Aziji, karakteriziraju snažna antioksidativna svojstva, a dokazano je i da pokreće biokemijski proces koji aktivira proizvodnju kolagena – alfe i omege anti-ageinga. Na kožu djeluje slično kao i retinol: ten čini glađim i čišćim te smanjuje pigmentacije pa automatski utječe na mladolikost. No, dok retinol osjetljivu kožu može nadražiti, bakuchiola je umiruje.
Nazivaju ga i prirodnim botoksom jer prevenira pojavu sitnih bora na licu, a povećava i čvrstoću kože. No, najviše će se svidjeti ženama koje muči problem akni – jer ima snažna antibakterijska svojstava pa smiruje upale i ujednačava ten. Po blagotvornim je svojstvima odavno poznat u medicini: koristio se, naime, za umirivanje osipa, smanjenje crvenila, ubrzavanje zacjeljivanja… Ipak, njegovi su dermatološki učinci tek nedavno stavljeni u prvi plan, nakon što su neke od najrenomiranijih kozmetičkih kuća kreirale proizvode bazirane upravo na „retinolu koji to nije“. Neki od njih su i serumi Farmacy Honeymoon Glow i Ole Henriksen Glow Cycle Retin-ALT te ISDIN Melatonik 3u1.
Tekući pilinzi s kiselinama
Bilo da ste putovali ili se samo tijekom zime ulijenili u njegujućoj rutini, svi jedva čekamo onaj osjećaj „preporođenosti“ kakav nam pruža samo eksfolijacija… A trendovi govore da grube teksture nisu više „in“: zamijenile su ih tekući pilinzi, posebice oni na bazi kiselina.
Jedan od njih je i Vichy Idéalia Noćna piling-njega koja pojačava blistavost, a namijenjena je iznimno osjetljivoj koži te ženama s umornim i neujednačenim tenom, izraženim nepravilnostima i borama. Uklanja odumrle stanice i potiče obnovu kože zahvaljujući 4-postotnoj glikolnoj kiselini koja nježno zaglađuje. Sadrži aktivne ekstrakte fermentiranog crnog čaja, polifenole borovnice i hepes – sastojak koji pomaže pri zaglađivanju ističući prirodnu svježinu kože. Potiče staničnu obnovu i odlično djeluje na hrapava i suha područja.
U ovu se skupinu ubraja i Filorga Oxygen-Peel reoksigenirajući losion s mikro-piling učinkom: bioaktivni senzori kisika potiču oksidaciju stanica, hijaluronska kiselina hidratizira kožu, a mikro-peeling koktel lagano je „brusi“ i zaglađuje bore i pore. Nanosi se na čistu kožu prije odlaska na spavanje, a put je nakon buđenja obnovljena, blistava i osvježena.
Koji se još pilinzi preporučuju ako vam je cilj zablistati? Darphin L’institut obnavljajući biljni piling, Estée Lauder Perfectionist Pro Instant Resurfacing piling te Tatcha Violet-C sjajni serum s 20-postotnim vitaminom C i 10-postotnom AHA kiselinom za cjelodnevni učinak bez iritacije.