Užurbani tempo i blagdanski stres ne moraju vas koštati zdravih zubi i lijepog osmijeha

Da, postoji znanost o smijanju i zove se gelotologija. Prema njoj, postoji do 19 različitih vrsta osmijeha, koje se mogu podijeliti na one koje izražavaju sreću i one koje se koriste u društvenim situacijama. Baš kao otisci prstiju, svaki osmijeh je poseban. I jedinstven. Ipak, jedno im je svima zajedničko – lijepi i zdravi zubi.

Kraj godine uvijek je obilježen užurbanim tempom – hvataju se rokovi, dovršavaju obveze, kupuju darovi i planiraju zabave, a slobodni trenutci čine se kraćima nego ikada. Usred tog blagdanskog kaosa često zaboravljamo posvetiti se sebi, a naši zubi možda su prvi na udaru. Pranje se počesto svodi na brzinsko osvježavanje daha, posjet stomatologu odgađa za “nakon nove godine”, a prehrana postaje praktična – slatkiši, gazirana pića, pekarski proizvodi i dostave dominiraju jelovnikom.

Kako nam lijep osmijeh ne bi postao još jedna stavka koju smo zanemarili u blagdanskoj strci, savjete i preporuke kako ga zadržati potražili smo od Elene Štimac Vukojević, dr. med. dent., spec. dentalne protetike iz Štimac Centra dentalne medicine – jednog od najmodernijih dentalnih centara u regiji, s tradicijom dugom više od 35 godina.

Kako stres uništava zdravlje zubi?

Blagdansko razdoblje dodatno pojačava loše navike koje često prakticiramo tijekom cijele godine. U brzini, umjesto kvalitetnog obroka, biramo “nešto s nogu” – peciva iz pekare, fast food ili grickalice. O božićnim kolačićima i gaziranim pićima da ne govorimo. No, prekomjeran unos šećera potiče razvoj karijesa, kisela hrana i pića oštećuju zubnu caklinu, dok loša higijena stvara savršene uvjete za razvoj bakterija. Na sve to dodajte stres, koji u ovo vrijeme doseže vrhunac i često se manifestira nesvjesnim škripanjem zubima tijekom noći – stanjem poznatim kao bruksizam.

“Terapija udlagom može spriječiti trošenje zubi, oštećenja cakline i poremećaje zagriza. Ranim djelovanjem izbjegavaju se dugotrajne terapije i protetski zahvati, koji su znatno složeniji i skuplji. Bruksizam nije bezazlen – može prouzročiti bolove u vratu, hipertrofiju mišića i probleme s čeljusnim zglobom. Udlaga je jednostavno i učinkovito rješenje za očuvanje zdravlja zubi i osmijeha”, kaže dr. Štimac Vukojević.

Što možete učiniti za svoje zube?

U kaotičnoj svakodnevici nije lako pronaći vrijeme za sve, ali zdravlje zubi ne iziskuje puno. Pranje zubi dva puta dnevno, po dvije minute, osnova je svakodnevne higijene. Temeljito čišćenje četkicom i pastom ključno je, kao i korištenje zubnog konca ili interdentalnih četkica kako bi se uklonile bakterije i naslage s teško dostupnih mjesta. Također, posjet stomatologu barem jednom godišnje može napraviti značajnu razliku. Preventivni pregledi traju tek 30-ak minuta, a pomažu riješiti probleme prije nego što postanu veći i zahtijevaju dugotrajnije tretmane.

“Nakon konzumacije slatkog, kiselog ili gaziranog, preporučuje se isprati usta običnom vodom. Na taj se način smanjuje štetan utjecaj na caklinu i neutralizira kiselina. Pranje zubi odmah nakon kiselih obroka ipak nije poželjno – pričekajte barem pola sata kako ne biste dodatno oštetili omekšanu caklinu. Također, nemojte zanemariti jezik! Nježno ga četkajte svaki put kad perete zube jer na njemu skupljaju bakterije koje mogu stvoriti plak i dovesti do većih dentalnih problema”, objašnjava dr. Štimac Vukojević.

Nadamo se da ćete na kraju ove godine zastati, usporiti, posložiti prioritete i ulagati u ono što vas čini sretnima. Jednu godinu stariji, ali pomlađenoga osmijeha. Jer naša sugovornica ima i za to rješenje!

“Anti-aging u stomatologiji usmjeren je na pomlađivanje osmijeha, a najčešće uključuje izbjeljivanje zubi i postavljanje ljuskica. Izbjeljivanje zubi jednostavna je i bezbolna metoda koja vraća bjelinu zubima dok ljuskice – tanke keramičke pločice postavljene na prednju površinu zuba – omogućuju trenutačnu transformaciju osmijeha. Proces je brz, minimalno invazivan i rezultira prirodnim, estetski savršenim osmijehom. Pomlađivanje osmijeha može se postići već u nekoliko dolazaka, uz stručnu procjenu i preciznu izradu ljuskica”, zaključuje dr. Štimac Vukojević.

Za kraj, uključite brigu o zubima u svakodnevne rituale, a imate li pitanja ili trebate savjet, Štimac Centar dentalne medicine je prava adresa za vas. A ako vam treba dodatan razlog, čak 9 njihovih stručnjaka i ove je godine uvršteno u najliječnike!

Pročitajte još i ...