Poznato je da su glavni uzroci nastanka akni povećanje prodizvodnje sebuma, začepljene pore, upala i prisutnost bakterija. Tu su i stres, onečišćenja iz zraka, loše navike čišćenja i neadekvatna prehrana – naročito hrana s visokim udjelom šećera te mliječni proizvodi. U prilog nastanku akni idu i hormonalne promjene, dok velik dio otpada i na genetiku.
Iako ih najčešće viđamo i primjećujemo na licu, akne se mogu pojaviti i na ostalim dijelovima tijela – leđima, prsima, ramenima. Pitanje koje si mnogi mladi danas postavljaju jest kada reagirati, te kada se za pomoć obratiti liječniku. No, valja naglasiti da jako puno možemo učiniti i sami, prije nego li se akne uopće pojave.
Promjena životnih navika može biti prvi i važan korak u prevenciji, ali i u ublažavanju akni. Iako sa svih strana možemo čuti koliko je čišćenje kože važno, ni u tome ne treba pretjerivati. Kožu valja čistiti nježno, bez trljanja, blagim i umirujućim proizvodima nekog od renomiranih dermokozmetičkih brendova. Pritom birajte proizvode na kojima je istaknuto da su „oil-free“.
Ako se svakodnevno šminkate, pokušajte broj proizvoda koje koristite svesti na minimum jer brojni slojevi raznih preparata mogu začepiti pore i potaknuti nastanak akni. Promijenite prehranu – konzumirajte što više sirovog voća i povrća, žitarice i ribu te probiotičke pripravke i jogurt. Pijte dovoljno vode i prestanite pušiti.
Redovito mijenjate posteljinu i ručnike, a svoju odjeću prilagodite namjeni. Ako trenirate, birajte materijale koji „dišu“. Sve navedeno zasigurno će biti od pomoći da već nastale akne ublažite ili da spriječite njihov nastanak.
No, za pravilno tretiranje i potpuno izlječenje, potrebno se obratiti dermatologu. On će prije svega utvrditi o kojem se tipu akni radi te će vam odrediti specifičnu njegu, a po potrebi i terapiju.
Mi vam danas predstavljamo još četiri zagrebačke dermatologinje koje su se spremno odazvale na naš poziv za sudjelovanjem u nacionalnoj akciji #pokazise te su u svojim ordinacijama otvorile termine za besplatne preglede akni. One su, redom – dr. Maja Kovačević, prim. dr. sc. Lena Kotrulja, mr. Klaudija Šebetić, dr. sc. Vlatka Čavka i dr. Sanja Poduje.
Poliklinika Duduković Kisić, Trg braće Mažuranića 5
Dr. Maja Kovačević diplomirala je na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, pripravnički staž odradila je u KBC-u Zagreb te je 2013. položila stručni ispit. Iste godine upisuje i sveučilišni poslijediplomski doktorski studij „Biomedicina i zdravstvo“, a 2015. godine Sveučilište prihvaća temu njezine doktorske disertacije iz područja vitiliga.
Specijalizaciju iz dermatologije i venerologije završila je u Klinici za kožne i spolne bolesti KBC Sestre Milosrdnice, a potom nastavlja raditi na istoj Klinici te u Poliklinici Duduković i u Ordinaciji za kožne i spolne bolesti prof. Andrije Stanimirovića.
U svom radu pokazuje interes za medicinsku kozmetologiju, bolesti vlasišta, poremećaje pigmentacije te dermatoskopiju i dermatokirurgiju. Kao pozvani predavač aktivno sudjeluje u međunarodnim znanstvenim skupovima u Tel Avivu, Cannesu, Dubaiju, Bangaloreu i Kyotu te pohađa edukacije iz trihoskopije u Varšavi i transplantacije melanocita u Chandigarhu u Indiji.
Bavi se i znanstveno – istrazivačkim radom na području dermatovenerologije, članica je Hrvatskog dermatovenerološkog drustva, Europskog udruženja dermatovenerologa (EADV), Internacionalnog društva dermatovenerologa (ISD), Internacionalnog društva za dermatoskopiju (IDS), Europskog udruženja za istraživanje bolesti vlasišta (EHRS) te tajnica Hrvatskog saveza oboljelih od vitiliga.
Poliklinika DermaPlus, Kaptol 25
Prim. dr. sc. Lena Kotrulja, specijalistica dermatovenerologije i uže spec. pedijatrijske dermatologije, svoje je bogato iskustvo u kompleksnoj problematici liječenja akni stekla tijekom dugogodišnjeg rada u KBC Sestre milosrdnice. Kroz svoje dugogodišnje kliničko iskustvo vodila je dijagnostičku obradu i terapiju najzahtjevnijih dermatoloških bolesnika, te je bila voditeljica znanstveno-istraživačkog projekta i kliničkih studija.
Temelje psihodermatologije postavila je kroz svoj znanstveno-istraživački rad i individualizirani pristup pacijentima, s obzirom da su nove spoznaje potvrdile da je kod trećine bolesnika u dermatološkoj praksi naglašeno prisutna i psihološka komponenta koja prati bolest i koja se ne smije zanemariti.
Prim. Lena Kotrulja u svom radu i u privatnoj poliklinici DermaPlus pristupa pacijentima s fokusom na najbolju kliničku praksu, uz stručnost i individualizirani pristup, s naglaskom na dobru suradnju i informiranost pacijenta, koji je aktivno uključen u proces liječenja.
Prim. dr. Kotrulja provodi kvalitetnu dijagnostiku, pravovremenu ciljanu terapiju i neinvazivne postupke liječenja u svrhu što brže rehabilitacije pacijenata s aknama.
Poliklinika Šebetić, Trg Kralja Petra Krešimira IV 14
Mr. Klaudija Šebetić, specijalistica dermatovenerologije, ima dugogodišnje iskustvo u liječenju akni osoba u pubertetu i u odrasloj dobi. Individualnim pristupom pacijentima u svojoj Poliklinici Šebetić uspijeva pronaći rješenje za svakog pacijenta te akne liječi s velikim uspjehom.
To doktorica postiže primjenom dermokozmetičkih pripravaka u kombinaciji s dermatološkom terapijom i raznim postupcima iz područja medicinske kozmetologije.
Poliklinika Vlatka Čavka, Dobri dol 47
Dr. sc. Vlatka Čavka, specijalistica dermatovenerologije, nakon višegodišnjeg iskustva u bolničkom sustavu odlučila je kroz rad u privatnoj ustanovi ostvariti svoje zamisli o suvremenom radu u dermatologiji. Tako je u listopadu 2018. godine osnovala “Polikliniku Vlatka Čavka”.
Dr. Čavka doktorirala je 2016. iz područja dermatološke onkologije s temom “Utjecaj humanoga papiloma virusa na razvoj nemelanomskih tumora kože”, te je objavila brojne stručne radove i poglavlja u knjigama.
Osim usavršavanja na polju dermatoskopije, educirana je i za laserske tretmane – od isključivo estetskih kao što je laserska rejuvenacija, pa sve do terapijskih laserskih tretmana za liječenje akni, rozaceje, gljivičnih oboljenja noktiju.
Dr. Vlatka Čavka ističe kako je u rješavanju dermatoloških problema, osim same terapije, važna i edukacija pacijenta. Pacijent mora biti upoznat sa svojom bolesti, načinima njezina liječenja, njegom specifične kože i ostalim prilagodbama životnih navika kako bi se postigao očekivani rezultat – a to je zdrava koža.
Poliklinika Poduje, Jurkovićeva ulica 17
Prim. dr. Sanja Poduje, specijalistica je dermatovenerologije u Klinici za dermatovenerologiju KBC-a Sestre milosrdnice u Zagrebu, a prošle je godine otvorila vlastitu Polikliniku Poduje.
Ova članica Hrvatskog društva za dermatovenerologiju i Hrvatskog društva za onkologiju svakodnevno se bavi dermatološkom kirurgijom i medicinskom kozmetologijom. U području dermatologije posebice se istaknula zbog dugogodišnjeg iskustva u laserskoj terapiji kožnih bolesti, kirurgiji različitih promjena kože te primjeni suvremenih metoda pomlađivanja poput mezoterapije, pilinga i filera, ali i primjeni fototerapije kod kroničnih oštećenja kože.