Prijateljica vam je preporučila „puder svog života“, savršeni preparat koji prianja uz kožu, prekriva sve nedostatke i ten čini besprijekornim čak i uživo, bez Instagram filtera. Otišli ste u parfumeriju, potrošili brdo novca, donijeli ga kući i utvrdili da je – očajan. Istaknuo je pore, dodatno isušio kožu, umjesto da sakrije nepravilnosti, još ih je i istaknuo… Umjesto savršene puti dobili ste minus u budžetu i gomilu ljuskica na licu.
Tko je kriv – vi ili prijateljica?
Tko je kriv? Puder? Prijateljica? Kao i uvijek, treba krenuti od sebe: kupili ste puder motivirani oduševljenjem druge osobe, ne uzimajući pritom u obzir tip i stanje svoje kože. Naravno, ponekad to i ne možete odrediti sami: jedine osobe koje će vas najbolje uputiti u ispravnu i adekvatnu njegu s obzirom na vaše godine, tip kože i eventualnu problematiku jesu dermatolozi – jedini školovani liječnici za kožu.
Njih dakle, ne treba pitati za savjet samo u slučaju problema poput rozaceje, akne, dermatitisa… I po savjet o svom tipu kože itekako vrijedi otići stručnjaku. A onda je i preparativnu kozmetiku i dekorativu mnogo lakše odabrati…
Dermatolog će vam prema tipu kože i godinama odrediti koje je preparate najbolje koristiti, koji tip proizvoda i kakve je rituale najbolje formirati da bi iz svoje kože izvukli beauty maksimum – što aplicirati danju, što noću, pa čak i što ubaciti u prehranu ili pak hitno izbaciti s jelovnika.
A kako starimo, zbog čega se mijenja i naša koža, posjet dermatologu preporučuje se svake tri do četiri godine.
Analiza kože
Osim što se oslanjanju na dugogodišnje školovanje, iskustvo i znanje, dermatolozi posjećuju razne seminare i radionice o najnovijim dostignućima u dermatologiji i kozmetologiji. S napretkom znanosti mijenja se i tehnologija koja nastoji proizvoditi što personaliziraniju i napredniju kozmetiku.
Osim toga, prilikom pregleda kože dermatolog može koristiti razne uređaje, dermatoskope i sl., koji im olakšavaju pristup koži i analizu stanja kože.
Posljednjih godina sve većim prodorom hi-tech tehnologije, u fokusu je i fantastičan aparat Visia koji imaju mnoge poznate ordinacije estetske medicine i dermatologije. Razvila ga je NASA kako bi pratila učinak zračenja i nulte gravitacije na koži astronauta te pod različitim vrstama svjetla mjerila bore, oštećenja od sunca, crvenilo i veličinu pora.
Ovaj aparat otkrit će sve potankosti vaše kože, a istovremeno će vam izračunati „stvarnu starost“ i, adekvatno tome, predložiti odgovarajuću njegu.
Pouzdani rezultati
Visia ima ugrađenu veliku bazu podataka o svim tipovima kože te omogućuje trodimenzionalni pogled na površinu kože iz svih kutova. Tako se dobiva stvarni, prirodni tip kože, boja, nijansa te uputa kako je njegovati na odgovarajući način.
Visia analizira čak i stanje trepavica te preporučuje tretmane koji će ih učiniti neodoljivima, a sve to znanstveno potkrjepljuje brojkama i zornim grafičkim prikazima.
Iako postoje četiri osnovna tipa kože – normalna, suha, masna i osjetljiva, ovi se tipovi kože mogu istovremeno javiti, pa se u tim slučajevima smatra da je koža mješovita. Prilikom dijagnosticiranja tipa kože, dermatolozi će uzeti u obzir: količinu sadržaja vode u koži koja direktno utječe na elastičnost i tonus, količinu masnoće koja pruža zaštitu od dehidracije i čini kožu mekšom i nježnijom, osjetljivosti lica na vanjske podražaje, kao što su alergeni ili hladnoća, vrućina te, naravno, godine i životni stil.
Ono što će vam svaki dermatolog preporuči tijekom čitave godine, bez obzira na godine i tip kože, je visoka zaštita od UV zračenja, prvi korak održavanja kože mladolikom.
Visia analiza pomaže i u određivaju idealnih tretmana za kožu: naime, neke promjene na našem najvećem organu ponekad nisu jasno vidljive klasičnim pregledom. Što više liječnik zna o koži svog klijenta, to će bolje znati propisati ispravan plan njezinog tretiranja kako bi se postigli optimalni rezultati i spriječila daljnja oštećenja. A i puder koji odaberete na temelju dobrog poznavanja svoje kože bit će – idealan.
Analiza kože uređajem Visia na raspolaganju je u Poliklinici Bagatin.