Njega kože trebala bi biti bogata vitaminima, baš kao i naša prehrana. Balansirani obroci puni voća i povrća ne garantiraju nam da će uneseni vitamini stići do kože, jer tijelo važne nutrijente prvo šalje vitalnim organima.
Sprječavaju bore, posvjetljuju mrlje i umanjuju ožiljke
Iz tog je razloga vitamine koži donijeti i drugim putem, a najjednostavniji način je korištenjem topikalnih proizvoda bogatih vitaminima.
Vitamini se u kozmetičkim proizvodima nalaze zbog svojih nevjerojatnih funkcija – djeluju antioksidativno, posvjetljuju mrlje, sprječavaju bore, omekšavaju kožu i umanjuju ožiljke, no nisu uvijek jednako djelotvorni.
Moćni, ali nestabilni
Jedna od glavnih karakteristika vitamina u kremama i serumima njihova je nestabilnost. Da bi proizvod bio djelotvoran, a pun potencijal svakog aktivnog sastojka iskorišten, vitamini moraju biti u stabilnoj formi, adekvatnoj koncentraciji i pravilnoj kombinaciji s drugim sastojcima.
Koji se vitamini zasluženo nalaze na svim listama obaveznih anti-age pomagača i koje vam probleme mogu pomoći riješiti? Izdvajamo najpoznatije vitamine i njihove derivate, kao i izvrsne proizvode u kojima se nalaze.
Vitamin A
Vitamin A često se naziva izvorom mladosti, a od svih vitamina koje nalazimo u proizvodima za njegu, iza učinkovitosti ovog vitamina stoji možda najveći broj znanstvenih dokaza. Pripada skupini retinoida, a najčešće se koristi u obliku retinola – antioksidacijskog derivata.
Najveće prednosti retinola za kožu odnose se na tretiranje akni i anti-age učinak. Koristi se za tretiranje brojnih znakova starenja, od fotostarenja i hiperpigmentacija, do ublažavanja bora, a poznata je i njegova moć u zaglađivanju teksture kože. Osim toga, dokazano pojačava sintezu kolagena i sprječava njegovu razgradnju, što pojačava kompaktnost dubljih slojeva kože i utječe na površinsku čvrstoću.
Vitamin B3
Vitamin B jedan je od onih koji se odnosi na brojne potkategorije, a kad je njega kože u pitanju, najviše nas zanima vitamin B3, odnosno njegov slavni derivat – niacinamid. Riječ je o jednom od iznimno snažnih antioksidansa, koji ujedno sprječava transepidermalni gubitak vode i osnažuje kožnu barijeru, čineći je otpornom na vanjske utjecaje.
Hiperpigmentacije se smatraju jednim od najupornijih znakova starenja, a niacinamid ih vrlo uspješno posvjetljava. Osim toga, izvrstan je saveznik i u tretiranju akni, upalnih procesa i osjetljivosti kože, a poticanjem eksfolijacije utječe i na ubrzanu obnovu epidermisa.
Vitamin C
O vitaminu C malo je toga ostalo neizrečeno. Vjerojatno najjači antioksidans u njezi lica i jedan od najboljih „lijekova“ protiv starenja, danas se nalazi u toaletnoj torbici svake žene. Dermatolozi ga koriste u profesionalnim tretmanima i preporučuju za kućnu njegu, a spada među rijetke sastojke čiji se učinci vide zaista brzo.
Najsnažnija forma ovog vitamina je L-askorbinska kiselina, koja u topikalnoj primjeni pokazuje nenadmašne rezultate. Samo neki od benefita za kožu su povećana sinteza kolagena, neutralizacija štetnih slobodnih radikala, sprječavanje, ali i izbljeđivanje hiperpigmentacija te smanjenje vidljivosti bora i ožiljaka. Nakon ovakve liste dokazanih učinaka na kožu, ovu anti-age zvijezdu nije potrebno dodatno hvaliti.
Vitamin E
Vitamin E prirodno se nalazi u našoj koži, a iako je posljednji na današnjoj listi, nikako nije i najmanje važan. Poznat i pod nazivom tokoferol, također spada u grupu antioksidansa, no sunčevo zračenje bitno smanjuje njegovu razinu u koži. Klinički dokazano djeluje na smanjenje oštećenja uzrokovana onečišćenjem okoliša, a poznat je i po hidratacijskim svojstvima.
Dovoljna razina vitamina E u koži pomaže u bržem cijeljenju rana i obnovi tkiva, a ima i moćna anti-upalna svojstva, pa se često nalazi u preparatima za prevenciju upala, infekcija i drugih negativnih promjena na koži. Zbog snažnih regenerativnih sposobnosti, često se koristi za obnavljanje suhe, ispucane i oštećene kože, kao i u obnovi kože nakon opeklina i ožiljaka.