Vodič kroz najbolje nehijaluronske filere – kolagenstimulatore: poznata liječnica savjetuje kada koji odabrati!

U neka prijašnja vremena svima nam je “došlo” barem jednom zaustaviti prolaznicu i pitati je gdje je kupila torbu ili onaj predivni crveni ruž. Danas, kad na cesti vidimo prekrasnu ženu blistave kože koja izgleda kao da, poput Doriana Graya, negdje u ormaru skriva sliku koja stari umjesto nje, imamo samo jednu misao – gdje je bila na tretmanu… I, ako doznamo odgovor, istražujemo tog majstora na društvenim mrežama!

Estetika, profinjenost i osjećaj za mjeru

Ako guglate dr. Anu Štanfel Hauser, doznat ćete da je specijalistica opće kirurgije i subspecijalistica abdominalne kirurgije, te da je dobila niz priznanja na području estetske medicine. Također ćete saznati da je izuzetno lijepa te da je opušta sviranje trube! A istražite li je na Instagramu, oduševit će vas njezina estetika, profinjenost i osjećaj za mjeru. Ono što svakako fascinira je njezina sposobnost da iz svakog lica “izvuče” ono najljepše i najprirodnije. 

Upravo zato smo vlasnici Specijalističke ordinacije opće i abdominalne kirurgije dr. Ana Štanfel Hauser iz Zagreba odlučili postaviti nekoliko pitanja vezanih uz pomlađivanje kolagenstimulatorima, koje mnogi nazivaju budućnošću estetske medicine, a za većinu njih doktorica je nacionalni i regionalni trener.

Kako biste objasnili osnovni princip rada biostimulatora i po čemu se razlikuju od klasičnih dermalnih filera?

– Kolagenstimulatori, bilo da se radi o preparatima polilaktične kiseline (Sculptra, Lanluma, Aesplla), polikaprolaktonu (Ellansé) ili kalcij-hidroksiapatitu (HarmoniCa), stimuliraju sintezu novog, zdravog kolagena u koži, koji počinjemo gubiti već u ranim 20-ima.

Pacijentica tretirana s 4 ml Ellanse kolagenstimulatora (polikaprilakton) jer rezultat samo hijaluronskim filerom nije bio zadovoljavajući. Prije i 6 mjeseci nakon tretmana…

Volim reći da su kolagenstimulatori sjeme koje sijemo kako bi kolagen “narastao”, što znači da je potrebno nešto više vremena za postizanje rezultata, ali su oni prirodni i dugotrajni. Istina je da hijaluronski fileri daju instant rezultat vezanjem vode na molekulu hijalurona, ali njihovi rezultati traju kraće u odnosu na one dobivene kolagenstimulatorima. Najbolji rezultati postižu se kombinacijom nehijaluronskih i hijaluronskih filera.

Koje su specifične prednosti biostimulatora poput Lanlume, Ellanséa, Sculptre i HarmoniCe u odnosu na druge proizvode?

– Prednost ovih preparata nad hijaluronskim filerima je dugotrajnost rezultata, koji su uvijek vrlo prirodni i regenerativni, a odnose se na nadoknadu izgubljenog volumena, poboljšanje tonusa kože, ublažavanje bora i ujednačavanje tena. Ako ste u perimenopauzi, menopauzi ili ste aktivni sportaš, nedostatak volumena i loš tonus kože teško je nadoknaditi samo hijaluronskim filerima. Ako i uspijemo, potrebne su veće količine hijalurona i učestala ponavljanja zbog brze razgradnje, što lice može učiniti neprirodnim. To, vjerujte mi, nitko ne želi.

Lanluma kolagenstimulator u svom punom sjaju. Fotografija prije tretmana, poslije tretmana i 5 tjedana nakon. Uz Lanlumu, napravljena augmentacija usnica sa 0,5 ml hijaluronskog filera…

Iz iskustva, pacijenti najviše žele njegovati svoju kožu bez drastičnih promjena u volumenu i bez želje za ekstremnim konturiranjem. Upravo to omogućavaju kolagenstimulatori. Istina je da se prvi rezultati moraju čekati 4-6 tjedana od tretmana, ponekad i 3-6 mjeseci, ali se oni s vremenom samo poboljšavaju i mogu trajati do dvije godine, a s Ellansé M filerom čak i do 4 godine.

Za koje tipove kože ili estetske indikacije su biostimulatori najprikladniji?

  Biostimulatori su posebno prikladni za sportaše, žene u perimenopauzi i menopauzi te osobe koje koriste popularne injekcije za regulaciju težine, čime brzo gube masnoću, što se najprije vidi na licu. Moja preporuka je započeti s kolagenstimulatorima istovremeno s terapijom za mršavljenje jer njihovi rezultati traže vrijeme. Time se sprječava drastičan gubitak volumena u licu i opuštanje kože.

Kako se biostimulatori mogu koristiti u prevenciji starenja kože u odnosu na tretmane ublažavanja postojećih bora?

– Većinu kolagenstimulatora moramo pripremiti prije aplikacije – otopiti prah, poput polilaktične kiseline (Lanluma, Sculptra, Aesplla), u sterilnoj vodi ili fiziološkoj otopini. Ključ uspjeha ovih tretmana je u razrjeđivanju preparata. Različitim razrjeđenjem možemo ciljati određene indikacije – koncentrirani preparati nadoknađuju volumen, dok razrijeđeni djeluju isključivo na poboljšanje tonusa kože, bez voluminizacije. Zato je važno da ove tretmane obavlja educirani liječnik koji razumije dinamiku poboljšanja i može pacijenta voditi do željenih rezultata.

Koliko dugo traju rezultati tretmana biostimulatorima i što se događa s kožom nakon što učinak počne slabiti?

– Rezultati tretmana biostimulatorima počinju biti vidljivi već nakon 4-6 tjedana, a poboljšavaju se kroz nekoliko mjeseci. Konačni rezultati mogu trajati i do dvije godine. Ponekad jedan tretman nije dovoljan, ali rezultati su dugotrajniji od onih koje daju hijaluronski fileri, pa su samim time održiviji na duge staze.

Podizanje i zatezanje kože u donjoj trećini lica. Pacijentica nakon jednog tretmana Sculptra kolagenstimulatora (polilaktična kiselina)
Koje su moguće nuspojave ili komplikacije koje pacijenti mogu doživjeti nakon primjene biostimulatora?

– Rane komplikacije mogu uključivati hematome, edeme i osjetljivost tretiranog područja zbog tehnike aplikacije. Kasne komplikacije, poput granuloma, izuzetno su rijetke i uglavnom se javljaju zbog nepravilne komunikacije između liječnika i pacijenta – ako pacijent ne prati upute o masiranju tretiranog područja nakon zahvata. Uz pravilno pripremljen preparat i slijedjenje liječničkih uputa, komplikacije su rijetkost.

Koliko tretmana bi bilo potrebno za postizanje optimalnih rezultata kod većine pacijenata, ovisno o vrsti biostimulatora?

– Optimalan broj tretmana ovisi o vrsti biostimulatora. Na primjer, Sculptru je najbolje ponoviti 2-4 puta u razmacima od 4-6 tjedana, dok HarmoniCu možemo ponoviti nakon 6-12 mjeseci. Lanluma se ponavlja 2-3 puta u razmacima od 4-6 tjedana, a Ellansé se može ponavljati nakon 1-2 godine. Svaki plan terapije određuje liječnik, ovisno o individualnim potrebama pacijenta.

Prije i 3,5 mjeseca nakon jednog tretmana HarmoniCa kolagenstimulatorom
Kako se HarmoniCa, kao kombinacija hijaluronske kiseline i kalcijevog hidroksiapatita, razlikuje od ostalih biostimulatora?

– HarmoniCa je jedinstveni dvokomponentni filer koji kombinira hijaluronsku kiselinu i kalcij-hidroksiapatit. Iako sadrži hijaluronski filer, kalcij-hidroksiapatit dominira svojim snažnim stimulativnim učinkom na sintezu kolagena. Ovaj preparat pruža intenzivan lifting efekt zbog jake stimulacije kolagena, što ga čini iznimno učinkovitim u estetskim tretmanima.

Koji su kriteriji za odabir između različitih vrsta biostimulatora, ovisno o individualnim potrebama pacijenata?

– Odabir biostimulatora temelji se na detaljnoj anamnezi, procjeni životnih navika pacijenta te potrebama u smislu volumena i tonusa kože. Primjerice, Lanluma je izvrsna za nadoknadu volumena i poboljšanje tonusa kože, dok je Sculptra nenadmašna u postizanju lifting efekta, posebno kod pacijenata s opuštenom kožom. HarmoniCa je idealan izbor za žene srednje dobi koje žele lifting, a Ellansé pruža dugotrajne rezultate uz nadoknadu volumena i poboljšanje tonusa kože. Izbor ovisi o specifičnim estetskim ciljevima i preporuci liječnika.

Pacijentica 5 tjedana nakon prvog tretmana kolagenstimulatorom Lanluma. Poboljšan tonus, ujednačen ten i ublažene postupalne hiperpigmentacije
Kako bi pacijent trebao pripremiti kožu prije tretmana biostimulatorima i postoji li specifična posttretmanska njega?

– Ne postoje specifične preporuke za pripremu kože prije tretmana, no važno je napraviti razmake od šest mjeseci između različitih biostimulatora. Nakon tretmana, pacijentima se savjetuje masiranje tretiranih područja prema uputama liječnika, što osigurava optimalne rezultate.

Kako bi tretmani biostimulatorima mogli pomoći kod problema kao što su gubitak volumena lica ili opuštena koža?

– Tretmani biostimulatorima vrlo su učinkoviti u nadoknadi volumena i zatezanju opuštene kože, ali zahtijevaju strpljenje. Rezultati dolaze postupno, pa se ponekad pacijenti odluče za hijaluronske filere kako bi odmah vidjeli promjenu, no dugotrajnost rezultata biostimulatora često nadmašuje instant rješenja.

Je li moguće kombinirati biostimulatore s drugim estetskim tretmanima poput botoksa, lasera ili pilinga?

– Da, moguće je kombinirati kolagenstimulatore s botoksom i pilingom u istom tretmanu. Također je moguće koristiti hijaluronske filere na područjima koja nisu tretirana biostimulatorima. Laseri se obično preporučuju kao zasebni tretman, kako bi se izbjegla prekomjerna iritacija kože.

Postoji li određena dobna granica ili stanje kože u kojem bi biostimulatori bili manje učinkoviti ili neprikladni?

– Ako je pacijent stariji od 65 godina, rezerve kolagena su već značajno smanjene, pa bi biostimulatori mogli biti manje učinkoviti. U takvim slučajevima, pacijentima često preporučujemo kirurške zahvate.

Dr. Patrika Vidovića, specijalizant plastične, estetske i rekonstruktivne kirurgije, dragocjen je član tima Specijalističke ordinacije opće i abdominalne kirurgije dr. Ana Štanfel Hauser

Upravo zato sam u svoj tim uključila mladog liječnika, dr. Patrika Vidovića, koji specijalizira plastičnu, estetsku i rekonstruktivnu kirurgiju. Dr. Vidović je izuzetno talentiran i već sada omiljen među pacijentima, posebno mladim djevojkama jer se ističe vještinom u oblikovanju usnica. Sigurna sam da će u budućnosti biti veliko ime u našim krugovima.

Pročitajte još i ...