Kozmetička industrija posljednjih godina, osim što nam donosi brojne novitete, revolucionarne proizvode i prava mala čuda u bočicama, tubicama i teglicama, djeluje i edukativno pa nas tako uči o sastojcima koji se nalaze u proizvodima te o njihovm djelovanju na našu kožu.
Tako se među najcitiranijim, a onda i najpoželjnijim sastojcima koje želimo vidjeti na deklaraciji proizvoda koje koristimo, nalaze – antioksidansi. Među njima, posebno mjesto zauzimaju vitamin C i vitamin A, potom vitamin E, koenzim Q10, niacinamid-B3, alfa-lipoična kiselina i karotenoidi.
Namirnice bogate antioksidansima su bobičasto voće, bademi, brokula, lanene sjemenke, citrusi, špinat, avokado i zobene pahuljice.
Često ćete čuti kako antioksidansi neutraliziraju slobodne radikale i ispravljaju ‘pogreške’ u DNK stanica, uzrokovane štetnim djelovanjem sunca. No, kao i kod drugih skupina aktivnih sastojaka u kozmetici, ključno je da se koriste primjereni, farmakološki dokazani aktivni oblici antioksidansa, jer sama činjenica da se u kremi ili serumu nalazi nekoliko vitamina, nije garancija djelotvornosti formule.
Vitamini C i E
Vitamin C snažan je antioksidans. Neutralizira slobodne kisikove radikale koji nisu ništa drugo već molekule s jednim slobodnim elektronom viška koje imaju mogućnost oštećenja proteina unutar stanica, kao i oštećenja same DNK. Taj se mehanizam nastanka slobodnih kisikovih radikala i oštećenja stanica naziva oksidativan stres.
Niacinamid
Niacinamid ili nikotinamid je vitamin topiv u vodi, amid vitamina B3 (niacina). Najčešće se koristi u tonicama i kremama za tretiranje akni, ali i kao anti-age njega, no njegova je najvažnija upotreba za ublažavanje hiperpigmentacija kože.
Vrlo je učinkovit sastojak za obnavljanje kože koji pruža višestruke prednosti koži koja stari. Među tim prednostima je sposobnost vidljivog poboljšanja izgleda proširenih pora, nejednake boje kože, hiperpigmentacija, sitnih linija, sivkaste boja kože i neelastične površine kože.
Vitamin A
U skupinu retinoida spadaju svi derivati vitamina A u službi njege kože. Iznimno su važni za kožu te značajno poboljšavaju status fotooštećene kože na više nivoa – epidermalnom i dermalnom – ispravljaju postojeća oštećenja i tako vraćaju „sat unatrag“.
Vitamin A nezamjenjivo je korektivno sredstvo koje se koristi za ublažavanje znakova starenja kože i prevenciji, ali i u liječenju fotostarenja, zatim u liječenju akni, hiperpigmentacija ili melazme.
Alfa-lipoična kiselina
Alfa-lipoična kiselina jedna je od najjačih poznatih anti-age, antioksidativnih i protuupalnih tvari. Topiva je u vodi i u mastima, što znači da će se odlično apsorbirati s površine kože i boriti se protiv slobodnih radikala.
Svojim protuupalnim djelovanjem popravlja štetu nastalu od UV zraka te smanjuje sitne bore i velike pore, stoga je čest sastojak hidratantnih krema.
Koenzim Q10
Koenzim Q10 (CoQ10, poznat kao ubikinon) vrlo je važan element prisutan u gotovo svakoj stanici živih organizama. Starenjem se smanjuje prirodna proizvodnja CoQ10, a nakon 50-e godine opada gotovo za 50%.
CoQ10 značajno smanjuje stupanj sitne naboranosti kože jer sprječava razgradnju kolagena, a istraživanja su dokazala njegovu učinkovitost protiv oksidativnog stresa uzrokovanog UVA zračenjem.
Karotenoidi
Karotenoidi su antioksidansi koji upijaju štetne tvari s kojima se naša koža svakodnevno susreće zbog sunčevih zraka, onečišćenja iz zraka, pušenja…
Karotenoidi (beta-karoten, likopen, astaksantin) i oralno i topički pokazuju svoja fotoprotektivna svojstva, mogu smanjiti UV induciranu razgradnju kolagena, povećavaju rast fibroblasta i sintezu kolagena.