Zašto se akne javljaju i na suhoj koži i je li im tada potreban drugačiji tretman?

Koliko ste puta čuli da baš sve ovisi o tipu kože te da masni ten uvijek ostaje sklon začepljenim porama i aknama, dok suha kože postaje sve sklonija borama i preranom starenju? S obzirom na to da je koža iznimno kompleksan organ, a na njeno zdravlje utječu nebrojeni faktori, istina je ipak ponešto složenija od pukih karakteristika tipova kože. Naime, a to dobro znaju vlasnici ovoga tipa, akne mogu nastati i na suhoj koži.

Koža se štiti od izvanjskih utjecaja

Najprije ponešto o suhoj koži. Ona je rezultat genetike, ali i upotrebe određenih proizvoda i tretmana ili kombinacija oboje. Epidermalni sloj kože sadrži ceramide, ulja, masti i komponente topive u vodi. Najgornji sloj epidermisa je stratum corneum (rožnati sloj) čiji je primarni cilj uspostaviti i održavati epidermalnu barijeru, koja uz to što stalno ljušti odumrle stanice kože  zapravo “zaključava” vlagu, elektrolite i vodotopive tvari u koži na taj je način štiteći od izvanjskih utjecaja.

Ono sto može narušiti epidermalnu barijeru, objašnjava dr. Sara Špičić, su sapuni i deterdženti jer sadrže surfaktante, potom niske temperature i niska vlažnost zraka, tuširanje vrućom vodom, dugotrajni boravak u bazenu, otprije postojeće bolesti kože poput atopijskog dermatitisa, psorijaze i slično.

“Etiopatogeneza akne je zaista kompleksna te na suhoj koži, zbog poremećene upravo epidermalne barijere, može doći do nakupljanja viška odumrlih stanica kože koje potom začepe pore. Također, suha koža može kompenzirati svoju suhoću povećanom produkcijom sebuma te posljedično svemu navedenom dolazi do nastanka komedona i upalnih promjena”, kaže dr. Sara Špičić, specijalizantica dermatologije i venerologije.

Dermatologinja koja trenutno obavlja specijalističko usavršavanje na Klinici za kožne i spolne bolesti KBC Sestara milosrdnica u Zagrebu te radi u Poliklinici dr. Jelena Jakić ističe kako je važno uspostaviti ravnotežu epidermalne barijere pravilnom njegom kože koja će uključivati blage hidratizirajuće čistače koji se ne pjene i hidratantne kreme koje su nekomedogene i po mogućnosti sadrže ceramide.

Je li aknama na suhoj koži potreban drugačiji tretman i kada potražiti stručnu pomoć, pitali smo dr. Luciju Bartolović iz Poliklinike Bartolić.

“Što se tiče suhe kože i akni, uz lokalnu terapiju koža postaje još sušom te je potrebno terapijske pripravke kombinirati s adekvatnom hidratacijom. “Klasične” kreme za njegu kože sklone aknama često i same imaju aktivne sastojke u manjoj koncentraciji što dovodi do još jačeg isušivanja i posljedično, crvenila, zatezanja i ljuskanja i vrlo često prestanka provođenja terapije. Zbog toga je na pregledu vrlo bitno da, osim akni, dermatolog procijeni i tip kože i sukladno tome preporuči njegu koja će nadopuniti terapiju”, objašnjava naša sugovornica.

Kada potražiti stručnu pomoć?

Dermatologa bi trebalo posjetiti, kaže dr. Bartolović ako su upalne promjene česte, velike, i naizgled ih ničim ne možemo riješiti. “Posebno bih naglasila da, čak i ako nemamo tešku kliničku sliku, ali nakon upalnih promjena ostaju ožiljci, posjet dermatologu preporučujem što ranije. Pravilnom terapijom može se spriječiti nastanak ožiljnih promjena, koje su jedne od najtežih za tretiranje i ispravljanje”, zaključuje.

Ukratko, vrlo je važno adekvatno njegovati suhu kožu sklonu aknama. Kako? Što izbjegavati, a što nikada ne preskakati? Na ta pitanja odgovara dr. Alma Budinšćak iz Specijalističke ordinacije za dermatologiju i venerologiju Alma Budinšćak.

“Najbitnija je rutina koju provodimo svaki dan – umivanje gelom za kožu sklonu aknama ujutro i navečer, obavezno preko dana koristiti kremu sa zaštitnim faktorom, najmanje SPF30 zimi, a SPF50 ljeti te navečer hidratantnu kremu za kožu sklonu aknama. Preporučuje se koristiti mineralne pudere koji neće dodatno iritirati  kožu”, savjetuje dr. Budinšćak.

A što nipošto ne činiti? Nemojte, ističe naša dermatologinja, nikada sami istiskivati prištiće, ići u krevet sa šminkom na licu, niti prati lice samo vodom. Izbjegavajte agresivne preparate koji isušuju kožu bogate alkoholom, parfemima ili čak salicilnom kiselinom. I ne preskačite korištenje kreme za lice zbog straha da se ne “zamasti” jer kada je koža suha, proizvodit će više sebuma.

Briga o koži počinje pravilnom njegom

Sponzori akcije #pokazise su poznati brendovi posvećeni brizi o koži JeuDérm, Omnibiotic, Metacare, Bioderma, Advanced Nutrition Programme, Forever Young i Novexpert, Eau Thermale Avène, Ducray, Eptaderm, Skintegra, Gloria Prirodna kozmetika i Alkmene. Partneri u projektu odabrali su proizvode koji ciljano djeluju na akne te pripremili niz pogodnosti prilikom njihove kupnje.

Advanced Nutrition Programme Skin Clear Biome™

Stručnjaci za istraživanje i razvoj iz tvrtke Advanced Nutrition Programme Skin Clear Biome™ s četiri vrste ključnih mikroorganizama i cinkom koji ciljano djeluju na zdravlje kože uspostavljajući ravnotežu u crijevima. Jednostavna, a moćna kombinacija 5 milijardi korisnih mikroorganizama u sinergiji s cinkom djeluje iznutra pomažući ujednačiti i pročistiti ten stvarajući na koži prirodnu barijeru i jačajući imunitet kože kako bi se lakše obranila od upale.

Ova pametna formulacija sadrži visokovrijedne sastojke zapakirane u kvalitetnu kapsulu biljnog porijekla koja osigurava postojanost sastojaka sve do dolaska u crijevo gdje su potrebni. Skin Clear Biome ™ ne sadrži suvišne i potencijalno štetne sastojke poput glutena, umjetnih bojila i okusa. Uzima se jedna kapsula dnevno s obrokom, a pakiranje sadrži ukupno 60 kapsula.

Forever Young Collagen Boost

Ovaj dodatak prehrani s kolagenom može se pohvaliti doista snažnom formulom s idealnim balansom sastojaka koja omogućava pojačanu apsorpciju i zaista vidljiv učinak. Riječ je o visokodjelotvornom tekućem ribljem kolagenu s idealnim omjerom vitamina, minerala i kolagena po najvišim svjetskim standardima. U sastavu Forever Young Collagen boost suplementa nalazi se hidrolizirani riblji kolagen tipa I brenda Naticol®, koji se pokazao kao najbolji za kosu, kožu, nokte i zglobove.

U ovoj se formuli osim 10 grama kolagena, nalazi i 500mg MSM-a, nazvanog i mineralom ljepote, kao i 100 mg hijaluronske kiseline, vitamin C, biotin, vitamini B kompleksa, folna kiselina i čak 10mg cinka – a ova će kombinacija sastojaka osigurati pojačanu apsorpciju kolagena, kao i jačanje prirodnog imuniteta organizma.

Bioderma Sebium H2O micelarna otopina

Kako niti jedna toaletna torbica nije potpuna bez sredstva za uklanjanje makeupa, kao idealna nadopuna nameće se Sébium H2O micelarna otopina. Sebium H2O je blaga micelarna otopina za svakodnevno čišćenje kože i uklanjanje šminke s lica i područja očiju. Sadrži micele estera masnih kiselina koje na sebe vežu i odlično uklanjaju sve nečistoće. 

Blagi sastojci otopine smanjuju stvaranje masnoća i nečistoća koje uzrokuju pojavu prištića,  uz održavanje normalne ravnoteže vlažnosti kože. Sebium H2O temeljito čisti i uklanja šminku uz održavanje hidrolipidne barijere kože (micele estera masnih kiselina), regulira lučenje sebuma i djeluje antibakterijski (cinkov glukonat), korigira kvalitetu sebuma (Fluidactiv®) i djeluje bakteriostatički (bakar-sulfat).

U akciju Pokaži se svakodnevno se uključuju novi dermatolozi i poliklinike. Slobodne termine potražite i rezervirajte  OVDJE.

* Besplatni pregled akni u okviru akcije #pokazise uključuje dijagnosticiranje stanja kože lica te savjetovanje oko eventualnog potrebnog liječenja, a svoj termin možete rezervirati putem linka. Rezervacije će biti otvorene sve do popunjavanja predviđenog broja termina, a svaki daljnji tretman, odnosno propisana terapija, nisu dio ove akcije. Nakon prijave i uspješne rezervacije, obavijest o potvrdi termina bit će poslana na mail adresu navedenu u prijavnom obrascu. Prijave su moguće po sistemu jedna osoba-jedan termin, a dobiveni termini su fiksni te ih nije moguće naknadno mijenjati. Stoga je važno na pregled doći u zakazano vrijeme, bez kašnjenja.

Portal estetica.hr zahvaljuje dermatolozima te svim ostalim stručnjacima i partnerima na velikom odazivu i sudjelovanju u ovoj akciji.

Pročitajte još i ...