Jedna od glavnih karakteristika koju savršeni puder mora zadovoljiti je da ga na licu ne primijetite – dakle, mora izvrsno obaviti svoju zadaću, a pritom izbjeći “napudrani” izgled lica, što je zapravo veliki izazov.
Sljedeći kriterij je svakako funkcija – kako pronaći formulu koja će zadovoljiti sve karakteristike dermatološkog pudera, a pritom na licu izgledati svježe i lagano?
Bez nakupljanja u boricama i na rubovima lica
Osobe koje mnogo pažnje posvećuju pronalasku idealnog pudera najčešće imaju određene probleme koje žele prekriti, pa im ne možemo uvijek preporučiti prozračne formule ili tonirane kreme, jer im one jednostavno neće biti dovoljne. Glavni je zadatak koji stavljamo pred pudere – prekriti sve nepravilnosti, a da pritom ne moramo neprestano popravljati prijelaz između lica i vrata ili pak skidati višak nakupljenog proizvoda iz borica ili tankih linija na licu, posebno oko očiju i usana.
Žene su često u zabludi da bi osobe s problematičnom kožom trebale izbjegavati korektivne pudere s jačom moći prekrivanja, kako im oni ne bi dodatno začepili pore ili uzrokovali pogoršanje akni i upala. Riječ je o zaista o zabludi, jer svi dermatološki puder koje kupujemo u ljekarnama i online ljekarničkim trgovinama prolaze rigorozna testiranja i to na najosjetljivijoj koži.
Pigmentacije, podočnjaci i ožiljci ključni su problemi
Oni su dokazano nekomedogeni, omogućavaju visoko prekrivanje nepravilnosti poput hiperpigmentacija, tamnih podočnjaka, ožiljaka od akni, čak i aktivnih upaljenih akni, a njihovi su sastojci prilagođeni problematičnoj koži.
Mnogi dermatološki puderi sadržavaju i dodatne supstancije za eksfolijaciju, posvjetljivanje mrlja i smanjenje upalnih procesa na koži – a takvi su sastojci iznimno korisni problematičnoj koži sklonoj nepravilnostima.
OVDJE pročitajte sve o mineralnim puderima.
Sastojci koji bi se trebali nalaziti u idealnom puderu
Osim toga, takvi proizvodi posebno su formulirani za masniju kožu sklonu začepljenim porama, pa najčešće imaju i oznaku “oil free”, a u njihovom se sastavu često nalaze polyhidroksilne kiseline, AHA i BHA kiseline, cink, titanium dioksid, vitamini C, E i B, derivati vitamina A i brojni drugi sastojci s iznimno povoljnim djelovanjem na problematičnu kožu, koji djeluju u sinergiji sa skincare proizvodima koje koristite na dnevnoj bazi.
Važno je napomenuti još jednu činjenicu – a to je razlika između kozmetike namijenjene osjetljivoj koži i prirodne ili organske kozmetike. Sama činjenica da proizvod sadrži prirodne sastojke ne znači da će biti blag i prikladan za problematičnu kožu – baš suprotno. Često su sastojci u prirodnim ili organskim proizvodima izrazito alergogeni i mogu stvoriti još izraženije reakcije, dok su proizvodi kreirani u laboratoriju godinama testirani i mnogo je manja vjerojatnost da će osjetljiva ili upaljena koža na njih razviti nepovoljnu reakciju. Naravno – uvijek ima izuzetaka.
Što odgovara masnoj, a što suhoj i zreloj koži?
Dermatološki specijalizirani puderi odličan su izbor pogotovo za masnu kožu – ove podloge uglavnom ne sadržavaju petrolej, SLS, parabene, umjetne mirise, ulja i alkohole – sastojke koji iritiraju kožu i mogu pogoršati već postojeće probleme tena.
Kad je riječ o masnoj i mješovitoj koži, kod koje dolazi do hiperprodukcije sebuma tijekom dana, ponekad je potrebno kombinirati tekući puder s onim u kamenu – kako bi se fiksirala podloga te postigao produljeni mat efekt bez izbijanja masnih mrlja na T-zoni. S druge strane, kad je riječ o suhoj ili zrelijoj koži lica, preporučujem hidratantne, transparentne pudere koji se neće nakupljati u dehidracijskim linijama i sitnim borama, kao i proizvode na bazi njegujućih ulja – koji će pomoći u njezi i zaštiti prirodne lipidne barijere.
Kod osoba s manjim nepravilnostima, kojima nije potrebna visoka razina prekrivanja, izvrsne su BB ili CC kreme, a dermokozmetička i farmaceutska industrija pobrinule su se da većina takvih proizvoda sadrži i visok zaštitni faktor te brojne anti-age sastojke, pa su se pokazale kao izvanredan odabir za velik broj osoba.
Pročitajte i: Kako se isti puder ponaša ljeti i zimi?
Korekcija i bogata njega u jednom
BB kreme su i nastale upravo u dermatološkim ordinacijama, kada se javila potreba za zaštitom kože koja će ujedno korigirati nepravilnosti nakon dermatoloških zahvata, a s vremenom im je porasla popularnost na masovnom tržištu kozmetike.
Iz njihove prvotne namjene može se zaključiti da ovakvi proizvodi ne smiju u sastavu imati iritanse, jer kontrolirano oštećena koža nakon dermatoloških zahvata ne podnosi daljnju iritaciju agresivnim sastojcima, zbog čega ovaj tip proizvoda najčešće sadrži i umirujuće i bogate njegujuće sastojke.
“All in one” formule moj su favorit
Osim hidratacije kože i antioksidativnog djelovanja, tonirane kreme i balzami ujedno i omekšavaju kožu, prekrivaju različite stupnjeve nepravilnosti te uglavnom imaju i anti-age učinak, zbog čega ih možemo nazvati “all in one” formulama za svakodnevnu njegu. I sama sam veliki zagovornik ovakvih njegujućih, toniranih balzama koji pružaju prekrivanje, ali prije svega njegu lica.
Volim kada lice ima nježan, prirodan sjaj – ali ne kao posljedicu hiperprodukcije sebuma, već kao odraz zdrave i blistave kože.