Sjedite udobno zavaljeni u frizerskom stolcu i vaša stilistica postavlja pitanje: “Koje proizvode koristite za njegu kose?” Suočeni sa strašnim sudom, počinjete se znojiti razmatrajući mogućnosti laganja i činjenice da morate priznati stručnjaku kako ste koristili šampon i regenerator od 14 kuna… Vaš odgovor je ono što nas je dovelo do pitanja: postoji li razlika između profesionalnih i drogerijskih proizvoda za kosu?
Šamponi i regeneratori koje nalazimo u drogerijama privlačni su iz očitih razloga. Povoljni su, praktični i volimo sve njihove različite mirise. Realno, tko može odoljeti vaniliji i shea maslacu? Ali ono što ih čini tako pristupačnima može biti razlog za zabrinutost. Iako drogerijski šamponi sadrže visokovrijedne sastojke koji se nalaze u salonskim proizvodima, oni su u vrlo malim postotcima. Obično sadrže kemikalije koje mogu ukloniti prirodna ulja s kose, odnosno isušiti je. Oni možda čine vašu kosu super mekanom, ali također mogu ostaviti za sobom naslage voska. U osnovi, vaša kosa je mekana, ali zapravo nije hidratizirana iznutra.
Drogerijski vs. profesionalni preparati
O tome koliko žene uopće pažnje posvećuju njezi kose, koliko je važan izbor proizvoda koji koristimo te, u konačnici, o tome “drogerijski brendovi vs. profesionalna kozmetika za kosu”, pitali smo Keuneovu edukacijsku eksperticu i višu savjetnicu u prodaji i marketingu Mirku Vrbanić Čorak, koja sve te odgovore ima u malom prstu.
“Na žalost, u usporedbi s njegom lica i tijela, njezi kose i dalje se ne posvećuju dovoljno pažnje, a pogotovo njezi vlasišta. Za optimalne rezultate i rješavanje određenih problema kose i vlasište vrlo je važno izabrati adekvatan proizvod, a jednako je važno pravilno ga koristiti. To možemo vrlo lako usporediti s njegom kože – vidimo promjene, svrbi nas, peče, ljušti se, zateže… Tako i vlasište reagira i ti znakovi nam daju do znanja da se nešto događa na što bismo trebali obratiti pažnju. Kosa također slično reagira – nema sjaja, masti se, bez volumena je, ne da se raščešljati, puca”, objašnjava Keuneova stručnjakinja.
Zamislite šampon kao vino
Sva vina se proizvode od grožđa i sličnim postupcima, neka vrijede par desetaka kuna po boci, dok neka koštaju stotine. Baš kao što sommelier može uočiti suptilne razlike u mnogim aspektima jedne boce vina u usporedbi s drugom, profesionalni frizer može učiniti isto sa šamponom. I profesionalni i drogerijski brendovi razvijaju šampone sa specifičnim sastojcima za posebne namjene. Zaključak je da postoji vrlo mala razlika između skupih profesionalnih salonskih šampona i šampona iz trgovine. Na osnovnoj razini, svi su namijenjeni pranju kose i vlasišta i svi su napravljeni od sličnih sastojaka. Pitanje na koje se treba fokusirati je kvaliteta i količina sastojaka.
“Razlika između profesionalne i drogerijske kozmetika za kosu je definitivno u sastojcima. Iako često imaju iste sastojke, upravo njihova koncentracija dirigira rezultat. Treba ući dublje i vidjeti da se u drogerijskim proizvodima često koriste jeftinija ulja tipa rafinirana ulja, a u profesionalnima maslinovo i kokosovo koja imaju višu cijenu, a samim time se bolje upijaju i prilagođavaju kosi. Drogerijski šamponi postižu instant rezultate s čestim nuspojavama nakon nekoliko mjeseci korištenja”, kaže Mirku Vrbanić Čorak i dodaje kako se uvijek isplati uložiti u skuplji proizvod.
Loši sastojci i kratkotrajni benefiti
Istina je da salonski šamponi nisu bolji samo zbog visokokvalitetnih sastojaka i koncentracija koje sadrže. Bolji su i zbog sastojaka koje ne sadrže. Govorimo o lošim sastojcima koji mogu učiniti da kosa isprva izgleda sjajno, ali imaju katastrofalan dugotrajan učinak na vašu kosu.
Silikoni su umjetni sastojak koji oblaže kosu tankim vodootpornim slojem, koji ima cilj zadržati vlagu iznutra i spriječiti prodiranje vode u kutikulu kose. Međutim, nedostaci silikona daleko su gori od privremenog sjaja i uklanjanja naelektriziranosti. Vodootporni sloj kojim silikon oblaže kosu mogao bi zadržati malu količinu vlage zaključanom, ali zadržava i sve druge hranjive sastojke zaključanima. Uz višekratnu upotrebu, na kosi se nakuplja debeli sloj silikona koji se teško uklanja i dovodi do lomljivosti, beživotne i suhe kose.
Sulfati, parabeni, natrijev klorid…
Parabeni su kemikalije koje se koriste od 50-ih godina za očuvanje proizvoda poput šampona, losiona i dezodoransa, sprječavajući razvijanje bakterija. Istraživanja su pokazala da se parabeni lako upijaju u kožu i mogu biti vrlo štetni za vlasište. Dok silikoni nisu tehnički štetni za zdravlje, parabeni mogu izazvati alergijske reakcije i iritirati kožu. Srećom, parabeni se sada rjeđe koriste u proizvodima za kosu i tijelo, ali se još uvijek mogu naći u nekim drogerijskim šamponima kako bi produžili vijek trajanja proizvoda.
Natrijev klorid je otmjeni naziv za kuhinjsku sol. Često se koristi kao sastojak za zgušnjavanje u proizvodima za kosu, ali sol može osjetljivo vlasište učiniti suhim i nadraženim, što u konačnici može dovesti do gubitka kose. Također, ako ste nedavno imali keratinski tretman na kosi, natrijev klorid treba izbjegavati po svaku cijenu jer može u potpunosti poništiti učinke tretmana.
Upravo profesionalne šampone testiraju najbolje hrvatske dermatologinje u ovogodišnjem izdanju Estetica Premium Products 2022 powered by LUUN ® Luxury Uniforms, a ovo su njihovi favoriti.
Keune Care Derma Activate linija
Derma Activate linija pomlađuje kosu sklonu prorjeđivanju i potiče rast te može biti trajno rješenje za privremeni gubitak kose. Linija se sastoji od Derma Activate šampona i losiona te Derma Care Thickening spraya. Derma Activate proizvodi obogaćeni su vitaminom H koji jača keratin u kosi, smanjujući broj ispalih vlasi. Kofein potiče cirkulaciju, a takanal rast novih vlasi. Nakon ponovne upotrebe kosa će imati više punoće, volumena i sjaja.
Zahvaljujući tehnologija pomlađivanja, Derma Activate šampon prodire u stanice vlasišta, osiguravajući da liposomi postupno prenesu esencijalne minerale, biotin i stimulatore za rast kose kao što su takanal i kofein. Kao rezultat, kosa će imati veću punoću, volumen i sjaj, a prirodna funkcija vlasišta bit će obnovljena. Derma Activate losion je intenzivni iscjeljujući tretman koji se bori protiv privremenoga gubitka kose i njenog prorjeđivanja.
Tehnologija pomlađivanja prodire u stanice vlasišta i osigurava da liposomi postupno prenesu esencijalne minerale, biotin i stimulatore za rast kose kao što su takanal i kofein. Derma Activate Leave-in sprej za tanku kosu daje punoću i volumen kosi. To čini zahvaljujući proteinima pšenice i provitaminu B5, koji jačaju vlasi i čine strukturu kose debljom.
* Generalni sponzor projekta Estetica Premium Product 2022 je brend LUUN ® Luxury Uniforms. Hrvatski brend luksuzne i moderne medicinske odjeće stvoren je kako bi medicinskom osoblju donio osjećaj udobnosti i elegancije u jednom. Kombinacijom modernog dizajna i besprijekorne funkcionalnosti – kreirane su očaravajuće, luksuzne medicinske uniforme u kojima ćete se svakog dana osjećati jedinstveno. Iskusni tim strastvenih profesionalaca kreirao je medicinske uniforme koje donose dašak ekskluzivnosti i mode u svakodnevnu radnu rutinu – luksuz se u slučaju LUUN ® uniformi ne odnosi samo na vrhunski dizajn, već i na funkcionalnost, kvalitetu izrade i materijala, sofisticiranost, eleganciju i jednostavnost. U medicinskoj profesiji prvi dojam je presudan, a odjeća koju nosimo odražava i ciljeve i viziju naše tvrtke. LUUN ® Luxury Uniforms na pitanje: „može li odjeća medicinskih radnika biti moderna i elegantna“? odgovara: „može!“, a kao najveću inspiraciju ističu zadovoljne kupce iz cijelog svijeta, koji neprestano daju moć istraživanja, rasta i razvoja.