Bez obzira na to jeste li razmišljali o povećanju grudi iz estetskih ili funkcionalnih razloga, važno je temeljito razumjeti postupak, mogućnosti i očekivanja prije donošenja odluke. Građa, visina, težina, anatomija grudi… Dakle, kada razmatrate opcije s liječnikom, važno je imati na umu nekoliko ključnih čimbenika. Najprije razmislite o svojoj građi, visini i težini, ali i anatomiji grudi. Jer odabir implantata koji su proporcionalni vašem tijelu ključan je za rezultat prirodnog izgleda. Količina tkiva dojke, kvaliteta kože te položaj i oblik grudi također su važni pri odabiru veličine implantata.
Okrugli vs. anatomski
Oblik implantata treba biti prilagođen svakom pojedinom grudnom košu i željenom cilju. Dva su osnovna oblika: okrugli i anatomski. Okrugli bolje ispunjavanju dojku i njime grudi izgledaju savršeno zaobljene, dok anatomski bolje prate prirodne linije tijela zbog svog oblika koji se sužava prema gore, poput suze, te samim tim djeluju prirodnije. Važno je naglasiti da okrugli više naglašavaju gornji pol i dekolte zonu, a za takve se implantate najčešće odlučuju djevojke ispod 30 godina. Anatomski pak rade lifting donjeg pola i bradavice jer im je glavnina volumena u donjem polu, tako da je dekolte zona manje popunjena i time dojka poprima prirodniji oblik.
Veličina je (ne)bitna
Veličina implantata i njihov oblik svakako određuju vizualni ishod. Jedna od metoda koja se koristi u određivanju implantata jest probavanje različitih veličina implantata u različitim ili istim grudnjacima. Međutim, veličine košarica mogu varirati kod različitih proizvođača grudnjaka, primjerice košarica veličine D jednog brenda ne mora jednako izgledati kod nekog drugog brenda. Također, ne treba zaboraviti da svaki implantat ima svoju težinu koju će osoba morati nositi nakon operacije ugradnje implantata, odnosno tijekom života.
Glatki i teksturirani
Po teksturi se dijele na glatke i teksturirane. Oba implantata imaju vanjsku stijenku napravljenu od silikonskog elastomera, no razlika je u površini implantata i materijalu ispune. Glatki implantati imaju tanje ovojnice što ih čini mekšima, a teksturirani su stvoreni kako bi se smanjio rizik kapsularne kontrakcije (izvrtanje implantata iz džepića) i komplikacije vezane uz tkivo ožiljka koje se stvara oko implantata.
Odabir prave tehnike
Postoje dvije glavne tehnike ugrađivanja implantata – smještanje ispod mišića ili ispod žlijezde. Odluka o postavljanju ispod ili iznad žlijezde ovisi ponajprije o želji pacijentice, no stručno gledano, ako je riječ o iznimno mršavoj osobi, bolje je implantat staviti ispod mišića. U protivnom, rezultat će biti takav da će rubovi implantat biti vidljivi – što nikako nije poželjno. U današnje vrijeme, žene se sve češće odlučuju na postavljanje implantata ispod žlijezde, jer mnoge od njih redovno vježbaju te ne žele oštetiti grudni mišić.
Doživotna garancija?
Najmoderniji implantati, odnosno implantati zadnje generacije koje proizvode renomirani proizvođači imaju doživotan rok trajanja i nije ih potrebno mijenjati. Svi unutar ovojnice imaju kohezivni gel, a u SAD-u su popularni pod nazivom “gummy bear implants” jer se spomenuti gel ne može razliti ili iscuriti, nego se ponaša poput gumenog bombona. Danas razlog reoperacije grudi više nije dotrajalost implantata, već promjene tijela i dojki koje se događaju s vremenom pa je za “vratiti” idealan oblik potrebna promjena u smislu dodatnog povećanja ili podizanja grudi.
Za kraj, operacija povećanja grudi najčešće traje oko 2 do 3 sata i izvodi se u općoj anesteziji. Nakon zahvata nosi se mekani, komforni kompresivni grudnjak kroz četiri tjedna kako bi se smanjila postoperativna oteklina i zadržao implantat na mjestu gdje je postavljen. Vrijeme oporavka koje je potrebno nakon povećanja grudi ovisi o zahvatu koji se izvodi i o samoj pacijentici.