Siv i beživotan ten problem je koji se javlja bez obzira na dob i starenje kože. Ako vam se čini da vaša koža izgleda umorno i da joj nedostaje blistavosti, provjerite krije li se razlog u nekoj od sljedećih stavki.
Zaboravljate na piling
Čak i ako predano čistite kožu ujutro i navečer, to neće imati toliki učinak ako u rutinu ne uvrstite eksfolijaciju. No, treba paziti da piling ne bude preagresivan, da ne iritira kožu, koja često izgleda beživotno baš zbog sloja nakupljenih mrtvih stanica na površini.
U dermatološkim ordinacijama i poliklinikama dostupni su i malo konkretniji kemijski pilinzi: njihov je učinak na kožu odličan, no bolje ih je raditi u jesen, kada sunce nije toliko jako.
Ne nanosite hranjivu kremu
Ponekad je nedostatak adekvatne njege razlog zbog kojeg koža izgleda suho i iscrpljeno: različiti faktori, naime, utječu na njezin izgled uzrokujući pukotine na površini. Koristite li hidratantne i hranjive proizvode, lipidi obnavljaju taj površinski sloj i čine kožu zaglađenom. Lipidi su građeni od masnih kiselina, a njihova je uloga sprječavanje gubitka vlage iz kože.
“Lipidi u površinskom sloju kože poslagani su u lamelarnoj formi, djeluju poput crijepa na krovu – ne dozvoljavaju gubitak vlage iz dubokih slojeva kože. Oštećenje površinskog sloja kože uzrokuje njihovo pucanje, koža gubi vlagu, postaje suha, zategnuta, osjetljiva. U Nikel proizvodima, ceramidi su dobiveni iz biljnih ulja i nalaze se u organiziranom liotropnom obliku tekućih kristala. Samo u takvom organiziranom obliku su djelotvorni. U vrlo kratkom roku obnovit će oštećenu hidrolipidnu barijeru kože i zaštititi kožu od iritacija i gubitka vlage iz dubokih slojeva”, stoji na stranicama brenda.
Dermatolozi sugeriraju korištenje proizvoda koji sadrže ceramide, koji pomažu optimizirati funkciju kožne barijere i poboljšavaju zadržavanje vode, te hijaluronske kiseline koja hidrira.
Osim sastojaka u proizvodima, važno je i kako se proizvod nanosi. Američka dermatologinja dr. debra Luftman savjetuje: „Proizvod nanosite nježno, vrhovima prstiju i kružnim pokretima kako biste potaknuli cirkulaciju krvi i stimulirali stanice kože“, dodajući kako to dovodi kisik na površinu kože, što je čini zdravom.
Dehidrirani ste
Stručnjaci za kožu napominju da dehidracija smanjuje količinu protoka krvi, što čini ten bljeđim. Dehidracija organizma ne rješava se ispijanjem jedne čaše vode, već o tome treba brinuti kontinuirano.
Osim na kožu, dehidracija utječe i na cjelokupno stanje organizma. Stanice kože sastoje se većinom od vode, stoga djeluju najbolje u vodenom okruženju.
Prema dr. Luftman, postoji nekoliko razina dehidracije kože: „Dehidrirana koža može uključivati epidermalnu dehidraciju, dermalnu dehidraciju ili oboje. Kada je riječ o epidermalnoj dehidraciji, pojavljuju se dehidracijske površinske bore. Dermalna dehidracija (dubljih slojeva) uzrokuje iscrpljivanje dermisa i u konačnici dovodi do dubljih bora koje postaju sve vidljivije.“
Stres vam je svakodnevica
Ako se niste prepoznali u dosadašnjim odrednicama, možda se na vašu kožu reflektira ono što vam se odvija u glavi. Stres igra značajnu ulogu u izgledu kože.
Kroničan stres i napetost prevedeni u jezik hormona znače povišene razine kortizola, što može utjecati na protok krvi u koži.
Premalo spavate
Spavanje je razdoblje kada se koža regenerira, stoga je vrlo važno za lijep izgled kože. Ako se razdoblje sna skrati ili promijeni, dolazi do cirkulacijskih promjena, zbog čega se javljaju podočnjaci, suhoća kože, bljedilo, manjak hidratiziranosti te promjene u proizvodnji sebuma i regeneracije stanica.
Dišete onečišćeni zrak
Ako živite u području u kojem je zrak izrazito onečišćen i pun smoga, nemojte se iznenaditi ako se to očituje i na vašoj koži. Jedan od načina na koji se možete suprotstaviti učincima okoliša je bavljenje fizičkom aktivnošću. Aerobna aktivnost, naime, pozitivno djeluje na cirkulaciju, što pomaže u razmjeni hranjivih tvari i uklanjanju toksina iz stanica kože.
Pušite
Svi već dobro znaju negativne strane pušenja. Osim onih koje se redovito navode, treba napomenuti da pušenje uvelike utječe na izgled i kvalitetu kože. Kancerogene tvari izuzetno su štetne za strukturu kože. Pušenje uzrokuje propadanje struktura kolagena i pucanje vezivnog sloja, zbog čega koža postaje podložnija znakovima starenja.
Koristite make-up koji isušuje
I šminka može biti razlog beživotne kože, posebice ako koristite matirani make-up koji sprječava „probijanje“ sebuma ili proizvode koji sadrže alkohol. Pokušajte koristiti nježnije preparate, a za uklanjanje make-upa koristite hidratantne i hranjive proizvode koji neće isušiti kožu, poput micelarne vode Bioderma.
Jedete nezdravo
Poznata izreka kaže „You are what you eat“ (ono ste što jedete ili što unosite u organizam) i potvrđuje činjenicu da su prehrana i izgled kože povezani. Trebalo bi, dakle, izbjegavati prerađene ugljikohidrate i preslanu hranu koja uzrokuje zadržavanje vode i natečeni izgled.
Povećajte unos antioksidansa, visokokvalitetnih proteina i esencijalnih masnih kiselina kako bi koža poprimila zdravi izgled. Namirnice? Borovnice i brusnice bogate antioksidansima te avokado, orasi, agrumi i kivi koji sadrže vitamin C, namirnicu koja potiče sintezu kolagena.
Kako postići blistavost kože?
Osim navika kojih se morate odreći, odnosno nekih novih koje vrijedi usvojiti, jedan je proizvod za koji će se stručnjaci složiti da je ključan kada je u pitanju blistavost kože. Radi se o vitaminu C, moćnom antioksidansu koji neutralizira djelovanje slobodnih radikala te tako sprječava oštećenja na koži i „uništavanje“ kolagena i elastina, koji su odgovorni za zdrav, lijep i mladenački izgled kože.
Osim prevencije oštećenja i stvaranja bora, ovaj vitamin igra važnu ulogu i u regeneraciji već oštećene kože, ublažava hiperpigmentacije i koži vraća zdrav i blistav izgled.
Vitamin C potiče stvaranje novog kolagena, popravlja oštećenja nastala u koži i vraća joj sjaj.
Kada je prioritet zdrava koža koja blista, skin boosteri su također izvrstan odabir koji utječe na kvalitetu i izgled kože. Tretman je pogodan za osobe umorne kože bez sjaja koje žele hidrirati kožu i vratiti joj zdrav izgled i ujednačen ten.
Stres, pretjerano izlaganje suncu i ostali vanjski čimbenici, od kojih su neki navedeni u tekstu, pridonose starenju i dehidraciji kože te smanjuju prirodan udio hijaluronske kiseline. Funkcija skin boostera je da nadoknađuju hijaluronsku kiselinu koja se s godinama slabije prirodno proizvodi te stimuliraju proizvodnju novog kolagena u koži, ali bez dodavanja volumena.
Jedan od najpopularnijih je Belotero Revive skin booster koji djeluje na hidrataciju kože, smanjenje crvenila te prevenciju prvih znakova starenja.
Što su skin boosteri?
Skin Boosteri su preparati koji se apliciraju uz pomoć injekcije, a služe za dubinsko hidratiziranje kože lica, vrata i dekoltea. Time se postiže ljepši i svježiji izgled, površina se zaglađuje, sitne bore postaju manje vidljive, a ten blistav. Hijaluronska kiselina na sebe veže vodu te se tako postiže pun i zategnut izgled kože. Revitalizacija skin boosterima zato je namijenjena osobama svih dobnih skupina – jer sintezu kolagena i elastina treba poticati već u tridesetima. Belotero Revive odličan je i za pripremu kože na sunce, ali i kao revitalizacija nakon izlaganja UV zrakama – jer se povećavanjem vlažnosti jača kvaliteta kože.