Kao i sva tkiva i organi, koža s godinama prolazi kroz različite promjene i s vremenom je sve opuštenija i naboranija, a promjene su najuočljivije na koži lica koja postaje sve tanja. Promjene su vidljive u svim dijelovima kože – gornji sloj kože, epidermis, postaje tanji, a granica između epidermisa i dermisa postaje sve zaravnjenija.
Promjene su najveće u dubljim slojevima
Najznačajnije promjene zbivaju se u dubljim dijelovima, dermisu, gdje dolazi do smanjenja ukupnog broja fibroblasta, kao i smanjenja proizvodnje kolagenih i elastičnih materijala, zbog čega koža počinje gubiti elastičnost. Uz promjene u samoj strukturi kože, dolazi do promjena u potkožnim strukturama kao što su kosti, masno tkivo i mišići što dovodi do daljnje obješenosti kože i pogoršanja bora.
Na koži lica razlikujemo nekoliko različitih vrsta bora. S obzirom na različite faktore koji dovode do bora, za njihovo je tretiranje potrebno primjenjivati različite vrste tretmana.
Nakupine sitnih bora
Sitne se bore povezuju se s gubitkom elasticiteta, a postaju izražajnije izlaganjem štetnim sunčevim zrakama. Radi se o boricama koje su paralelne jedna s drugom te koje, u pravilu, nestaju kada se koža rastegne poprečno. Javljaju se uslijed gubitka kolagena i pretjeranog izlaganja sunčevim zrakama, stoga je za njihovo sprječavanje potrebno nanositi kreme koje sadrže zaštitni UV faktor. Mogu se ublažiti različitim kemijskim pilinzima i laserom.
Trajni elastični nabori
S godinama bore postaju sve trajnije, a takve se obično pojavljuju na obrazima, gornjoj usni i dnu vrata. Isušena koža pogoduje nastanku ovakvih bora, stoga bi trebalo izbjegavati sunčeve zrake i pušenje te koristiti kreme koje će hidratizirati kožu i zaštiti je od sunca.
Dinamične izražajne bore
Ove bore nastaju uslijed ponavljanja mimika koje savijaju i nabiru kožu. Dinamične su jer se koža uglavnom vrati u svoje prvotno stanje, ali s vremenom mogu postati trajne. Kao i u slučaju ostalih bora, izlaganje štetnim sunčevim zrakama sunca dodatno ubrzava pojavu dinamičnih izražajnih bora. Hidratantne kreme, hijaluronska kiselina i tretmani poput botoxa uspješno ublažavaju ovakve bore.
Gravitacijske bore
S godinama koža postaje ovješenija uslijed gubitka elasticiteta. Tonus lica oslabljen je zbog utjecaja gravitacije. Ovakav tip bora obično se pojavljuje kod deblje kože, gdje su nabori vidljiviji, ali će punije lice pokazivati manje gravitacijskih bora od mršavijeg lica. Za vraćanje tonusa kože i zategnutosti lica kada je koža već poprilično opuštena, najbolje se posavjetovati s estetskim kirurgom.
Zahvat face lifta i neck lifta jedan je od učinkovitih načina za vraćanje tonusa kože, no danas se mnogo može učiniti i manje invazivnim putem, pomoću kirurških konaca ili čak neinvazivnim uređajima za zatezanje kože.
Bore s obzirom na regiju lica
Bore se najčešće pojavljuju iznad usana, na kutovima usana, oko očiju, na čelu i između obrva.
Bore nadusnice
Glavni uzroci razvoja ovih bora su sunce i pušenje, ali i pojačana aktivnost mišića koji otvaraju i zatvaraju usta. Mogu se ukloniti različitim pilinzima, laserom i filerima hijaluronske kiseline.
Bore u kutovima usana
Ove se bore najčešće javljaju u 50-ima, kada kod žena dolazi do niza promjena koje izazivaju spuštanje lica. Gubitak volumena posebice se javlja u središnjem dijelu lica, ali i na području brade. Smanjenje elasticiteta kože dovodi do spuštanja kuta usana. Za uklanjanje bora u ovakvim se slučajevima može koristiti hijaluronska kiselina (fileri) koja se injektira direktno u brazde kako bi se one u potpunosti uklonile.
Bore na čelu
Ovo su najčešće mimičke bore nastale zbog pretjerane aktivnosti frontalnog mišića. Njegovim opuštanjem, tretmanom botoxom, one se mogu u potpunosti ukloniti.
Bore oko očiju
Bore oko očiju nastaju uslijed utjecaja okoliša, ali i kao posljedica brojnih pokreta okularnih mišića. Vanjski faktori, poput pušenja, sunca, smoga i stresa, potiču razvoj bora oko očiju. Botox je idealno rješenje za te bore.
Nazolabijalne bore
Nazolabijalne bore su posljedica promjena u središnjem dijelu lica, ali i gubitka elasticiteta u dermisu. Uslijed promjena u volumenu obraza, dolazi do sve veće obješenosti lica, što rezultira naglašenijom nazolabijalnom brazdom. Volumen se može nadoknaditi hijaluronskom kiselinom koja se u tom slučaju injektira u središnji dio lica, znatno ublažavajući bore. Ukoliko je došlo i do promjena u samoj strukturi kože, taj se gubitak također može nadoknaditi hijaluronskom kiselinom, i to injektiranjem u samu nazolabijalnu brazdu.
Bore između obrva
Bore između obrva nastaju uslijed mrštenja te odaju neželjene izraze lica i emocije, a najučinkovitije se rješavaju botoxom.