Kako prevenirati i liječiti melazmu, poznatu i kao ‘trudnička maska’

Termin „melazma“ odnosi se na pojavu hiperpigmentiranih, svjetlije do tamnosmeđih, ponekad i smeđe-sivkastih, nepravilnih mrlja na koži. Kod melazme, hiperpigmentacije se vide najčešće na licu; u području čela, obraza te na nosu, iznad gornje usnice i na bradi. Melazma se značajno češće vidi kod žena u odnosu na muškarce, a pogađa sve tipove kože pa i one tamnopute te je vrlo česta pojava kod Azijata. Često se razvija kod mlađih žena, što je povezano s čimbenicima koji utječu na nastanak ovih promjena.

izv. prof. dr. sc. Marija Buljan, spec. dermatologije i venerologije

Iako se melazma najčešće pojavljuje na licu, može se razviti i na drugim dijelovima kože koji su često izloženi suncu, poput vrata i podlaktica. Sve o melazmi – koji su joj uzroci, koji tipovi postoje, kako ih liječiti i prevenirati otkriva izv. prof. dr. sc. Marija Buljan, spec. dermatologije i venerologije.

Najčešći uzroci – UV zračenje i hormonske promjene

Melazma se smatra multifaktorskim dermatološkim poremećajem jer može biti uzrokovana različitim vanjskim i unutarnjim čimbenicima koji se vrlo često isprepliću i sinergistički djeluju na nastanak promjena na koži. Kao i kod drugih vrsta hiperpigmentacija na koži, najvažniji čimbenik („okidač“) za nastanak melazme je svakako UV zračenje tj. izlaganje Sunčevom svjetlu. Dobro je poznata činjenica da su kod većine osoba s melazmom promjene naglašenije ljeti, a tijekom zime se ublaže, ponekad gotovo u potpunosti povuku no obično se već iduće ljeto vrate. Novija istraživanja pokazuju da čak i plavo svijetlo koje se emitira iz žarulja te kompjuterskog ekrana i drugih električnih uređaja može utjecati na razvoj melazme.

Osim toga, melazma se može razviti kao posljedica promjena hormonskog statusa te se često susreće kod žena tijekom trudnoće ili kod primjene različitih hormonskih lijekova (npr. kontracepcija), kao i kod poremećaja rada štitne žlijezde te uzimanja nekih lijekova (antiepileptika, antimalarika i dr.). Fototoksična reakcija koja se razvija kao posljedica kontakta nekih sastojaka iz kozmetskih preparata (sapuni, parfemi i sl.) i UV zraka može biti početak razvoja melazme. Isto tako, pokazalo se da izlaganje kože velikim temperaturama tj. vrućini (kao npr. profesionalno izlaganje kod kuhara) može pogodovati nastanku melazme.

Zašto trudnoća često uzrokuje melazmu

Hormonski utjecaj na razvoj hiperpigmentacija na koži i sluznicama odavno je poznat te se kod trudnica, uz fiziološki pojačanu pigmentaciju na koži i sluznicama, najčešće dijagnosticira melazma. To se objašnjava činjenicom da se na stanicama ljudske kože nalaze receptori za estrogen i progesteron koji tako mogu utjecati i na proizvodnju pigmenta melanina i melanocitima (stanice kože koje proizvode pigment).

Osim trudnoće, povećan rizik za pojavu hiperpigmentacija nosi i hormonska terapija, npr. peroralna kontracepcija koja sadrži progesteron i estrogen, zatim hormonska nadomjesna terapija u  menopauzi, ali i lokalni pripravci koji sadrže hormone (sprejevi, kreme i sl.). Tako, na primjer, melazmu na podlaktici na mjestu primjene može uzrokovati lokalni pripravak estrogena (u obliku spreja ili kreme) koji se koristi u perimenopauzi. Smatra se da estrogen ima veću ulogu u nastanku melazme od progesterona.

Koji tipovi melazme postoje

Melazma se, prema sloju kože u kojem se nalazi povećana količina pigmenta melanina, dijeli na epidermalnu (površinski oblik), dermalnu (dublje smješten melanin) te mješovitu (pigment se nalazi i površnom sloju epidermisu i u dubljem sloju dermisu).

Epidermalna melazma, koja je karakterizirana oštro ograničenim, smeđim mrljama na licu, puno se lakše liječi od mješovite i duboke melazme.

Nema univerzalnog lijeka

Na žalost, ne postoji univerzalan i idealan lijek za liječenje melazme. Pristup liječenju melazme mora biti individualan i treba biti pod nadzorom iskusnog dermatologa. Naime, određene metode uklanjanja hiperpigmentacija, ako se ne primjenjuju na odgovarajući način ili se primjenjuju kod pogrešne indikacije, mogu pogoršati postojeće hiperpigmentacije  te čak potaknuti nastanak novih mrlja. Važno je pokušati identificirati uzrok nastanka melazme, ako je to moguće. Melazma koja je izazvana trudnoćom ili uzimanjem lijekova vrlo često se povuče prestankom trudnoće ili ukidanjem određenog lijeka.

Prije početka liječenja melazme, potrebno je upozoriti na činjenicu da melazma može sporo reagirati na liječenje te se može, prestankom liječenja, vratiti. Na sreću, kod većeg broja slučajeva, melazma će nestati s vremenom, uz intenzivnu zaštitu od sunčeve svjetlosti i drugih izvora svjetlosti, a danas su na tržištu dostupne različite metode kojima se uklanjaju hiperpigmentacije. Konvencionalno lokalno liječenje melazme uključuje pripravke s hidrokinonom, retinoidima (azelaična kiselina, tretinoin), te različite vrste pilinga pri čemu se koriste različite kiseline i druge tvari kako bi se uklonili vanjski slojevi kože (npr. piling glikolnom kiselinom). Postoje i tzv. trojno kombinirane kreme koje sadrže hidrokinon, tretinoin i steroid.

Koji se tretmani koriste za uklanjanje melazme

Osim lokalnih preparata, za uklanjanje hiperpigmentacija danas se primjenjuju različiti laserski, tretmani IPL (intense pulse laser), morpheus8 tretman, mikroneedling metode, primjena PRP (plazma bogata trombocitima) i drugo.

Kao dodatak liječenju, ali i u prevenciji melazme, preporučuje se peroralna primjena antioksidansa tj. suplemenata bogatih antioksidansima poput ekstrakta polypodium leucotomos i glutationa. Uz svaki oblik liječenja nezaobilazna je intenzivna fotoprotekcija.

Prevencija melazme

Najvažnije i nezaobilazno u prevenciji melazme jest primjenjivanje stroge zaštite od sunca, uključujući zaštitne preparate za kožu, ali i nošenje pokrivala za glavu (šeširi širokih oboda) te sunčanih naočala. Osim visokog SPF UVA i UVB filtera, nije naodmet da krema kojom se štiti ima i zaštitu od plavog svijetla.

Budući da se radi o vrlo čestom poremećaju koji zbog vidljivosti nosi značajan psihološki teret, posljednjih desetljeća se intenzivno istražuju i razvijaju brojne metode lokalnog i sustavnog liječenja melazme. Za sada, najbolje rezultate daje kombinacija različitih vrsta navedenih tretmana, uz striktno i cjelogodišnje provođenje fotoprotekcije.

Pročitajte još i ...