Godine ponekad znaju biti okrutne prema licu, a kad uznapredovali znakovi starenja postanu vidljivi već na prvi pogled, vrijeme je za ozbiljno informiranje o kirurškim estetskim zahvatima. Ako su prvo što vam pada na pamet facelift ili blefaroplastika, a niste sigurni jeste li dobar kandidat, onda je pravo mjesto da to doznate konferencija „ESTETICA FOR YOU“, koja će se održati 8. lipnja u zagrebačkom Hotelu Esplanade. U sklopu konferencije moći ćete prisustvovati panel-diskusiji „Blefaroplastika i suvremeni facelift“ pod pokroviteljstvom PROLUXX Duo spreja za oko, te iz prve ruke doznati koje su najsuvremenije metode i koliko traje oporavak.
O svemu će detaljno govoriti vrhunski stručnjaci – Irena Filipović-Grčić, dr. med., spec. oftalmologije i optometrije iz Poliklinike Blue Vision, maksilofacijalni kirurg Tomica Bagatin iz Poliklinike Bagatin i plastični kirurg Mladen Duduković iz Poliklinike Duduković Kisić Malić. Najbolje od svega je što ćete im na licu mjesta moći postavljati konkretna pitanja o navedenim zahvatima pa ako razmišljate o blefaroplastici ili faceliftu, dolazak na konferenciju „ESTETICA FOR YOU“ je prilika koja se ne propušta.
Je li blefaroplastika rutinska operacija?
Svaka je osoba drugačija – kod nekog je problem opuštena, naborana koža lica i vrata, nekog muči višak kože na gornjim kapcima, a nekog višak kože i masnih jastučića na donjim kapcima, zbog čega stalno izgleda umorno. Ako vam smeta izgled očiju i okoloočnog područja, rješenje može biti blefaroplastika – kirurški zahvat kojim se ispravljaju promjene na kapcima, a najčešće se uklanja višak kože i masnog tkiva.
Osim toga, blefaroplastikom se uklanjaju neželjeni učinci starenja, korigiraju spušteni kapci i rješavaju vrećice ispod očiju pa lice izgleda svježije i odmornije. Riječ je o jednom od najčešćih zahvata u estetskoj kirurgiji, no kako je ipak riječ o očima, mnogi se pitaju je li to samo rutinska operacija, koji su rizici i kako se za nju pripremiti.
Najvažnije je odabrati iskusnog operatera
O tome će na konferenciji „ESTETICA FOR YOU“ govoriti Irena Filipović-Grčić, dr. med. specijalist oftalmolog.
– Iako je operacija obično sigurna, postoje rizici te bih rekla da je blefaroplastika rutinska operacija u rukama iskusnog operatera. Da biste se pripremili za blefaroplastiku, za početak trebate napraviti specijalistički oftalmološki pregled na kojem će se utvrditi kolika je vaša vidna oštrina, stanje i motilitet vjeđa, pregledati prednji očni segmenat, izmjeriti očni tlak i pregledati očnu pozadinu – kaže dr. Filipović-Grčić.

Najbolji kandidati su osobe starije od 30 godina koje su dobrog zdravlja i nemaju drugih očnih bolesti. Neke bolesti poput glaukoma, sindroma suhog oka, poremećaja rada štitnjače, dijabetesa, kardiovaskularnih i autoimunih bolesti mogu utjecati na ishod operacije i tu su liječnici naročito oprezni. Kao i kod svakog kirurškog zahvata, postoji određeni stupanj rizika.
– Zato je bitno birati operatera s velikim iskustvom u kirurgiji vjeđa, koji će rizike i komplikacije svesti na najmanji mogući nivo. Neki problemi koji se mogu pojaviti su infekcija, abnormalno krvarenje, suhe oči, nemogućnost potpunog zatvaranja očiju, ektropij tj. izvrtanje ruba vjeđe prema vani i, vrlo rijetko, gubitak vida. Koliko god bile rijetke, važno je biti svjestan mogućih komplikacija prije nego se odlučite na operaciju. Ipak, većina ljudi je zadovoljna rezultatima nakon blefaroplastike – ističe dr. Filipović-Grčić.
Gdje sakriti ožiljke i što je ključno za uspješan facelift
Kada razmišljamo o faceliftu, jedno od prvih pitanja koja nam padaju na pamet je gdje će biti ožiljci i hoće li se vidjeti.
– Ožiljci nakon facelifta se najčešće nalaze u vlasištu temporalno, ispred i iza uha i uz liniju vlasišta iza uha. Ako je potrebno, može se napraviti i mali rez ispod brade radi uklanjanja dubokog masnog tkiva i platizmoplastike, kao i zbog liposukcije vrata ili podbratka. Važno je da se ožiljak uklopi u prirodne strukture lica i tako maksimalno sakrije. Kosa i vlasište, kao i uši, daju nam prirodno mjesto gdje je ožiljak najbolji ili najmanje vidljiv – otkriva dr. Tomica Bagatin, dodajući da, što se tiče samog zahvata, obje regije, lice i vrat, imaju svoje specifične izazove.
Na licu je veći izazov srednji dio koji se u sklopu facelifta mora vratiti u prirodan položaj, dok je na vratu problem suvišne kože centralnog dijela vrata koja se mora preraspodijeliti i ukloniti kroz rez od facelifta. Kvaliteta kože ovisi o genetici, dobi pacijenta, vanjskim faktorima u smislu izloženosti lica i vrata suncu te pušenju i konzumiranju alkohola, što naravno može utjecati i na rezultat.

– Da bi rezultat bio dobar, uvijek je najbolje kombinirati podizanje cijelog lica – srednjeg i donjeg dijela, uz definiranje čeljusti i lifting vrata. Važno je duboke strukture SMAS i platizmu pozicionirati tamo gdje anatomski pripadaju te tek onda ukloniti suvišnu kožu. Za bolje rezultate nekad je potrebno napraviti centralno uklanjanje duboke masti i približavanje platizme rezom ispod brade. Čak i VASER liposukcija može napraviti dodatni rezultat u smislu zatezanja vrata i uklanjanja površnog suvišnog masnog tkiva vrata. S obzirom na moj dugogodišnji rad i iskustvo, mislim da ključ za uspješan facelift leži u poznavanju svih raspoloživih tehnika te individualan odabir tehnike ovisno o potrebi pacijenta. Također, potrebno je napraviti dobru predoperativnu konzultaciju na kojoj će pacijentu biti objašnjeno sve u vezi operativnog zahvata, tako da može vizualizirati konačni rezultat – kaže dr. Tomica Bagatin.
Razlike između ženskog i muškog facelifta
Istina je da facelift češće preferiraju žene, no danas se na ovaj kirurški zahvat sve češće odlučuju i muškarci. To pred liječnika stavlja poseban izazov, otkriva plastični kirurg Mladen Duduković.
– Najveća razlika u planiranju muškog i ženskog facelifta leži u činjenici da muškarca zahvatom ne smijemo feminizirati. Zbog toga se planirani položaj obrva nakon zahvata postavlja niže nego kod žena. Izbjegava se podizanje obrva vanjskim tehnikama (poput incizija u vlasištu), a prednost se daje unutarnjoj peksiji obrva, pristupom kroz inciziju blefaroplastike. U slučajevima kad je položaj obrva značajno spušten, ponekad je potrebna i direktna ekscizija kože čela – kaže dr. Duduković.

Druga važna razlika odnosi se na planiranje ožiljaka. Kod žena ih je lakše sakriti zahvaljujući bujnom vlasištu, dok je kod muškaraca – osobito onih bez kose ili s prorijeđenim vlasištem – to znatno veći izazov.
– Treća stvar koju valja uzeti u obzir je potreba za laserskom depilacijom tragusa uške. Naime, nakon faceliftinga se dlačice s brade mogu premjestiti na područje uške, što estetski nije prihvatljivo – objašnjava dr. Duduković.
Na panel-diskusiji “Blefaroplastika i suvremeni facelift” koja će se održati u sklopu konferencije „ESTETICA FOR YOU“ 8. lipnja u Hotelu Esplanade, sudjelovat će Irena Filipović-Grčić, dr. med, spec. oftalmologije i optometrije / Poliklinika za oftalmologiju BLUE VISION, prim. Siniša Glumičić, dr., maksilofacijalni kirurg / Glumičić Medical Group, dr. Tomica Bagatin, maksilofacijalni kirurg / Poliklinika Bagatin i dr. sc. Mladen Duduković, plastični kirurg / Poliklinika Duduković Kisić Malić.
Ulaznice za konferenciju „ESTETICA FOR YOU“ možete kupiti OVDJE, a kompletni program pogledajte u tekstu.