I hijaluronski fileri i masno tkivo mogu se koristiti za pomlađivanje lica – za popunjavanje bora, nadoknadu volumena i popunjavanje usana. Međutim, koje su razlike između ova dva „materijala“?
Hijaluronska kiselina
Prije svega, kako i samo ime kaže, hijaluronskim filerima u kožu se ubrizgava hijaluronska kiselina, a lipofillingom se ubrizgava masno tkivo. Radi se o dva potpuno prirodna, ali različita materijala. Hijaluronska kiselina prirodni je polisaharid (ugljikohidrat) u ljudskom tijelu koji može vezati preko 1000 puta svoje težine u vodi. Starenjem dolazi do smanjivanja udjela hijaluronske kiseline u sastavu kože, zbog čega ona gubi glatkoću, punoću i svježinu te postaje sklonija vidljivijim borama. Zbog toga je za mladolik izgled potrebno nadoknaditi udio hijaluronske kiseline.
Masno tkivo
Starenjem također dolazi do gubitka masnog tkiva lica, što rezultira ispijenijim licem i smanjenjem mladenačke punoće. Tada se lipofillingom može vratiti mladenačka svježina i popuniti lice. Postupak se odvija kroz dva koraka – prvo se liposukcijom uzima masno tkivo s područja gdje ga ima dovoljno, potom se obrađuje pa aplicira u željeno područje. S obzirom na to da se radi o vlastitom masnom tkivu, rizik neželjenih reakcija sveden je na minimum.
Oba tretmana imaju svoje jedinstvene prednosti, a metoda odabira ovisi o individualnom slučaju i preferencijama.
Gdje je razlika?
I masnim tkivom i hijaluronskim filerima smanjuju se bore i popunjava volumen lica. Što se tiče vremena oporavka, nakon oba tretmana pojavljuje se crvenilo i blage otekline koje nestaju vrlo brzo, no, s obzirom na to da se kod lipofillinga radi o dva postupka, treba uzeti u obzir vrijeme potrebno za oporavak nakon liposukcije. Tada se može uzeti malo više masnog tkiva koje se kasnije koristi za korekciju ako je potrebno, pa se liposukcija ne mora ponavljati, što je izvrsna opcija jer jedan dio masnog tkiva „ne preživi“ transfer.
Vlastito masno tkivo bolje se integrira u lice nego hijaluronska kiselina. Rezultati lipofillinga vidljivi su odmah, no konačni učinak vidi se nakon nekoliko tjedana kada tijelo razgradi jedan dio masnog tkiva.
Što se tiče hijaluronskih filera, rezultati su uglavnom primjetni odmah. Ova dva postupka razlikuju se i po trajnosti rezultata – rezultati masnim tkivom su trajni, a rezultati hijaluronskim filerima privremeni.
I hijaluronski fileri i lipofiling povoljno utječu na kvalitetu kože, a što ćete odabrati ovisi isključivo o vama. Razlike su, dakle, u trajanju rezultata, integraciji, samoj proceduri i vremenu potrebnom za oporavak.