Koža je naš najveći organ, a poznato je da počinje stariti odmah nakon rođenja. Međutim, prvi znakovi starenja postaju vidljivi krajem dvadesetih godina života. To, naravno, varira od osobe do osobe, odnosno, o tome koliko smo se izlagali vanjskim štetnim utjecajima ili drugim faktorima starenja. Kraj dvadesetih godina stoga je savršeno vrijeme za početak anti-age prevencije koju, na nešto drugačiji način nastavljamo i u tridesetima i četrdesetima. No, taj proces ne staje ni kada zađemo u pedesete, a umjesto prevencije, težimo zadržavanju mladolikosti, odnosno pomlađivanju.
Godine su samo broj
Prema riječima zagrebačke dermatologinje, dr. Nevie Delalle, vlasnice klinike Dermalife, žene danas ne bježe od svojih godina, niti ih skrivaju – upravo suprotno, one ih slave i izgledaju bolje nego ikada prije u životu.
“Razlozi za to ne leže tek u njihovom odličnom vanjskom izgledu, već u pravilnoj i primjerenoj njezi koju tijekom života primjenjuju ove žene pune samopouzdanja, stabilne i neopterećene društvenim mrežama i mišljenjem drugih”, kaže dr. Delalle.
“Kada govorimo o njezi zrele kože, ključne riječi su regeneracija, neokolageneza i neoelastenogeneza te biostimulacija. Uvijek savjetujem biostimulativne metode i svojim pacijenticama preporučujem da kontinuirano, kroz dulji vremenski period, svoju kožu drže u aktivnom stanju”, otkrila nam je naša sugovornica.
A to se, pojasnila je, postiže brojnim aparativnim metodama među kojima su dobro poznate laserske, radiofrekfencijske i ultrazvucne metode.
“Uz to svakako ide i nadopuna s mikroneedle metodama, klasičnim mezoterapijskim postupcima ili PRP-om, a na kraju biostimulativnim filerima postižemo final touch”, kaže dr. Delalle.
Uz sve to, napominje ova ugledna dermatologinja, ne treba zaboraviti neizosatavnu rutinu aplikacije seruma i eliksira s antioksidansima i retinolom. I naravno, uvijek i svuda SPF 50, er upravo je to najbolja anti-age njega.
Kako se njegovati u 50-ima?
Dr. Delalle naglašava da nikada ne provodi niti jedan od navedenih postupaka samostalno – uvijek ih kombinira najmanje tri, a najčešće je tu i više različitih postupaka – jer se, kaže, jedino kombinacijom dolazi do dobrih rezultata.
Sve počinje izmjenom stanica, a taj postupak se ubrzava najprije kemijskim pilinzima – u kombinaciji s microneedling metodama, mezoterapijom i PRP-om. Mezoterapijski postupci, osim što su sami po sebi stimulativni, sadrže i aktivne supstancije kojima dodatno djelujemo biostimulativno i regeneracijski.
Unutar tri tjedna kontrolirane mikrotraume postupno cijele te se stare stanice mijenjaju novima – dok se kemijskim pilinzima potiče eksfolijacija i ponovno obnavljanje stanica kože.
Kako probuditi uspavane fibroblaste?
Osim kemijske eksfolijacije i stimulacije, ona može biti i mehanička – odnosno potaknuta svjetlom – a tu je na tronu uvijek neki od mikrodermoabrazivnih postupaka. Oni se mogu koristiti sami ili u kombinaciji s kisikom te u nekoj od varijanti danas popularnih kombiniranih uređaja za čišćenje lica, prilikom čega uz mikroabraziju imamo i elektroporaciju aktivnih supstancija.
Ovaj postupak svakako tron dijeli s abrazivnim laserom, koji također frakcijski izaziva ciljane duboke mikrotraume i regeneraciju te istovremeno i uklanjanje cijele debljine epidermisa, ali i dermisa ako se odlučimo na jaču varijantu. Sve navedene metode se odlično kombiniraju s neabrazivnim, stimulativnim laserskim postupcima – koji su dokazano odgovorni za buđenje uspavanih fibroblasta, stanica odgovornih za produkciju kolagena.
Najbolji nekirurški lifting
“Navedenim postupcima potičemo sve regeneracijske mehanizme, a ujedno uklanjamo i površinske, “loše” slojeve kože te radimo na teksturi, uklanjanju plitkih bora i ožiljaka. Generalno, ovi su postupci namijenjeni buđenju “uspavanih” procesa – zato čine kožu čvršćom, poboljšavaju njen tonus i vraćaju sjaj“, kaže dr. Delalle.
Kad je u pitanju zatezanje opuštene kože, najbolji nekirurški lifting postižemo HIFU uređajima – visoko intenzivnim, fokusiranim ultrazvukom koji također izaziva mikrotraume, ali na tri razine – prvo SMAS, a potom u dermisu i epidermisu.
Održavanje rezultata
Kada se svi navedeni postupci redovito provode i postanu neka vrsta rutine, tada je, kaže dr. Delalle, dovoljno dva puta godišnje održavati učinjeno – te eventualno dodati malo botulinum toksina, hijaluronskih filera ili boostera. Također, važno je uvesti pravilnu njegu kože i svakodnevno nanositi kvalitetne aktivne supstancije koje će podržavati potaknute procese.
“Činjenica je da svi navedeni postupci odgađaju potrebu za invazivnim, kirurškim intervencijama. Kada za njih i dođe vrijeme, tada ne posežite za prekomjernim neinvazivnim postupcima koji će dovesti do tzv. prekomjernih korekcija i kose se sa svim zakonima estetike”, zaključila je dr. Nevia Delalle.