Zašto u rutini njege ne treba preskakati peeling?

Kada se približimo hladnijim danima, glavna misao kada je o skincareu riječ jest – nahraniti, zaštititi i ušuškati kožu. No, prije nego li se bacimo na taj posao, kožu treba dobro i temeljito pripremiti kako bi mogla što više profitirati od svih tretmana i aktivnih sastojaka koje joj ponudimo.

A prvi i izuzetno važan korak pripreme svakako je eksfolijacija, odnosno peeling. Njegova osnovna svrha je uklanjanje nakupljenih mrtvih stanica kože i površinskih nečistoća.  Osim toga, na taj način stimuliramo proces staničnog obnavljanja ili, drugim riječima, regeneraciju kože.

Nisu svi peelinzi isti

Iako često kada govorimo o peelinzima, mislimo na one granulaste ili zrnate strukture, koji zapravo mehanički uklanjaju odumrle stanice kože, postoje i razne druge vrste peelinga. No, najčešće ih dijelimo na mehaničke kemijske. Mehanički peelig sadrži mikro čestice i, kao što smo rekli, fizički djeluje na površinski sloj kože. S druge strane, kemijski peelig uz pomoć niskih koncentracija AHA i BHA kiselina ili prirodnih enzima djeluje na kožu i čini je glatkom, čistom i spremnom za nastavak njege. 

S mjerom i oprezno

Iako su prednosti peelinga doista brojne, a koža je nakon njega svježa, gatka i čista, ni s ovim postupkom ne valja pretjerivati. Prije svega, ako se odlučimo za mehanički peeling, treba odabrati kvalitetne i provjerene proizvode i ograničiti primjenu na najviše jednom tjedno, kako vaša koža ne bi postala preosjetljiva i iziritirana.

Ako se odlučimo za kemijske peelinge, najbolje se prepustiti u ruke provjerenih stručnjaka – dermatologa, koji će tretman prilagoditi vašoj koži, njezinom tipu i stanju.

Nerijetko viđamo i razne kućne verzije peelinga, napravljene u kuhinji, po bakinom receptu, a oni najčešće sadrže sastojke poput jogurta, meda, šećera, bademovog ili maslinovog ulja…No, rekli bismo da nam oni doista više nisu potrebni jer kozmetička je industrija razvila sjajne, inovativne formulacije među kojima svatko može pronaći nešto za sebe.

Stoga vam u nastavku donosimo mali, ali probrani izbor najučinkovitijih, ali nježnih peelinga koji će vašau kožu savršeno pripremiti za sve jesenske i zimske rituale njege koje ćete joj pokloniti.

Lancôme Rose Sugar Scrub

Ovaj peeling nježno roza boje prepun je pravih kristalića šećera, ružine vodice i meda. Svojom nježnom strukturom uklanja nečistoće i mrtve stanice kože za zdrav, blistav, roza glow. Nanesite malu količinu na vlažnu kožu lica, nježno umasirajte te pričekajte dok se šećer ne počne otapati i stvarati toplinu. Isperite temeljito mlakom vodom. 

Caudalie Crème Exfoliante Désincrustante

Ovaj duboko pročišćujući eksfoliator čisti i zaglađuje teksturu kože, a pritom je ne isušuje zahtaljujući biljnim mikro-zrncima kombiniranim s hidratantnom i umirujućom vodicom od grožđa. Vaša koža doslovno će u trenutku povratiti sjaj i svježinu. Njegov miris koji pršti od nota grejpa, mente i slatke naranče, pružit će vam dodatni osjećaj ugode. 

Avène blagi peeling za osjetljivu kožu

Nježan za osjetljivu kožu, učinkovito uklanja odumrle stanice s površine kože, zahvaljujući mehaničkom pilingu koji sadrži mikrogranule celuloze i voska jojobe, dok mikrogranule niacinamida (vitamin B3) i salicilata (soli salicilne kiseline) zaglađuju kožu dajući joj svjež izgled.

Kiehl’s Pineapple Papaya Facial Scrub

Ovaj se prirodni peeling smatra osnovom dobre beauty rutine za osobe koje nemaju problema s borama, pigmentacijama i ožiljcima, već im je potrebno samo redovno uklanjanje nakupljenih mrtvih stanica. Formula je obogaćena pravim komadićima ananasa i papaje koji su dodani u gelastu bazu te prirodnim sezamovim uljem koje omekšava kožu i djeluje kao emolijent.

La Roche-Posay Gommage Surfin

Ovaj peeling s vrlo nježnim sastavom pogodan je i za najosjetljiviju kožu. Sadrži termalnu vodu La Roche-Posay, koja pruža trenutno umirujuće i ugodno osvježenje. Dodaje hidrataciju koži i tako održava njenu elastičnost. Ne sadrži parabene, sapun, alkohol ili boje te poštuje prirodni pH kože.

Pročitajte još i ...