Svaka era donijela je svoj ideal ljepote – od zaobljenih figura do onih mršavih. Od drevnog Egipta do danas simboli ženske ljepote više su se puta izmijenili.
U drevnom Egiptu ideal ženske ljepote bile su duge pletenice koje uokviruju lice, a žene su nanosile guste crne namaze oko očiju. Drevne Egipćanke bile su prve koje su otkrile snagu crvenog ruža. Prikazivane su kao vitke, visokog struka, vitkih ramena i pravilnog lica.
U drevnoj Grčkoj fokus je bio isključivo na muškarcima, a vjeruje se da je tada pojam ženske ljepote bilo jedro i punašno tijelo.
Renesansna Italija veličala je zaokruženo tijelo, uključujući široke bokove i velike grudi, uz istaknut trbuh. Blijeda koža, plava kosa i visoko čelo smatralo se vrhuncem fizičke ljepote.
Viktorijanska Engleska bila je razdoblje korzeta. Žene su nosile korzete kako bi smanjile struk, stvarajući od tijela oblik pješčanog sata. Bile su poželjne grudi srednje veličine, puna figura, utegnut struk i širi bokovi, a duga kosa postala je ključni simbol ženstvenosti.
Od 1910-ih na scenu stupaju tzv. Gibsonove djevojke. Američki ilustrator Charles Dana Gibson ilustrirao je savršenu ženu po uzoru na Camille Clifford. Njegove su ilustracije prikazivale visoku ženu izbočenih grudi, uskoga struka, naglašene stražnjice i bokova i bujne kovrčave kose.
U 20-im godinama prošlog stoljeća žene su u Americi dobile pravo glasa. Uspoređivanje s muškarcima donijelo je promjene i u percipiranju ženstvenosti. Preferirao se androgini izgled, a ljepota ludih 20-ih bilo je „ravnije“, dječačko tijelo. Male grudi, spušten struk, kratka bob frizura, dječačka figura s uskim bokovima prototip je žene tog razdoblja.
Zlatno doba Hollywooda, od 1930. do 1950., obilježeno je idealiziranom ženom – Marilyn Monroe. Odjećom se naglašavala ženstvenost uz zaobljeno tijelo uskog struka i valovite kose.
Šezdesetih se dogodio potpuni preokret. Feminizam i „Swinging London“, izraz koji je opisivao modnu i kulturnu scenu i revoluciju tadašnjeg Londona, imao je duboki utjecaj na cijeli zapadni svijet 1960-ih te pomogao u usponu mini-skunje i oblika tijela u stilu slova „A” u modi. Ovu je modu najbolje utjelovljavala britanska manekenka Twiggy, koja je proslavila visoko, vitko tijelo, duge i tanke noge i dječačku figuru.
Od 1980-ih kreće doba modela. Jane Fonda utjecala je na popularizaciju aerobika. Supermodeli poput Cindy Crawford predstavljali su idealno žensko tijelo tog doba: visoka, vitka, sportska, ali i dalje prsata, uz istaknute mišiće na rukama i šira ramena.
Kate Moss ikona je 1990-ih, kada je Heroin Chic bio u modi. Cijenilo se vitko tijelo bez izraženih oblina, prozračan ten i androgini izgled.
Od 2000. do danas javilo se ozračje u kojem je moderno sve, pa tako danas imamo i prve popularne plus size modele. Prvo su u modi bile vrlo velike grudi i sitno tijelo, kakvo ima Pamela Anderson, onda su na scenu opet došla isklesana tijela, potom mršava tijela s „rupom“ među bedrima, a danas je u trendu sve. Estetska kirurgija omogućila je da praktički možete izabrati koji će dijelovi tijela biti istaknuti, pa je sve više u modi tijelo Kim Kardashian koje karakteriziraju velike grudi i velika stražnjica uz uzak struk, ravan trbuh i vitkije noge. Pune usne i naglašene jagodice te lice bez bora čak i u 50-ima također su trendovi suvremenog doba koji postaju sve popularniji, zahvaljujući razvoju estetske medicine i anti-age metoda.