Kosa zdrave osobe raste u prosjeku jedan centimetar mjesečno, dok uz kvalitetnu njegu godišnje može narasti i do 15 centimetara. Iako jedan od simbola ženstvenosti, duga kosa zahtijeva mnogo njege i nije jednostavna za održavanje.
Moderan način života žene potiče da svoju beauty rutinu što više skrate, što se često odražava i na duljinu kose na koju se odlučuju. Ipak, odlučite li se pustiti dugu kosu, pridržavajte se nekoliko ključnih smjernica koje će vam pomoći da održite njeno zdravlje i sjaj, spriječite ispucane vrhove i suhoću koja uzrokuje lomljenje vlasi.
Redovito šišajte kosu
Proces puštanja kose dugotrajan je, pa u želji da sačuvamo svaki centimetar često izbjegavamo redovito šišanje, vodeći se idejom da „nikada neće narasti ako je stalno šišam“.
Istina je, kako tvrde stručnjaci, potpuno drugačija. Želimo li da nam kosa bude zdrava od korijena do vrhova, ne bismo smjeli preskakati redovno održavanje i skraćivanje vrhova. Ispucani krajevi vlasi će, ne odrežemo li ih, postati sve oštećeniji, a kad se na šišanje konačno odlučimo, vjerojatno ćemo morati skratiti i više nego što smo planirali.
Korištenje alata za stiliziranje kose, izlaganje suncu i bojenje kose mogu uzrokovati značajna oštećenja, pa se preporučuje ošišati ispucane vrhove svakih 8 do 12 tjedana, kako bi nam kosa uvijek bila zdrava, snažna i sjajna.
Ne štedite na šamponu
Proizvod koji koristimo za pranje kose uvelike utječe na njenu kvalitetu. Za redovito čišćenje i njegu kose i vlasišta trebali bismo odabrati proizvode namijenjene našem tipu kose, a različiti sastojci odgovarat će suhoj, masnoj, obojenoj ili primjerice oštećenoj kosi.
Upotreba pogrešnog i pretjerano agresivnog šampona može dovesti do isušivanja vlasišta, pojave peruti, ali i pretjeranog mašćenja kose. Iako će kvalitetan šampon pomoći u obnovi i zaštiti vlasi te spriječiti lomljenje, stručnjaci nikako ne preporučuju svakodnevno šamponiranje. Vlasištu je potrebno vrijeme za obnovu prirodnog masnog sloja, a njegovim svakodnevnih uklanjanjem možemo narušiti zdravlje vlasišta i kvalitetu vlasi.
Prilikom svakog pranja trebali bismo koristiti regenerator, jer će sitni čvorovi i zapetljana kosa otežati raščešljavanje i uzrokovati lomljenje i pretjerani gubitak zdravih vlasi.
Moćne maske za nastalu štetu
Barem jednom tjedno svojoj bi kosi trebali priuštiti njegujući tretman koji će djelovati na dublje strukture vlasi i omogućiti kosi dubinsku obnovu. Maske, uljni tretmani ili pak vitaminski suplementi? Dodatnu njegu kose najbolje je odabrati ovisno o specifičnim problemima vaše kose.
Dok će proizvodi na bazi prirodnih njegujućih ulja avokada i jojobe odgovarati suhoj, pretjerano bojenoj i oštećenoj kosi, od maski će najviše koristi imati kosa nakon izlaganja suncu ili pretjeranog korištenja vrućih alata za stiliziranje kose.
Izbjegavajte ove sastojke
Nepotrebnu štetu mogu nanijeti agresivni sastojci iz proizvoda za pranje i njegu kose. U želji da kosi priuštimo što bolji tretman, s korištenjem proizvoda možemo i pretjerati, a snažne kemikalije mogu isušiti, pa i dugoročno oštetiti vlasi.
Među najštetnijim sastojcima šampona i drugih proizvoda za kosu su sulfati. Riječ je o jakim kemijskim deterdžentima koji stvaraju bogatu pjenu, no mogu uzrokovati iritacije, crvenilo i svrbež. Osim sulfata, stručnjaci tvrde kako bismo u svakom slučaju trebali izbjegavati Isopropyl alkohol koji isušuje vlasište i može dovesti do gubitka kose, kao i Propilen alkohol koji uništava protine u zdravoj kosi.
Vratite sjaj od korijena do vrhova
Nekoliko ključnih potreba kose zadovoljit će prirodni sastojci, poput ulja sjemenki i orašastih plodova, limunske kiseline i pantenola.
Da biste kosi vratili izgubljenu vlagu i održali njen sjaj, u njegu uvrstite karite maslac, ulje jojobe i avokada. Ovi će korisni sastojci očistiti kosu od masnih naslaga, istovremeno joj vraćajući zdravi sjaj.
Kako biste izbjegli iritacije vlasišta i pretjerano isušivanje kose, potražite šampon koji sadrži limunsku kiselinu, jer će mu ona pomoći održati odgovarajuću pH ravnotežu i spriječiti pretjeranu lužnatost, dok će pantenol ojačati folikule i zaštititi ih od gubitka vlage.
Ne zaboravite djelovati iznutra
Naposljetku, niti jedan šampon ili maska neće pomoći u dugotrajnom održavanju zdravlja kose ako u organizam ne unosimo potrebne nutrijente koji će joj osigurati potporu iznutra.
Osim zdrave prehrane bogate vitaminima A, B, D, E i K te prirodnim ribljim uljima, nutritivnu potporu kosi možete osigurati suplementima.