Smije li se kiselina za eksfolijaciju pomiješati s antioksidansima? Je li sigurno nanijeti retinol nakon vitaminskog seruma? Možemo li baš svaki sastojak koristiti u kombinaciji s drugima ili postoje skincare kombinacije koje su strogo zabranjene?
Svjetski poznate dermatologinje olakšale su nam odabir
Dvije ugledne dermatologinje za časopis Total beauty otkrile su najpoznatije sastojke koje u njezi kože smijete pomiješati, ali i one koje se nikako ne preporučuju koristiti u kombinaciji jedni s drugima.
Dr. Mona Gahara i dr. Purvisha Patel potvrdile su da kreiranje savršene rutine za njegu kože ponekad nije jednostavan posao. Osim poznavanja sastojaka, njihovih učinaka na kožu, ali i tipova i problematika kože, potrebno je imati na umu i da se neki sastojci iz različitih proizvoda jednostavno međusobno ne slažu.
Postoji li mogućnost da vaš omiljen serum ustvari šteti vašoj koži ako ga koristite nakon pilinga i radi li vaša noćna krema protiv vas jer je kombinirate s pogrešnim proizvodom protiv bora? Saznajte što su ugledne liječnice otkrile.
Retinol i AHA kiseline
Na iznenađenje mnogih, neki od najsnažnijih sastojaka koji se smatraju temeljima anti-age njege ne bi se smjeli koristiti u istoj rutini – retinol i AHA kiseline.
Najčešće korištena AHA kiselina svakako je glikolna, a nalazi se u gotovo svakom dobrom pilingu i proizvodu za zaglađivanje teksture kože. Ovaj će vam sastojak pomoći u postizanju blistavog, glatkog i svježeg tena, no nakon njega suzdržite se od korištenja krema koje sadrže retinol – kombinacija ovih dvaju sastojaka jednostavno je preagresivna čak i za kožu koja nije osjetljiva.
Želite li izbjeći iritacije, crvenilo i ljuštenje kože, ove sastojke nanosite na lice s minimalno 24 sata razmaka, kako bi se koža imala prilike obnoviti.
Retinol i C vitamin
Još jedan anti-age „heroj“ izaziva sumnje kad je u pitanju kombiniranje s retinolom. Vitamina C nikako se ne biste trebali odreći, baš kao ni retinola, no dr. Gohara preporučuje da ova dva moćna sastojka koristite u različito doba dana, a nikako ne u razmaku od samo nekoliko minuta.
Razlog leži u tome što su oba sastojka vrlo snažna, a koža će najbolje iskoristiti njihove benefite ako im dopustimo da djeluju odvojeno. Ipak, ovo vam pravilo ne bi trebalo stvarati probleme niti remetiti rutinu, jer će vitamin C ionako najbolje djelovati ujutro, kako bi kožu cijeli dan štitio od slobodnih radikala, dok se retinol mnogo bolje iskorištava noću, kad nismo izloženi sunčevoj svjetlosti.
AHA kiseline i voda
Iako ovo pravilo mnogima može djelovati pomalo zbunjujuće, jer vodu ne smatramo sastojkom njege lica, vrijedi upamtiti da će ona u nekim situacijama umanjiti djelotvornost skincare sastojaka.
Jedna od prirodnih karakteristika kiselina je niska pH vrijednost, a nanesemo li ih na mokro lice, njihova bi učinkovitost mogla biti djelomično umanjena. Potpuno čista voda ima neutralnu pH vrijednost, što na djelovanje kiseline neće utjecati, no tipična voda iz slavine kojom umivamo lice blago je lužnata, što može djelomično neutralizirati kiseline i umanjiti njegovu snagu.
Stavljate li na lice neku od AHA kiselina, lice dobro osušite od vode i isperite ostatke lužnatog sapuna ili proizvoda za čišćenje lica.
Različite vrste tretmana za akne
Osobe čija je koža sklona aknama neprestano pronalaze nove tretmane, proizvode i sastojke koji bi im mogli pomoći u obuzdavanju upala i bolnih prištića. Ipak, dermatolozi tvrde kako bi se prije uvođenja novih sastojaka protiv akni trebali konzultirati s liječnikom, posebno ako već koristite proizvode namijenjene istoj svrsi.
Primjerice, salicilna kiselina i benzoilperoksid među najčešćim su sastojcima za borbu protiv akni i često se koriste u kombinaciji, no nikako ih ne biste smjeli kombinirati s proizvodima koji sadrže retinol ili neku od AHA kiselina, jer će izazvati preveliku iritaciju i zasigurno oštetiti kožnu barijeru. Osim toga, benzoilperoksid često djeluje deaktivirajuće na neke oblike retinoida, zbog čega je odvojeno korištenje ovih tipova proizvoda još važnije.
Vitamin C, vitamin E i ferulična kiselina – kombiniranje je preporučeno
Kombinacija koja zbog naziva sastojaka može zvučati pomalo pretjerana, ustvari je jedna od najboljih za njegu kože, vjerujemo li dermatolozima. Snažni antioksidansi vitamin C, vitamin E i ferulična kiselina vrlo se često koriste u kombinaciji, i to s dobrim razlogom.
Ferulična kiselina, osim što i sama ima antioksidativno djelovanje, pomaže stabilizirati vitamine C i E te povećati njihovu učinkovitost. Iz tog se razloga preporučuje kombinirati ove moćne sastojke, a mnoge ih dermokozmetičke kuće već i same počinju spajati unutar proizvoda.
Izvor: Total beauty