Koliko vremena smijemo provesti na suncu bez rizika od opasnih posljedica?

Iako je kalendarsko ljeto iza ugla, meteorološke prilike ne djeluju nimalo ljetno. No, kako to obično biva, iza dugog kišovitog razdoblja, krenut će žega i velika vrućina, a uz njih, htjeli-ne htjeli, bit ćemo intenzivno izloženi suncu i UV zračenju. Stoga posebnu pažnju treba posvetiti brizi za kožu i njezinoj zaštiti od sunca.

U želji da se dodatno podigne svijest o važnosti redovitih pregleda madeža i zaštiti od štetnog sunčevog zračenja, portal Estetica.hr pokrenuo je nacionalnu inicijativu #safesummer, koja pod motom „Sigurni i lijepi pod suncem“ okuplja četrdesetak dermatologa diljem Hrvatske koji će tijekom svibnja i lipnja u svojim ordinacijama našim čitateljima osigurati više od 160 besplatnih pregleda madeža.

Inicijativa #safesummer ove se godine održava po drugi put zaredom te je naišla na izvanredan odaziv – kako dermatologa u cijeloj zemlji, tako i pacijenata diljem Hrvatske. A kako bismo osim sigurni, pod suncem ovoga ljeta bili i lijepi, ali i zdravi, pobrinuli su se partneri projekta #safesummer, vrhunski brendovi Almagea, Jeuderm, Natural Wealth, Sepai, SVR i Uriage. Zahvaljujući njihovim vrhunskim proizvodima, ostatak ljeta provest ćemo u najboljem izdanju – neovisno o tome provodimo li ga u gradu ili na moru.

Koliko sunca je poželjno?

Davno su prošla ona vremena kada smo na suncu znali provesti po čitav dan. Dobro premazani maslinovim uljem, spremni za ‘roštiljanje’ na ručniku, nerijetko bismo i zaspali na plaži. Istina, to ne bi prošlo bez opeklina, ali tome kao da nismo pridavali previše pažnje. No, danas su vremena drugačija, a mi smo puno svjesniji opasnosti koje nam sunce može donijeti. Stoga smo ugledne dermatologe, naše partnere u projektu #safesummer pitali koliko vremena smijemo, bez rizika, provesti na suncu?

dr. sc. Dijana Celić, dr. med, Poliklinika Medikol

Ako smo se neoprezno izložili suncu, odnosno, proveli smo dulje vrijeme izvan hlada, bez zaštitne odjeće i visokog SPF-a, kako ćemo prepoznati da je došlo do opasnih posljedica sunčanja? Moramo li dobiti opekline od sunca kako bismo se zabrinuli ili je već i samo crvenilo kože opasno? Ova smo pitanja postavili dr. sc. Dijani Celić, iz Poliklinike Medikol.

“Posljedice sunčanja mogu biti akutne i kronične. Akutna stanja povezana su s opeklinama od sunca koje se u blažem obliku manifestiraju crvenilom i osjećajem zatezanja i peckanja kože te u težim slučajevima crvenilom, mjehurima i boli. Svako takvo stanje može se smatrati potencijalno rizičnim za pojavu prekanceroza i zloćudnih tumora kože, naročito ako se ponavlja periodično, tijekom više mjeseci i godina, od djetinjstva i dalje tijekom života”, pojašnjava dr. Celić.

” Učinak UV zračenja je kumulativan i koža pamti opekline od sunca koje mogu dovesti do mutacije gena koji kontrolira dijeljenje stanica. Izloženost UV zračenju podrazumijeva i izloženost umjetnim izvorima UV svjetla. Stoga sunčanje u solarijima povećava kumulativnu dozu UV zračenja, a time i rizik za pojavu zloćudnih tumora kože.

Ozbiljnije posljedice oštećenja kože UV zračenjem prepoznaju se u obliku aktničkih keratoza koje mogu progredirati u invazivni planocelularni karcinom. Obično je koža takvih osoba prošarana i solarnim lentigom (smeđim mrljama), dubokim borama (solarna elastoza) te trajno proširenim crvenim kapilarama postranično na vratu, dekolteu i obrazima. Aktinički heilitis je prekanceroza na usnama, češće na donjoj. Stoga ograničeno zadebljanje na usnici ili pojava ranice koja ne cijeli, može biti prvi simptom zloćudnog tumora kože. Bazocelularni i planocelularni karcinom manifestiraju se ranicom koja ne cijeli, čvorom ili ulceracijom. Melanom se može pojaviti u različitim bojama i oblicima, ponekad i oponašajući slikom dobroćudnih promjena na koži. Stoga je naglasak na fotoprotekciji, odgovornom ponašanju i brizi za zdravlje. Kod pojave sumnjivih promjena na koži ne treba ih zanemarivati, već zatražiti pregled i mišljenje dermatologa”, savjetuje naša sugovornica.

Ante Perica dr. med, spec. dermatologic i venerologije, poliklinika Fizioderma, Zagreb

Prema riječima dr. Perice, duljina izlaganja suncu najviše ovisi o dijelu dana, ali i o mjesecu u kojemu to činimo.

“Naime, u vremenu izmeđ 10 i 17 sati sunčeve zrake su najopasnije, a u lipnju i srpnju opasnije su nego u kolovozu ili u rujnu, kada je atmosfera gusća. Jako je važna i put osobe jer su osobe svijetlije puti puno osjetljivije na sunčeve zrake, nego osobe tamnije puti. Osobe svijetlije puti koje se izlažu suncu bez prethodnog nanošenja kreme s visokim SPF-om, počinju crvenjeti već kroz pola sata. Neke od njih kasnije potamne, dok neke osobe uopće ne mogu potamnjeti. Osobe tamnije puti znatno lakše potamne i uglavnom ne izgore na suncu”, rekao nam je dr. Ante Perica.

Prim. dr. sc. Gaby Novak-Bilić, dr.med, Poliklinika BINOVA

Dr. Gaby Novak-Bilić pitali smo ima li razlike u vremenu kojega na suncu smije provesti odrasla osoba, od vremena koliko mu smije biti izloženo dijete te kako znati kada se trebamaknuti u hlad?

“Uvijek naglašavamo da se negativna strana boravka na suncu može manifestirati odmah, i to opeklinama, ali i da dugoročno, naša koža pamti i dolazi do oštećenja koja ponekad koža ne može sama popraviti te nastaju razni tumori i promjene koje povezujemo s kumulativnim djelovanjem sunčevih zraka”, uvodno je pojasnila dr. Novak-Bilić.

“Važno je naglasiti da izlaganje suncu mora biti postepeno. Sredstvo za zaštitu od sunca treba nanijeti pola sata prije izlaganja i postupak ponavljati svaka dva sata, ukoliko  boravak na suncu traje dulje. Vrstu zaštitnog sredstva valja prilagoditi koži. Danas imamo na raspolaganju kreme, gelove, fluide, sprejeve. Dakle za svaku kožu i za svaki problem na koži postoji adekvatno rješenje, potrebno ga je samo ispravno primjenjivati. Kada su u pitanju djeca, danas znamo da su razne promjene koje se javljaju na koži u odrasloj dobi, uključujući i tumore, posljedica opeklina još u djetinjstvu. Zato je važno da svoje najmlađe zaštitite kapama, sunčanim naočalama i zaštitnim majicama, a bebe i sasvim malu djecu ne  treba uopće izlagati direktnom djelovanju sunčeve svjetlosti. Kod djece se preporuča primjena krema s mineralnim filterima”, savjetuje prim. dr. sc.  Gaby Novak-Bilić.

A kako biste ovoga ljeta bili vrhunski zaštićeni i njegovani na suncu, u nastavku donosimo proizvode koji će vam u toj misliji biti fantastični saveznici.

Almagea SunLove Skin+

 

 

Almagea® Sunlove Skin+ je dodatak prehrani u inovativnim Licaps® kapsulama, a sadrži posebnu kombinaciju antioksidansa (astaksantin, lutein, zeaksantin, koenzim Q10 , vitamin E i selen) te dragocjenih ulja – ulja boreča i argana. Tajna Sunlove Skin+ je u snažnom antioksidacijskom djelovanju koje štiti stanice od štetnog utjecaja slobodnih radikala. Astaksantin ima 10 puta jače djelovanje od beta karotena, a jedinstven antioksidacijski i protuupalni učinak aktivnih tvari omogućuje pripremu kože za odgovorno izlaganje suncu.

Sunlove Skin+ koristi se tijekom cijele godine, a posebno s početkom proljetnih mjeseci kako bismo pripremili kožu za sunce, brže adaptirali cijeli organizam na intenzivnije UV zračenje (posebno važno kod alergija na sunce), smanjili širenje hiperpigmentacija te poboljšali elastičnost i vlažnost kože. Za vrijeme izuzetno visokog UV indeksa, preporuča se korištenje 2 kapsule Sunlove Skin+ (2 puta po jedna kapsula, uz veći obrok) zbog veće potrebe organizma za antioksidacijskom zaštitom.

JeuDerm PPS BB Perfector SPF 40+

PPS BB Perfector - Sterilne monodoze višenamjenske kremeOva višenamjenska krema omogućuje Vam istovremeno maskiranje nesavršenosti i njege kože, pouzdano štiteći od ultraljubičastog svjetla. Peptidi i fito komponente imaju antioksidativni učinak, brzo vlaže i umiruju kožu, uklanjajući piling i iritaciju. BB Perfector pruža vam osjećaj svježine i udobnosti. Inovativna formula intenzivno njeguje vašu kožu i ima restorativni učinak, stvarajući apsolutnu udobnost i savršenu zaštitu kože. Vizualno poboljšava stanje kože. Dolazi u sterilnim monodozama i u pakiranju od 50 ml s pumpicom.

 

Jeu'Demeure Восстанавливающий матирующий ВВ крем Перфектор, 50 мл

 

Natural Wealth Beta-Karoten

Pravovremenim uzimanjem Natural Wealth® Beta Karotena možemo kožu pripremiti za ljeto. Za zaštitu zdravlja kože korisno je prehranu obogatiti namirnicama koje obiluju beta karotenom – biljnim pigmentom, provitaminom koji se u organizmu pretvara u vitamin A. Bogat izvor beta karotena je žuto i narančasto voće i povrće te tamno zeleno lisnato povrće. Ukoliko unos beta karotena putem prehrane nije dostatan savjetuje se kvalitetnim dodatkom prehrani osigurati njegov dodatan izvor.

Natural Wealth® Beta karoten kapsule sadrže ovaj važan nutrijent u optimalnoj dozi od 6 mg. Beta karoten se u tijelu pretvara u vitamin A koji doprinosi održavanju zdrave kože.

Bez glutena, mlijeka/mliječnih proizvoda, šećera, umjetnih boja, aroma, sladila i konzervansa.

Sepai City Shield krema

Ova fotozaštitna krema s visokim zaštitnim faktorom 50, najnapredniji je globalni štit za kožu. Njezin ekskluzivni Ultimate Protection Complex nudi najsuvremeniji način zaštite od starenja te štiti od štetnih učinaka sunca i gradskog ekspozoma -kumulativnog utjecaja okoliša i povezanih bioloških reakcija koje se odvijaju tijekom čitavog našeg života. Proizvod je veganski i dermatološki testiran.

SVR Sun Secure Blur Rose tonirana krema

 

Vodootporna tonirana krema SPF 50+ za zaštitu od sunca za jako osjetljivu kožu. SUN SECURE PATENT: ekskluzivni izbor od četiri ne eko toksična filtera u kombinaciji sa zaštitnim aktivnim tvarima za zaštitu od UVB, UVA, vidljivih i infracrvenih zraka. Jedinstvena tonirana pjenasta tekstura koja se trenutno topi kako bi zagladila i ublažila nesavršenosti na koži. Njegova svijetlo bež breskva nijansa poboljšava, ujednačava i osvjetljava ten za prirodan sjaj. Ostavlja kožu baršunasto mekom. Nježni ljetni miris.

Uriage Bariesun Mist 50+

Maglica za osjetljivu kožu osvježavajuće lagane teksture. Visoka zaštita od UVA, UVB zraka i slobodnih radikala. Ovaj izuzetno lagani mist, nevidljive teksture, osigurava suhi, neljepljiv finiš. Njegov kontinuirani sustav difuzije omogućuje jednostavnu primjenu, čak i na mokru kožu. Vrlo visoka zaštita za lice i tijelo. Za osjetljivu kožu. Dermatološki testirano. [BARIESUN] patent stvara zaštitni film na koži koji pomaže u ograničavanju prodiranja UV filtera u epidermis te tako optimizira fotozaštitu. Sprječava isušivanje kože. Obogaćena Akvasponginima i Uriage termalnom vodom, ova ultra-lagana maglica štiti od isušivanja kože.

Portal estetica.hr zahvaljuje dermatolozima te svim ostalim stručnjacima i partnerima na velikom odazivu i sudjelovanju u ovoj nacionalnoj inicijativi.

 

Pročitajte još i ...