Celulit – riječ od koje se većini žena „diže kosa na glavi“. Usprkos vježbanju, stabilnoj težini, ispijanju silnih čaša vode i slijeđenju svih savjeta koje pronalazimo na internetu, dosadnih se udubina i izbočina na bedrima i stražnjici nikako ne uspijevate riješiti? Niste jedini.
Zašto se javlja i kod osoba koje nemaju viška kilograma?
Iako se često veže uz višak kilograma i masnog tkiva, s celulitom se bore žene svih tipova građe, svih dobnih skupina, neovisno o kilaži.
Da bismo utvrdili zašto je to tako te možemo li ga se riješiti, važno je znati što je on zapravo i kako nastaje. Celulit je zapravo potkožno masno tkivo, koje prolazi kroz mrežu oslabljenog vezivnog tkiva, zbog čega se pod kožom nakuplja u obliku gustih kvržica.
Važno je imati na umu kako uopće nije potrebna velika količina tog potkožnog masnog tkiva da bi celulit nastao – ključni parametar za njegovo formiranje je upravo slaba mreža vezivnog tkiva, čije „niti“ nisu dovoljno čvrste i elastične kako bi ga zadržale u potkožju. Ako zamislite elastičan materijal sa sitnim rupicama, upravo je njegova čvrstoća važna kako ne bi došlo do propuštanja „sadržaja“, a ne količina masnoće koja ga pritišće.
Vezivno tkivo s godinama slabi, a uzroci s brojni
Iako se može pojaviti na bilo kojem dijelu tijela, najčešće zahvaća bedra, stražnjicu i trbuh, zbog čega i pomislimo upravo na te dijelove tijela kad čujemo riječ celulit.
Zašto slabi vezivno tkivo u potkožju? Mnogo smo puta pisali o prirodnim padu kolagena koji se događa s godinama, a osim za prekrasnu, čvrstu i zategnutu kožu, ovaj nam je gradivni element ključan upravo za zdrava vezivna tkiva u tijelu.
Osim pada kolagena, degenerativne promjene u vezivnom tkivu mogu nastati zbog utjecaja hormona (zbog čega su žene sklonije nastanku celulita), ali i zbog životnog stila, genetike, pa čak i nošenja pretjerano uske odjeće.
Mnogo je više od estetskog problema
Ipak, celulit nije isključivo estetski problem – narušavanje strukturalne građe vezivnog tkiva može sa sobom nositi i druge probleme, poput prodora krvi i limfe u međustanične prostore, ali i nakupljanja štetnih tvari koje u ekstremnih slučajevima mogu utjecati i na rad organa.
Stručnjaci tvrde da svi navedeni faktori, uključujući i genetsko naslijeđe igraju veliku ulogu u nastanku celulita, no faktori životnog stila i odluke koje donosimo itekako imaju utjecaja na minimiziranje mrske „narančine kore“.
Uloga prehrane je velika
Neke su namirnice s vremenom stekle titulu „boraca protiv celulita“, a među njima se nalaze prvenstveno obroci bogati omega masnim kiselinama, vitaminima, antioksidansima, kao i namirnice bogate vodom.
Kad su u pitanju omega-3 masne kiseline, kojima obiluju losos i druga plava, masnija riba, chia i lanene sjemenke te orasi i bademi, riječ je o najslavnijem oružju u borbi protiv narančine kore – reduciraju apetit, gase upale u organizmu, jačaju tkivo i vezivna vlakna te smanjuju nakupljanje toksina unutar krvnih žila.
Također, u borbi protiv celulita pomažu i suncokretove sjemenke bogate vitaminima E i B6, kalijem i cinkom, zatim čili papričice bogate kapsaicinom koji ubrzava metabolizam te banane bogate kalijem koji potiče cirkulaciju i sprječava zadržavanje vode u organizmu.
Mala pomoć kod kuće – masaža i nekoliko sastojaka čine čuda
Najmodernije anticelulitne kreme pokazuju iznimno dobre učinke u kontroliranju celulita i smanjenju njegove vidljivosti. U kombinaciji s masažom, pojavnost narančine kore može se znatno smanjiti, no važno je odabrati pravi proizvod i znati ga pravilno nanijeti.
Celulit se zapravo uvijek javlja u područjima u kojima je cirkulacija smanjenja. Masaža područja prilikom nanošenja proizvoda zato je izvrstan korak u borbi protiv ove neestetske pojave. Ona će pomoći u eliminaciji celulita jer potiče bolju cirkulaciju krvi, ali i limfe te rad mišićnog tkiva, a uz dovoljno pritiska može i fizički razbiti kvržice celulita koje vidimo pod kožom.
Nikel Control 365 Remove Cellulite iznimno je koncentrirana hidratantna krema namijenjena je tretiranju jakog celulita, a djeluje i na kapilare i vene. Sadrži kofein koji sprječava nakupljanje masti u stanicama i potiče njihovu razgradnju, djeluje kao prirodni antioksidans, a potiče i lokalnu cirkulaciju kako bi se smanjilo taloženje masti u potkožju. Koža na tretiranom području postaje snažnija, elastičnija i zaglađenija, a biološki aktivan flavonoid Genistein smanjuje nakupljanje masnih stanica ispod kože. Kofein, uz lipolitički, ima i venotonski učinak – pomaže jačanju sitnih krvnih žilica te smanjuje probleme s cirkulacijom. Karnitin pridonosi oksidaciji masti i uklanjanju toksičnih ketona, dok crvena paprika aktivira stanični metabolizam.
Ovaj je izvanredan proizvod nominiran u Estetica Premium Product 2020 u kategoriji Njege tijela, u potkategoriji Najboljeg proizvoda za tretiranje celulita (o projektu više možete pročitati OVDJE) .
Najsveobuhvatnije neinvazivno rješenje
Kad su u pitanju tretmani namijenjeni reduciranju celulita, Med Contour svakako je jedan od najpopularnijih. Riječ je o uređaju koji kombinira ultrazvuk i radiofrekvenciju, a masne stanice uništava bez da oštećuje kožu i tkivo. Na taj se način uspješno rješavaju tvrdokorne naslage i celulit, zateže opuštena koža i oblikuje tretirani dio tijela. Na masne stanice djeluje se lokalno, što omogućuje očuvanje okolnog tkiva, a u dubini dolazi do stvaranja mjehurića koji uslijed faze kompresije i dekompresije implodiraju oštećujući masnu stanicu.
Uređajem se uklanjaju masne naslage i celulit s problematičnih područja tijela, osigurava se bolja prokrvljenost tkiva te zaglađuje koža, dok učinak radiofrekvencije potiče proizvodnju kolagena ujedno zatežući kožu, zbog čega su rezultati ovog zahvata vidljivi odmah. Med Contour na raspolaganju vam je, među ostalim, u Dermatologiji Ivana Nola te u Poliklinici Bagatin.
Suvremena verzija liposukcije izvrsno djeluje i na celulit
Odnedavno se i invazivnim postupcima dogodila prava revolucija – klasičnu liposukciju u mnogim je aspektima zamijenila laserska lipoliza, koja za uklanjanje masnog tkiva umjesto mehaničke energije koristi lasersku zraku. Ona se ubodom promjera tri milimetra uz pomoć mikrokanile uvodi pod kožu, gdje uzrokuje pucanje masnih stanica koje se pretvaraju u emulziju, a to rastopljeno masno tkivo iz organizma se odstranjuje pomoću vibracijske aspiracijske pumpe.
Još jedna razlika od klasične anestezije je i u tome što se zahvat odvija u tumescentnoj anesteziji, lokalnoj anesteziji koja se sastoji od lokalnog anestetika i fiziološke otopine. Tako pripremljena, ona ima veći volumen od klasične pa se koristi u zahvatima tijekom kojih se tretira veće područje. S druge strane, za tijelo je manje „agresivna“ od opće anestezije. Ova „osuvremenjena liposukcija“ ima izvrsne rezultate u uklanjanju narančine kore jer laser razbija oslabljena i neelastična kolagenska vlakna i tako potiče stvaranje novog kolagena. Novo vezivno tkivo masne stanice „drži pod kontrolom“ pa je koža mnogo ravnija i elastičnija, u ovim se zahvatom mogu tretirati leđa, trbuh, stražnjica, bedra, koljena, listovi, pa čak i ruke. Između ostalih, laserskoj se lipolizi možete podvrgnuti u zagrebačkoj Poliklinici Sinteza.