Polaganim približavanjem sve hladnijeg vremena, proizvodi kojima njegujemo lice, tijelo i usne postaju sve bogatiji, gušći, a često i masniji na dodir.
Našoj je koži za vrijeme hladnijih dana potrebno više njege i zaštite nego inače, a poseban problem je hidratacija – ten će u suhim i hladnim danima još lakše gubiti vlagu i postati sve izloženiji oštrim vanjskim uvjetima.
Kad su u pitanju proizvodi za njegu lica, ruku, tijela i usana, možemo birati između nevjerojatno mnogo sastojaka kako bismo pronašli upravo one koji će našem tenu donijeti najviše koristi.
Ipak, neki su sastojci nepravedno zanemareni u njezi kože, a često i potpuno pogrešno shvaćeni – jedan od njih je i lanolin.
Riječ je o prirodnom sastojku životinjskog porijekla koji teksturom podsjeća na vosak, a njegova mu prirodna namjena (očuvanje vune ovaca od vremenskih uvjeta) omogućava izrazito učinkovito djelovanje kad je u pitanju zaštita kože od hladnoće i suhog zraka.
Usne, lice, tijelo
U njezi kože lanolin se koristi vrlo često, jer je riječ o jednom od najsnažnijih emolijensa. Dodavanjem ovog sastojka u losione ili kreme, omogućavamo im da vrlo učinkovito zadrže vodu i kožu i spriječe isušivanje površine kože, što je u hladnijim mjesecima iznimno važno.
Zbog vrlo visokog udjela masti, lanolin se smatra okluzivnim sastojkom, što znači da samom svojom teksturom onemogućava vodi da ishlapi iz kože, čime je osigurana dugotrajna hidratiziranost i samim time – mnogo brže zacjeljivanje ozljeda i oštećenja na koži. Zbog univerzalnog svojstva emolijensa, vrlo ga često možemo pronaći u proizvodima za njegu i zaštitu lica, tijela, ali i ispucanih usana.
Mjesto je pronašao i u dekorativnoj kozmetici
Otkad se u kozmetici koristi, lanolin se najčešće nalazio u gustim, masnim kremama za obnovu ispucane kože stopala, laktova ili za njegu kože osoba s dermatitisom i drugim promjenama koje su uzrokovale ljuskanje kože.
Ipak, u posljednje je vrijeme njegova njegujuća uloga prepoznata i u tvrtkama koje proizvode dekorativnu kozmetiku, jer usne u samo nekoliko trenutaka čini nevjerojatno mekima i glatkima. Sprječavajući gubitak vode, lanolin u primjerice sjajilima, osigurava cjelodnevnu mekoću usana bez nakupljanja proizvoda u borama ili kutevima usana.
Kome je najpotrebniji?
Proizvod s lanolinom koristit će najviše osobama vrlo suhe i oštećene kože, no u posljednje ga vrijeme možemo pronaći čak i u anti-ageing proizvodima. Zbog ogromne snage u zadržavanju vode u koži, jasno je da učinke pokazuje i u zaglađivanju sitnih bora i linija, a štiteći kožu od vanjskih uvjeta, ubrzava obnovu oštećenja i manjih povreda.
Iako se o lanolinu u kontekstu kozmetike nekada razgovaralo kao o čestom alergenu, istraživanja su pokazala da je svega oko 2% populacije pogođenom nekim oblikom preosjetljivosti ili alergije na lanolin, dok nas većina u njegovim blagodatima može uživati svakodnevno.