Posljednjih godina sve manje razgovaramo o prekrivanju i korekciji kožnih problema i nepravilnosti, a sve više o njihovoj prevenciji. Mnogi su se estetski liječnici, dermatolozi, pa i dermokozmetički laboratoriji okrenuli prema filozofiji preventivnog i regenerativnog pristupa – shvativši da je najbolje što možemo učiniti za našu kožu – potaknuti je da se sama lakše nosi s izazovima svakodnevice.
Oslabljena kožna barijera uzrokuje i prerano starenje
Neuravnotežena prehrana, korištenje neadekvatne i pretjerano agresivne kozmetike, izlaganje UV zračenju, onečišćenje iz okoliša, stresan i užurban životni tempo, nedovoljan unos vode i brojni drugi faktori svakodnevno narušavaju integritet kože, oslabljuju njenu kožnu barijeru i čine je podložnom oštećenjima, dehidraciji, ali i preranom nastanku znakova starenja.
Kad je riječ o osnaživanju prirodnih obrambenih mehanizama kože, riječ koju najčešće čujemo u zadnje vrijeme je – mikrobiom. Što se točno krije iza ovog izraza, koja je njegova uloga u zdravlju i izgledu kože i što možemo napraviti kako bismo pomogli u održavanju zdrave kožne barijere?
Bez zdravog mikrobioma nema lijepe kože
Naša se koža regenerira savršenim prirodnim mehanizmima koje nazivamo – samoobnovom. Oni uključuju izmjenu stanica (zamjenu odumrlih stanica novima), reparaciju oštećenja i kreiranje prirodne zaštite od vanjskih utjecaja. Kako bi ovaj složeni proces funkcionirao, koža se mora izboriti sa svim onim ranije navedenim štetnim utjecajima kojima smo neprestano okruženi.
A jedan od ključnih elemenata zdrave i funkcionalne zaštitne barijere i prirodnog imunosnog sustava kože je uravnotežen mikrobiom. Riječ je o sustavu svih mikroorganizama koji žive na površini naše kože i njihovom međusobnom utjecaju. Naime, svaki milimetar naše kože prekriven je bakterijama – neke od njih su štetne i potencijalni uzročnici infekcija i upala, dok su druge korisne – jer ne dopuštaju pretjerano množenje loših bakterija i time održavaju ravnotežu kožnog mikrobioma.
Narušen mikrobiom znači i narušena obrambena sposobnost kože, a posljedice su i više nego neugodne – ten bez sjaja, preosjetljivost, nelagodno zatezanje kože, pretjerano lučenje sebuma, dehidracija, mrlje, ali i prerana pojava znakova starenja poput finih linija i bora te gubitka čvrstoće…
Sprječava razboj štetnih bakterija i uči naš imunosni sustav kako da ih prepozna
Spomenuta zajednica mikroorganizama, nazvana mikrobiomom, sprječava razvoj potencijalno opasnih mikroorganizama i „uči“ imunosni sustav da prepozna nametnike te održava funkciju zaštitne barijere kože. Kako bi mikrobiom u tome bio uspješan, mora biti uravnotežen – jer se tako sprječava dominacija ovih „loših“, patogenih bakterija.
Najbolji primjer za to su akne, izazvane Propionibacterium acnes, bakterijom koja živi duboko unutar folikula. Tek kada se pretjerano namnoži, ova bakterija počinje “raditi probleme”, odnosno dovodi do upale i nastanka akni. Za razliku od nje, Bifidobacterium longum je dobra bakterija koja smanjuje osjetljivost kože te joj pomaže u obrani od fizikalnih i kemijskih iritansa, dakle ojačava kožnu barijeru. Isto vrijedi i za neke vrste gljiva kao što je Sacharomyces cerevisiae koja također utječe na poboljšanje teksture i sjaja kože. Znajući kako se protiv štetnih bakterija najbolje boriti – dobrim bakterijama koje onemogućavaju njihovo širenje, najnaprednije formulacije okreću se upravo osiguravanju pravilnog rasta korisnih bakterija, kako bi se mikrobiom kože sam regulirao i time osigurao dugoročni učinak.
O snazi mikrobioma i prirodne zaštite kože od vanjskih utjecaja posjetiteljima će govoriti mag. pharm. Claudia Weinberger, koja će održati predavanje pod nazivom KAKO MIKROBIOM UTJEČE NA IZGLED KOŽE?
Mag. pharm. Claudia Weinberger donijet će nam odgovore na pitanja: Kako otkriti da je ravnoteža mikrobioma narušena, kako mikrobiom utječe na zdravlje i izgled kože te možemo li ga obnoviti?
Prijavite se OVDJE na stručni skup s međunarodnim sudjelovanjem ESTETICA DEMIK.
Ulaz/kotizacija se NE naplaćuje, no bez prethodne prijave nije moguće sudjelovati! U slučaju dodatnih pitanja, kontaktirajte nas na mia@estetica.hr ili na info@estetica.hr.