Neke su osobe svojom svestranošću, karizmom i pogledom na svijet bez muke osvojile srca publike, a jedna od takvih je i Milica Jevtić, srpska glumica, vizažistica i beauty influencerica čiji rad možete pratiti na njezinoj WEB STRANICI.
Desetine filmskih i televizijskih uloga u regionalnim, ali i britanskim produkcijskim kućama učinile su je prepoznatljivim licem na glumačkoj sceni, dok ju je dugogodišnje iskustvo make-up artista vinulo među najrenomiranije beauty trenere u regiji.
Mlađe je generacije prepoznaju i po Instagram pseudonimu mademoiselle rouge, no najveću je prepoznatljivost Milica stekla kao makeup artistica. Njezini radovi krase više od stotinu naslovnica poznatih časopisa, više od 70 domaćih i stranih projekata – filmova, televizijskih serija, reklama, modnih revija i spotova, a redovito surađuje i s brojnim renomiranim umjetnicima, dizajnerima i fotografima.
Poznate su i njezine radionice profesionalnog šminkanja i njege, na kojima pomaže ženama da svoju ljepotu istaknu na pravi način (o njima čitajte OVDJE.)
Beauty insajderica u pravom smislu riječi
Osim glume i make-upa, vesele je razgovori s ljudima, pasionirana je čitateljica knjiga (ipak je studirala povijest), raduje je povezivanje, komunikacija i dijeljenje bogatog iskustva sa ženama diljem regije.
Jesu li Beograđanke sklonije estetskim korekcijama?
I jesu i nisu, ovisno koju polovinu gledate. Ono što meni smeta je da idu iz krajnosti u krajnost. Ili se toliko prepuštaju estetskim korekcijama da se dovedu u stanje neprepoznatljivosti i potpuno promijene „lični opis“, ili odu u drugi ekstrem smatrajući da im ne treba ni sredstvo za umivanje, a kamoli tonik ili nešto više – jer njeguju takozvani prirodni stil. Ne shvaćaju da će uz pravilnu njegu imati prije svega zdravu kožu dugo, te da i bore na njegovanoj koži djeluju ljepše.
Jer, nije cilj borba protiv starenja već prihvaćanje starenja na prirodan način. „Borba protiv starenja“ je sintagma od koje se ježim – jer tu nema govora o borbi niti ćete pobijediti. Dakle, samo se prepustite čarima života i radite sve ono što vas čini sretnima, jer su bore smijalice najljepše bore koje žena može prošetati, i vrjednije su od svakog dragog kamena na vratu ili zglobu.
Najviše volim onu zlatnu sredinu kojoj i sama pripadam: volim biti dotjerana zbog vlastitog odraza u ogledalu. Obožavam njegovati kožu i uvijek ću za preparate odvojiti mnogo više od planiranog budžeta, više nego za krpice – jer me zanima samo odijelo zvano koža lica i tijela, koje ću nositi do kraja života. Da me ne shvatite pogrešno: nisam protivnik filera, botoxa i estetske kirurgije, ali sve dok je u granicama prirodnog. Nisam još upoznala ženu koja se „deformirala“ zbog sebe – uvijek je povod da nekog drugog zadivi.
Pišete blog, održavate treninge, online radionice, odgovarate na pitanja žena diljem regije – kakve vas savjete žene najčešće traže?
Kako da prilagode osobnu njegu svom budžetu, koji im je prozvod prijeko potreban, kako da postignu neki make up look… Mole me da im dam alternativu za neke luksuzne proizvode koji im nisu platežno dostupni, traže preporuke za dobrog kozmetičara, dermatologa i estetskog kirurga – jer veruju u moje 20-godišnje iskustvo u beauty svijetu. Usput dajem i kontakt svoje psihoterapeutkinje, fitnes instruktorice i sl., jer kada se žene zapričaju, teme samo izviru i nema im kraja. 🙂
Jesu li Beograđanke slobodnije kad je riječ o eksperimentiranju s izgledom (od recimo Londončanki)?
Puuunoooo smo slobodnije. Britanke jednostavno ne vode previše računa o izgledu, nekako mi se čini kao da je to klasno pitanje. Pripadnice srednje i više klase mnogo se više bave njegom i šminkanjem, dok ćete u Beogradu vidjeti dotjerane žene svih slojeva. Možda nemaju svi novca za luksuzne i skuplje brendove, ali svaka će odvojiti dio budžeta kako bi izgledala najbolje moguće – što je po meni za svaku pohvalu.
Volim se voziti gradskim prijevozom baš da sebi potvrdim koliko su naše žene prirodno lijepe i kako nam malo treba. Često se na radionicama šalim i kažem hvala bakama i prabakama što su se miješale s Turcima i što smo iz tog miksa dobile pravilne crte lica, i svaka je lijepa u svojoj različitosti. Naš najveći problem je lijenost. Citirat ću Coco Chanel – ne postoje ružne žene, samo lijene! Ovo upamtite i trgnite se svaki put kada kažete sebi ne mogu, nemam snage i sl.
Kada je šminkanje u pitanju, tu volim što Britanke nemaju granice. Zaista ćete vidjete lude, kričave nijanse na kapcima, intenzivne ruževe, vrišteće nijanse kose i noktiju… Ta je raznolikost super za razliku od uniformiranosti koju viđam prije svega na ulicama Beograda. Iste duge i ravne frizure ili isfenirani valovi, iste nijanse kose, iste loše istetovirane obrve nalik na čoko bananice, iste mrtve nijanse ruževa…
Koriste li Beograđanke više ljekarsku kozmetiku ili drogerijsku? Kako se beauty rutina prosječne žene promijenila od dolaska botoxa i filera na scenu: troši li sada manje na preparate, a više na tretmane?
Što se Beograđanki tiče, manji broj koristi dermokozmetiku, radije se odlučuju za drogerijske ili komercijalne parfimerijske brendove. Možda zvučim hvalisavo, ali sretna sam što preko radionica podižem svijest o prednostima dermokozmetike čija sam ozbiljna ljubiteljica.
No, ono što žene nikako da osvijeste je to da nikakvi tretmani neće pomoći bez adekvatne kućne njege. Sve što radite na licu, ozbiljniji tretmani, fileri, botoxi, sve ljepše i dulje traje na njegovanoj i hidriranoj koži.
No, ponekad se dovedu u opasnost nepravilnom uporabom preparata s kiselinama pa nastanu ozbiljne ozljede… To mi je bila najveća motivacija za pokretanje radionica prije više od 15 godina – da bar kod žena koje mi se jave osvijestim što NIKAD ne bi trebale raditi same.
Radili ste kao beauty trener za brojne renomirane brendove uključujući i YSL – kako se vaša beauty rutina mijenjala s godinama i s upoznavanjem novih trendova diljem Europe?
Rano sam ušla u beauty svijet prodavajući maminim prijateljicama i susjedama proizvode jednog kataloškog brenda, i tako sam počela zarađivati novac koji sam ulagala u proizvode – za sebe. Govorimo o početku teških 90-ih, kada je sve bilo nedostupno i skupo, ali osmišljavala sam razne načine da uvijek imam za kremicu… Tako je počela moja ljubav prema kozmetici koja, evo, ne jenjava već 30 godina.
Danas, u svojim 40-ima, najviše koristim serume i ampule, a dvofazno čišćenje lica dio je moje rutine. S vremena na vrijeme počastim se dermapenom, trudim se svakodnevno masirati lice masažerima u koje sam uložila, to su mi najdraže igračke. Sviđaju mi se rezultati koje vidim na prijateljicama koje su radile PRP tretmane, i to je sljedeće što želim probati. Prije mnogo godina hijaluronom sam podignula rub gornje usne da bih riješila asimetriju, ali sada mi nekako i ne smeta to što mi se usna krivi dok pričam. Pa to sam ja, neka me tako asimetrične.
U svom amaterskom kazalištu šminkala sam sebe i kolege za predstave, na fakultetu mi je brat posudio novac da završim tečaj kod tada čuvenog Romea Gorle, i znam da sam mu taj novac godinama vraćala jer uvijek je trebalo kupiti još nešto za šminkerski kofer… Čitav sam jedan blog post posvetila ljubavi prema luksuznim brendovima. Zaista, ja sam primjer da kada nešto volite i želite, nema prepreka da to i ostvarite.
Vrijedi li u šminkerskom svijetu poslovica “No make up is the best make up”?
U mom svijetu šminke to je mantra! Svatko može na sebe nabaciti tonu make-upa, ali našminkati nekog da izgleda svježe i blistavo i istaknuti mu prirodnu ljepotu – to je umjetnost.
Koliko se razlikuju cijene profesionalnog šminkanja u Hrvatskoj, Srbiji i Engleskoj?
Cijene idu od 10 do 300 eura, ovisno o tome koga ste angažirali, i koliko je taj netko poznat prije svega na društvenim mrežama, koje su danas nažalost mjerilo. Kažem nažalost jer znam vrhunske šminkere i kozmetičare koji imaju ozbiljno iskustvo, ali se ne snalaze na mrežama i zato svoj rad ne mogu naplatiti kako dolikuje.
Ni sama nemam vremena i želje visjeti na mrežama. Zato beauty priče dijelim kroz newslettere koje šaljem svakog četvrtka, te kroz blog i poneki video na YT kanalu i IGTV-u. Kroz Instagram dopuštam ljudima da me bliže upoznaju kao nekog sličnog sebi, sa svim vrlinama i manama… I to mi je sasvim u redu.
Koji su tretmani najpopularniji u Londonu, a koji u regiji?
Širom svijeta u trendu su više manje isti tretmani. Ranijih su se godina žene 40+ opredjeljivale za botox, s kojim danas kreće sve više devojaka u 20-ima, što po meni nije baš dobro. Srednja i starija generacija naginje trendu prirodnosti pa se okreću prije svega PRP tretmanima, mezoterapiji, minimalnim korekcijama filerima…
Hit tretman u Londonu i Americi je Ultherapy, koji već postoji i kod nas… No, morate biti pažljive i dobro provjerite koji je proizvođač uređaja te koliko je stručan liječnik koji provodi tretman.
Koje su vam klijentice najugodnije, a koje najzahtjevnije?
Najzahvalnije su one koje znaju što hoće, a što neće. Moje štreberice su najdivnije: uvijek imaju zilijon pitanja i potpitanja, sve se zapisuje, testira, pa tek onda kupuje. Njih ima u svim profesijama. Uvijek nađem vremena da iskopam neku zamjenu luksuznom proizvodu, prilagođenu budžetu… Baš me raduje kad vidim da čak ni mali budžet nije slomio želju i volju da žena bude žena. Kada mi se jave s pozitivnim reakcijama, imam osjećaj da sam promijenila svijet.
Ponekad skupe pare i počaste se nekim baš dobrim dermokozmetičkim preparatom… I to je ono što stalno ponavljam: zaista ima smisla uložiti više za vidljiviji rezultat. No, ponavljam i ovo – bolje i skromnija njega, ali kontinuirana. Samo to ima smisla.
Kako izgleda vaša omiljena rutina njege lica?
Po pitanju njege sam baš vrijedna, tu nema izgovora. Bez šminke ćete me često vidjeti, ali jutarnju i večernju njegu ne preskačem. Kada je koža lica zdrava i čista, malo maskare i rumenila napravi čudo.
Ono što već više godina ne mijenjam je Elemis balzam za čišćenje lica, onda umivanje gelom ili pjenom (stalno je neka nova “umivalica” na polici), nakon umivanja nanosim hidratantni tonik (trenutačno Diego Dalla Palma), a uvečer BR losion P50 (ili neki drugi kiseli tonik).
Tonike uvijek stavim na dlanove i utapkavam, nikada ne koristim vatice. Volim taj blagi pritisak prstiju i dlanova na kožu jer imam osjećaj da se preparat mnogo bolje upije.
Koristim Vichy Minéral 89 koji smatram esencijom jer mi nije dovoljan kao serum, potom serum La Roche-Posay Hyalu B5 da koža bude dobro hidrirana, i nakon njega kremu za područje oko očiju Shiseido benefiance (kojoj se baš često vraćam). Moja dnevna krema je La Roche-Posay Hyalu B5, a noćna Vichy Liftactiv Collagen Specialist. Ujutro je nezaobilazan i preparat sa SPF-om: i tu se držim brenda La Roche-Posay i već godinama koristim njihov Anthelios Shaka fluid s faktorom 50+.
Testirala sam i neke korejske brendove i otkrila puno dobrih proizvoda… Serume, kreme, tonike i umivalice volim mijenjati, a uglavnom isprobavam dermokozmetičke i neke provjerene parfimerijske brendove. Kad je riječ o koži tijela, tu sam rigidnija i držim se provjerenih preparata.
Neki make-up trik koji bi svaka žena trebala znati?
Trebate odabrati puder koji neće izgledati kao maska – mora biti potpuno prilagođen vašoj boji tena. Počnite koristiti maskare u boji, za početak smeđu – dok se ne oslobodite za ljubičastu, zelenu, plavu… Maskare u boji čine da oči djeluju prirodno i savršeno osjenčene jer daju neki drugačiji sjaj kapcima. Crnu maskaru koristite za večer i posebne prigode.
Koji biste preparat za njegu lica istaknuli kao najvažniji za žene u 30-ima, 40-ima i 50-ima?
Krema za hidrataciju, termalna voda i SPF. Što prije ovo usvojite – već s 15, 16 godina – to ćete kasnije morati posegnuti za antiage kremama i tretmanima. Za njegovanu je kožu najvažnija hidratacija, hidratacija i hidratacija!
Žene u regiji vas prepoznaju i kao zaštitno lice La Roche-Posay Cicaplast kampanje. Izdvojite nam tri njihova najdraža proizvoda…
I nakon završene suradnje mogu reći da ovaj brend – obožavam. I mantram da se suradnja nastavi! Ovo mi je zaista teško pitanje – kako izdvojiti samo tri proizvoda? Imam dvoje male djece (Konstantin 3 i Lola 1,5 godina) te nam je Lipikar linija (Gel Lavant i Baume AP+M te najbolje mlijeko za tijelo na svijetu Lipikar Urea 5+) na polici u kupaonici još prije nego sam zatrudnjela. Ti su mi proizvodi pomogli da iznesem dvije trudnoće u 40-ima bez da dobijem ijednu striju.
Naravno, tu je i Cicaplast kao neizostavna kremica za djecu, a iz iste linije nezamjenjivi su mi krema za ruke i balzam za usne. Što se njege lica tiče, volim svašta nešto isprobavati, ali kada je LRP u pitanju, rado se vraćam Hyalu B5 serumu i kremi te Redermic R kremi za područje oko očiju.
Autor naslovne fotografije: Vladimir Miladinović Piki