Urasle dlačice jedan su od najneugodnijih problema s kojima se susrećemo, a mnogi od nas za njih još uvijek nemaju rješenje.
Zašto do ove pojave uopće dolazi?
Urasle dlačice mou nastati nakon brijanja, čupanja ili uklanjanja dlačica voskom, a uzrok im je zakrivljen rast dlake, koja ostaje zarobljena pod kožom, umjesto izbijanja na površinu kroz poru.
Ponekad se ovaj problem može dogoditi i neovisno o depilaciji, no ona je svakako najčešći uzrok – a područja s kojih često uklanjamo dlačice mnogo su podložnija njihovom urastanju.
Prvi znakovi po kojima možete primijetiti da je dlačica počela urastati pod kožu su sitne izbočine, nazvane i papule – često crvenkaste boje na površini kože. Ne uočite li odmah da dlačica nije izašla na površinu kože, već sljedećeg jutra ova bi izbočina mogla biti bitno veća – pa i bolna na dodir.
Tamna pigmentacija rezultat je odgovora tijela na upalu
Dođe li do nakupljanja bakterija u zarobljenoj folikuli, tijelo će potaknuti obrambeni odgovor, a rezultat će biti punjenje gnojem – u tom trenu stvara se upalna reakcija, kojoj je često potrebno duže vrijeme do potpunog zacjeljenja.
Područje oko urasle dlačice može biti bolno na dodir, otečeno i crveno, a često se javlja i jači osjećaj svrbeža – pri čemu se situacija pogoršava ako se upustite u samostalno rješavanje situacije „kopanjem“ i istiskivanjem kvržice.
Prirodno se povećava proizvodnja melanina
Kao odgovor na inficiranu folikulu, tijelo potiče prirodnu obrambenu reakciju kože, koja uključuje povećanu proizvodnju melanina – zato koža oko urasle dlačice (kao i oko prištića ili drugih ozljeda na tijelu) postaje tamnija.
Za razliku od drugih vrsta hiperpigmentacija, ovaj tip mrlja nije uzrokovan UV zračenjem, već inflamatornom reakcijom, pa otud i nose naziv postupalne pigmentacije.
Kako ih spriječiti?
Iako se urastanje dlačica može dogoditi bilo kome, neke su im osobe bitno sklonije. Prije svega, riječ je o osobama čije su dlačice guste, čvrste, debele i kovrčave – jer same po sebi teže izbijaju na površinu kože te su mnogo sklonije „uvrtanju“ u fazi rasta. Osim toga, urasle se dlačice češće javljaju na bikini zoni i preponama nego bilo gdje drugdje na tijelu, jer su dlačice ove regije grublje, a koža vrlo tanka i delikatna. Usko donje dublje grubih rubova, pojačano znojenje i iritacije od nošenja neudobne i preuske odjeće može dodatno pogoršati postojeće urasle dlačice i doprinijeti nastanku novih.
Kad je u pitanju prevencija – redovan piling prije depilacije pomoći će u uklanjaju mrtvih stanica kože i čišćenju pora, što će olakšati izlazak dlake iz folikule na površinu kože, dok će hidratacija kože pomoći u omekšavanju dlake – čime se dodatno smanjuje vjerojatnost urastanja dlačica.
No, kad je riječ o postojećima – za njihovo uklanjanje, kao i smanjivanje mrlja koje za njima zaostaju, bit će vam potrebno ipak ponešto više strpljenja.
Pri uklanjanju budite oprezni
Urasle dlačice možete ukloniti kod kuće – no samo ako nisu inficirane, natečene i pod aktivnom upalom. Tople komprese i nježni piling pomoći će omekšati kožu i otvoriti pore, a sterilna pinceta ili iglica bit će dovoljna za izvlačenje vrha dlačice iznad kože. Važno je da pritom ne probijate kožu i uzrokujete krvarenje, već samo oslobađate rub dlačice.
Ako je pak došlo do upale, infekcije, gnojenja folikule, a okolno područje je natečeno, bolno i crveno, pametnije je posjetiti liječnika, koji će dlačicu, ali i cijelo područje očistiti te se pobrinuti da ne dođe do širenja infekcije.
Najbolje metode ublažavanja tamnih mrlja
Jednom kad uraslu dlačicu oslobodite, a svi nelagodni simptomi nestanu, bacite se na prevenciju – kako se s ovim problemom ne biste morali suočavati redovito. Osim redovnog pilinga i hidratacije kože, pomoći vam može i trajno uklanjanje dlačica laserskim ili IPL tretmanima. Toplinsko ili svjetlosno oštećenje folikule „uspavat“ će korijen dlake i znatno odgoditi njen rast, što će prorijediti dlake na tretiranom području i samim time, smanjiti vjerojatnost ponovnog urastanja.
Kad je u pitanju tretiranje i ublažavanje postupalnih pigmentacija koje na koži ostaju nakon urasli dlačica, postoji nekoliko metoda koje su se pokazale vrlo uspješnima.
Prije svega, kemijski pilinzi i proizvodi na bazi retinoida bit će vaši najbolji prijatelji. Osim što će ubrzati izmjenu stanica i pomoći koži u uklanjanju oštećenja, potaknut će prirodnu blistavost kože – a rezultat će biti ujednačeniji ton i manja vidljivost hiperpigmentacija.
Alfa-hidroksilne kiseline i retinol pokazale su se kao iznimno uspješni borci protiv ovog tipa tamnih mrlja, a izvrstan uspjeh možete postići i korištenjem vitamina C te mandelične kiseline. Jedino što trebate upamtiti jest – rezultati ne dolaze preko noći.
Kad su u pitanju tretmani u dermatološkim i estetskim poliklinikama – najbolje rezultate daju kemijski pilinzi, mikrodermoabrazije, microneedling odnosno SkinPen te laserski tretmani – koji se mogu obračunati sa svim tipovima pigmentiranih promjena. Mrlje možda neće nestati preko noći – no kombinacijom kućne njege i moćnih profesionalnih tretmana, uspjeh neće izostati.