Iako nisu vidljive i izložene pogledima kao one na licu, akne na tijelu mogu biti ozbiljan problem kojega smo često skloni zanemariti. Tjelesne akne često su i meta stigmatizacije, naročito tijekom ljetnih mjeseci, ali i sada, u blagdansko vrijeme, kada brojni partyiji i eventi zovu na odijevanje svečanih haljina bez rukava ili otvorenih leđa.
Dobra je vijest da će retinoidi, kao što mogu pomoći u tretiranju akni na licu, biti od velike pomoći i za rješavanje problema akni na leđima i dekolteu.
Prema podacima Američke dermatološke akademije, akne su bolest koja danas zahvaća više od 50 milijuna ljudi. Iako se najčešće javljaju kod mladih, nisu rijetke ni kod odraslih, gdje su brojke također u porastu. Savjeti i upute za tretiranje pa i liječenje akni na licu, široko su dostupni, dok je one koji se odnose na tjelesne akne nešto teže dobiti.
Tjelesne akne koje se najčešće manifestiraju kao prištići na tijelu, najčešće na leđima, nisu nešto čega bi se trebalo sramiti, već im pristupiti kao svakoj drugoj kožnoj bolesti. Jedna od najdjelotvornijih metoda tretiranja tjelesnih akni je primjena retinoida.
Što su to retinoidi i kako djeluju?
Retinoid je, slično kao i retinol, oblik vitamina A ili, drugim riječima, njegova jača verzija. Danas na tržištu postoje i retinoidi koji se izdaju isključivo na liječnički recept, ali i oni koji se mogu nabaviti u slobodnoj prodaji, a indikacija za koju se preporučuju su najčešće akne, ali i kao sjajan odgovor na vidljive znakove starenja. Stoga su čest sastojak u anti-age kremama i serumima koji su posljednjih godina sve traženiji.
Prema riječima stručnjaka, topikalni retinoidi potiču izgradnju zdravih kožnih stanica, proizvodnju kolagena, ali i doprinose općoj kvaliteti kože, poboljšavaju njezinu teksturu i čvrstoću. Njihovo je djelovanje jednako na licu i na ostalim dijelovima tijela gdje se najčešće pojavljuju – na vratu, poprsju, rukama, ramenima, leđima i stražnjici. Prije primjene retinoida svakako se savjetujte s dermatologom i budite vrlo oprezni te svakako izbjegavajte područje oko očiju i usne.
Tko može koristiti retinoide?
U većini slučajeva, retinoidi su pogodni za sve tipove kože, ali kao i kod ostalih proizvoda za njegu kože, rutinu njege s retinoidima najbolje je dogovoriti s liječnikom, čak i u slučaju tjelesnih akni. Naime, iako će za većinu osoba terapija retinoidima biti ljekovita i učinkovita, za pacijente s izrazito osjetljivom kožom ili rozacejom ona neće biti prikladna.
S druge strane, ne postoje ograničenja primjene retinoida s obzirom na dob pacijenata, budući da se akne javljaju u svim dobnim skupinama. Najčešće se ova terapija uvodi neposredno prije početka puberteta, kada se, kod većine pacijenata, po prvi puta pojavljuju akne.
Ima li nuspojava?
Kao i kod svake druge terapije, i ovdje postoje mjere opreza i upute koje treba poštivati kako bi se izbjegle neželjene posljedice. Kod retinoida, ključno je zaštititi se od sunca pa su upravo zimski mjeseci najbolji za primjenu ove njege. Iako su sunčani dani zimi doista rijetki, važno je tijekom primjene retinoida redovito, i na lice i na tijelo, nanositi kremu sa zaštitnim faktorom.
Uslijed terapije retinoidima koža bi mogla postati isušenija pa i crvenija, stoga za retinoide vrijedi ona stara ‘manje je više’. Isto tako, istovremeno s primjenom retinoida, dobro je izbjegavati druge aktivne sastojke koji bi kožu mogli dodatno iritirati, poput AHA i BHA kiselina ili vitamina C.
Liječnici preporučaju i da se tijekom terapije retinoidima suzdržite od kozmetičkog uklanjanja dlačica s tijela i lica, budući da takvi tretmani kožu čine osjetljivijom i povećavaju rizik od iritacija i upala.