Piše dr. sc. Željana Bolanča
Svi znamo koliko je bitno u vrijeme COVID pandemije ostati kod kuće, zaštititi sebe i svoju obitelj te zdravstveni sustav – i tako spasiti brojne živote. Bez obzira na to što nam se čini da je život nakratko stao, oni koji su u mogućnosti, nastavljaju raditi od kuće, a poslovni sastanci prebačeni su na Zoom i slične aplikacije. To nas dovodi do pitanja iz naslova – kako izgledati dobro, imati njegovanu kosu i dobru frizuru u vrijeme kada su frizerski saloni zatvoreni?
Činjenica je da – ako nikamo ne izlazimo – skloniji smo i manjoj brizi za kosu; ne češljamo je i ne četkamo dovoljno, ne peremo redovito, držimo je skupljenu u rep, idemo spavati s vlažnom ili mokrom kosom… što sve skupa može ostaviti posljedice na njezinu kvalitetu. Međutim, ovo vrijeme možemo iskoristiti za pojačanu njegu dok se saloni ne otvore…
Savjeti za poboljšanje kvalitete kose
U nastavku je nekoliko kratkih i jednostavnih postupaka koje možete raditi u izolaciji, a koji će značajno poboljšati kvalitetu kose:
- Redovito češljajte i četkajte kosu.
- Izbjegavajte skupljati je u rep. Čvrsto stisnute gumice i trake mogu dovesti do oštećenja vlasi; ako nemate drugog izbora, prije svezivanja kose nanesite regenerator koji se ne ispire (engl. leave on conditioner). Takvi su preparati najčešće bogati vitaminom E i sprječavaju oštećenja kutikule i gubitak vode.
- Započnite s jednostavnim tretmanima za dodatnu njegu kose (pilinzi, maske..)
- Izbjegavajte šampone sa sulfatima i parabenima.
- Izbjegavajte pretjerano izlaganje toplini, a prilikom feniranja preporučujem sušilo koje sprječava oštećenja (npr. Remington Damage Protection Dryer).
- Prije sušenja kose nanesite preparat za zaštitu od topline (eng. heat protect sprey).
- Pogledajte tutorial na YouTubeu kako napraviti frizuru kod kuće.
- Naručite boju za kosu kod svoje frizerke, dostavom iz salona (brojni frizerski saloni već su uveli ovu mogućnost) i slijediti upute kako ukloniti sijede (dok se ne otvore saloni, frizerke su ipak veći stručnjaci).
- Izbjegavajte korištenje različitih lakova za kosu, pjena, gelova i osobito sprejeva za suho pranje kose pa čak i ako imate masnu kosu (radije je operite jabučnim octom).
Tretmani koji bi vam trebali prijeći u naviku
Kemijski ili mehanički pilinzi za vlasište
Njihov će vas učinak, sigurna sam, oduševiti. Pilinzi za vlasište temelje se na ideji pilinga za kožu: uklanjanju mrtve stanice i omogućuju bolje prodiranje aktivnih sastojaka i gladak izgled kože. Moramo se sjetiti da se svi lakovi, pjene, gelovi i sprejevi za suho pranje nakupljaju na vlasištu i treba ih ukloniti.
Pilinzi za vlasište preporučuju se 1-2 puta tjedno kako biste s kože uklonili nečistoću, ljuskice i prekomjernu masnoću (osobito pogodno za osobe s masnom kosom) te time omogućili bolje prodiranje njegujućih preparata. Zdravlje kose temelji se, naime, na zdravom vlasištu…
Kemijski pilinzi baziraju se na kiselinama, najčešće salicilnoj i glikolnoj, koje se mogu ostaviti na vlasištu i dulje (na suhoj kosi). Korištenje ovakvih pilinga preko noći je malo nespretno jer su najčešće kiseline otopljene u uljnim podlogama pa se preporučuje kosu zamotati u prozirnu foliju i ručnik kako bi se spriječilo curenje i zamašćivanje jastuka. S druge strane, možete ih ostaviti na kosi cijeli dan, ali onda ne zaboravite isključiti kameru ako imate radni sastanak! Kemijski pilinzi su nešto pogodniji za osobe sa suhim i osjetljivim vlasištem.
Mehanički pilinzi (eng. scrubs) najčešće sadržavaju grubu morsku sol koja se mehanički utrlja u vlasište. Potrebno ih je dobro isprati, ali ostavljaju vlasište savršeno čistim. Osobe koje imaju masnu kožu mogu ga upotrebljavati i dvaput tjedno. Prekomjerna upotreba može dovesti do iritacije kod osoba s osjetljivim i suhim vlasištem.
Maske za kosu
Za razliku od regeneratora koji djeluje samo nekoliko minuta prije nego što ga isperemo, maske za kosu mogu djelovati i nekoliko sati. Njihova glavna uloga je hidrirati kosu, nahraniti je i popraviti oštećenja. Osobito su pogodne za osobe sa suhom, oštećenom i kovrčavom kosom. Mogu se nanositi prstima od vlasišta, odnosno korijena kose pa sve do vrhova. Kod osoba koje imaju masnu kosu mogu se nanijeti od sredine prema vrhovima. Nakon toga je potrebno češljem ravnomjerno rasporediti masku, zamotati u plastičnu kapu ili foliju te potom u ručnik.
Osim što ćemo spriječiti curenje maske, zagrijavanjem u ručnik ćemo omogućiti bolje prodiranje aktivnih sastojaka u kosu. Maske se mogu kupiti već gotove ili se mogu napraviti kod kuće. Masku je potrebno isprati hladnom ili mlakom vodom, a izbjegavati toplu vodu. Naime, hladna voda „zatvori“ kutikulu (vanjski omotač dlake), a kada je kutikula glatka i bez oštećenja, tada je i kosa glatka i sjajna.
Ako još nemate neku svoju omiljenu kupovnu, masku možete napraviti i sami. Evo prijedloga za pojedine tipove kose…
Kovrčava i oštećena kosa
Sastojci: žlica meda, žlica kokosovog ulja
Na laganoj vatri otopiti med i kokosovo ulje te miješati dok se ne sjedine. Ohladiti, nanijeti na kosu, držati 40 minuta i isprati šamponom i regeneratorom.
Suha kosa i prhut
Sastojci: zreli avokado, 2 žlice aloe vera gela, žlica kokosovog ulja
U blenderu smiksati sva tri sastojka, nanijeti na kosu od korijena do vrha, ostaviti 30 minuta i isprati mlakom vodom.
Tanka kosa
Sastojci: 2 bjelanjka, 2 žlice kokosovog ulja
U blenderu izmiksati bjelanjak i kokosovo ulje, nanijeti na kosu od korijena do vrha i ostaviti 20 minuta. Isprati hladnom ili mlakom vodom – ovo osobito vrijedi za maske s jajem jer jako topla voda može skuhati jaje u kosi.
Ako dodatna njega ne pomogne kosi, svako se nakon izolacije obratite dermatologu. Danas postoje testovi prema kojima su određuje personalizirana terapija na temelju genetske analize te različiti tretmani za kosu koji potiču obnavljanje vlasi – među njima prednjače PRP (plazma bogata trombocitima) i mezoterapija.