Nutricionistica i fitness trenerica otkriva kako skinuti zadnjih nekoliko kilograma

Čvrsto ste odlučili smršavjeti: manje jedete, više vježbate i trudite se živjeti zdravo. Ispočetka je vaga iz tjedna u tjedan pokazivala napredak, a onda je najednom stala. Što god učinili, čini vam se da tih dva, tri ili pet kilograma nikako ne idu dolje. O ovom problemu i kako ga riješiti razgovarali smo s nutricionisticom i fitness trenericom Marijom Andrijašević.

Zašto je tako teško skinuti zadnjih nekoliko kilograma, nakon što smo već skinuli mnoštvo?

Promjena stila života je jako dugotrajan proces. Većina ljudi ima vrlo dinamičnu svakodnevicu punu obaveza. Uvođenje novog režima prehrane, kao i redovite fizičke aktivnosti i kontinuitet u sprovođenju istih nije jednostavno. Ne treba biti koncentriran na brojku na vagi, već na sastav tijela. Mišić je teži od potkožnog masnog tkiva te bi trebalo biti koncentriran na taj aspekt, manje nego na brojku na vagi. Tijelo se u određenom trenutku adaptira na takav način prehrane i treninga. Treba korigirati nešto u postojećem trenažnom procesu i prehrani i sigurno rezultat neće izostati. To je cjeloživotni proces, a ne samo priprema tijela za bikini.

Zašto je lakše gubiti težinu nekome tko ima veliki višak, nego onome tko ima dva-tri kilograma više?

Ako se radi o osobi sa viškom kilograma koja se nije bavila nikakvom fizičkom aktivnošću i nije imala kvalitetnu nutriciju, promjenom svakodnevnih navika jasno je kako će doći brže do vidljivih promjena i bržeg gubitka kilograma.

Nakon određenog vremena može doći do stagnacije zbog adaptacije, ali to vas ne treba obeshrabriti kako bi se vratili starim navikama.

Kakvu biste prehranu preporučili za skidanje tih tvrdokornih nekoliko kilograma?

Dakle ne postoji čarobni jelovnik, namirnica, tableta, napitak… jedino kvalitetna prehrana i trening. Kilograme gubimo za stolom, a mišićavo izdefinirano tijelo se gradi na treningu. Važno je kakav stil života vodi osoba koja gubi težinu. Da li sjedi u uredu, da li se bavi redovito fizičkom aktivnošću i kojim tipom aktivnosti, kojeg je spola, dobi… Međutim, ako ćemo o općim smjernicama onda je važno konzumirati svježe povrće, juhe, variva, meso, ribu, jaja, orašide, voće,  (bogate su omega 3 mk, zdravim mastima itd.),  namirnice od žitarica cjelovitog zrna.

Živimo na idealnom podneblju, kvalitetne namirnice su nam nadohvat ruke, a  mediteranska prehrana se smatra jednom od najkvalitetnjih. Ona uključuje ribu, plodove mora, ekstra djevičansko maslinovo ulje, grčki jogurt, cjelovite žitarice, povrće (zeleno lisnato povrće, tikvice, patlidžan, paprika, rajčica, kupus, masline, kapari, bobičasto voće ( borovnice, maline, kupine), voće ( osobito agrumi naranča, limun , grejp, limeta, grožđe, breskve, jagode, trešnje..), orašaste plodove (badem , orah, lješnjak)… Manje do umjereno se konzumiraju perad, jaja, sir i obični jogurt. Svaki dan promislimo što ćemo odjenuti taj dan, a rijetko tko isplanira obroke za taj dan. Stihijska nekontrolirana prehrana je uzela velikog maha.

Koje vježbe su idealne baš za njih?

Kao što ne postoji idealna prehrana, tako ne postoji ni idealne vježbe/ trening. Mora se naučiti razlikovati umjerena fizička aktivnot i sportski trening. Za osobe koje se ne kreću dovoljno, već samo hodanje (10.000-12.000 koraka dnevno) je veliki pothvat.

A ako želimo mjenjati sastav tijela, preporuka su treninzi snage sa vanjskim opterećenjem i kondicijski treninzi. Ne treba zaboraviti na vježbe za stabilizaciju trupa i vježbe mobinosti.

Čega se treba trajno odreći?

Trajno treba izaći iz začaranog kruga neefikasnih dijeta, iscrpljuće i neadekvatne fizičke aktivnosti. Po mogućnosti potražiti pomoć stručnih i educiranih nutricionista i kineziologa, koji će vam pomoći na putu promjene stila života. Stvoriti navike i sustav koji će biti održiv i dugotrajan, jer uz svakodnevicu koja je prilično dinamična i stresna to nije jednostavno.

Kako ustrajati kad nikako ne ide, iako se držimo svih pravila?

Možda je potrebana korekcija u svakodnevnoj prehrani ili rutini treninga. Zaista je puno faktora koji utječu osim prehrane i treninga – tu je kvaliteta sna, kvalitetni odmor itd. I jako važno: ne postoji one size fits all.

Svaka osoba je individualna te ne kreću svi s iste startne pozicije. Netko je aktivni ili bivši sportaš, drugi pak imaju posao koji uključuje fizičku aktivnost, treći pak sjede u uredu 8-10 sati i nisu se nikada bavili fizičkom aktivnošću itd… Dan po dan, korak po korak…To je cjeloživotno putovanje, a ne postizanje kratkoročnog cilja.

 

Pročitajte još i ...