Neinvazivni postupci u posljednje vrijeme stječu sve veću popularnost. Uređajima nove generacije danas je moguće zaista mnogo, od nekirurške blefaroplastike do zatezanja kože na različitim dijelovima tijela. Usprkos velikoj popularnosti učinkovitih uređaja, u nekim je slučajevima kirurški postupak i dalje bolje rješenje.
Kako djeluju tretmani zatezanja kože?
Gotovo svi tretmani namijenjeni zatezanju kože imaju cilj izazvati oštećenje vezivnog tkiva, što je organizmu znak da nastalo oštećenje popravi i stvori novi kolagen, uz jačanje postojećeg kolagena, pri čemu se koža preoblikuje. Pri tome preoblikovanju nastaje efekt zatezanja kože uz smanjenje viška kože. Koža se istovremeno pomlađuje i poprima bolji izgled i kvalitetu. Nakon tretmana povećava se napetost kože koja dobiva novi položaj i poprima nove karakteristike, odnosno postaje mekša, podatnija, napetija i zaglađenija.
Postoje brojni uređaji i metode koji koriste različite načine i izvore energija kako bi izazvali potrebno oštećenje vezivnog tkiva. Najpopularniji su laseri i različiti uređaji koji rade na temelju radiofrekvencije i ultrazvuka.
Kirurška metoda vs. neinvazivni tretman
Iako učinkoviti, tretmani za zatezanje kože nisu idealno rješenje u svakom slučaju. Kada se radi o značajno velikoj količini kože, potrebno je napraviti kiruršku metodu. Kirurška metoda potrebna je i kada se uz višak kože treba odstraniti masno tkivo ili repozicionirati mišić.
Uređaji koji stimuliraju kolagen dobri su za zatezanje manje opuštene kože, kao i za zatezanje kože nakon kirurških zahvata za bolje rezultate. Tretmani nakon operacije zatežu kožu i pomlađuju je, pri čemu se popravlja izgled i kvaliteta kože.