Kad su u pitanju noge, većina žena će se složiti kako su bedra najkritičniji dio – na njima se masnoće najlakše nakupljaju, a najteže skidaju… No, postoji još jedna regija nogu koja mnogima stvara veliki problem – a riječ je o gležnjevima.
Takozvani “sindrom debelih gležnjeva” problem je koji se javlja kod velikog broja žena – a karakteriziraju ga široki, odnosno jaki gležnjevi, koji se ne stanjuju unatoč tjelovježbi, pravilnoj prehrani i održavanju zdrave tjelesne težine.
Široki gležnjevi unatoč vitkim nogama?
Ako se na vašim gležnjevima masnoće nakupljaju značajno brže nego na ostatku nogu, rezultat je estetski vrlo frustrirajuća pojava – tzv. “cankles” – ovaj izraz opisuje izgled nogu u kojem je gležanj toliko širok da je gotovo izgubio definiciju prijelaza na područje lista. Znamo da se svaki kilogram viška na našem tijelu taloži u masnom tkivu, no gdje će vaše tijelo pohranjivati najveći broj masnih zaliha – u toj odluci glavnu riječ vodi genetika.
Ako su vam majka i baka imale prirodno jače gležnjeve, koje nisu uspjele stanjiti niti gubitkom kilograma – vrlo vjerojatno vaš čeka ista sudbina kad je građa nogu u pitanju.
S godinama se ovaj problem može samo dodatno pogoršati – jer gubitak estrogena slabi kožu i vezivna tkiva, masnoće se sve brže talože, a mišićno i vezivno tkivo slabi… No, srećom – situacija nije tako beznadna kako se možda čini. Ako ste već prestali nositi suknje i haljine, a o hlačama iznad gležnja niti ne razmišljate, imamo dobre vijesti.
Mogu li se gležnjevi stanjiti, koje su opcije najučinkovitije, postoje li nekirurška rješenja i kako pobijediti genetiku? Sve smo ovo upitali renomiranog zagrebačkog plastičnog i estetskog kirurga, prim. dr. Zorana Veira, vlasnika Poliklinike Veir.
Doznajte što nam je otkrio o širokim gležnjevima i svim mogućnostima njihova stanjivanja!
“Važno je, za početak, napomenuti kako na jedan dio estetskih problema možemo sami utjecati, dok je drugi dio zaista izvan naše kontrole. Primjerice, oko 60% našeg vanjskog izgleda i karakteristika našeg tijela određeno je genetikom, dok na preostalih 40% utječe naš životni stil – koji sadrži brojne komponente, od režima prehrane kojeg se pridržavamo, preko intenziteta i učestalosti tjelovježbe pa sve do sklonosti određenim porocima, discipliniranosti po pitanju sna i odmora... Iako nam se ponekad čini da je naš utjecaj vrlo malen, životnim stilom možemo unijeti promjene koje su sve, samo ne zanemarive”, ističe prim. dr. Zoran Veir.
Naš sugovornik dodaje kako, kad su u pitanju gležnjevi – situacija može biti zaista složena, i to zbog različitih uzroka koji se mogu kriti iza jačih ili otečenih gležnjeva – a najvažnije je otkriti s kojim se točno tipom problema borimo.
“Kad govorimo o gležnjevima, onda možemo reći da je širina samog gležnja, odnosno koštane i hrskavične strukture najvećim dijelom determinirana upravo genetikom. Iz tog razloga, na njihovu prirodnu širinu ne možemo mnogo utjecati. Naravno, iznimno je važno razlikovati bolest, odnosno zdravstveni problem od građe tijela ili pak viša kilograma. Primjerice, ako osoba ima otečene gležnjeve uzrokovane srčanim tegobama, riječ je o sasvim drugom pristupu u odnosu na osobu čiji su gležnjevi ‘stupasti’ zbog genetskog faktora ili pak prekomjerne tjelesne težine. Upravo je posljednji slučaj najpogodniji za tretiranje – jer ako se u pozadini problema nalazi višak masnih naslaga i kože na području gležnjeva, opcije su nam brojne”, objašnjava poznati kirurg.
Koji tretmani i zahvati daju najbolje rezultate?
“Oblikovanje i stanjivanje gležnjeva liposukcijom, a posebice laserskom liposukcijom i lipolizom dominantna je, i – po mom mišljenju – najbolja opcija. Pri tome, postoji i opcija u kojoj pacijentu možemo lokalno aplicirati lipolitik – injektivnu tvar koja otapa lokalizirane veće naslage masti u području gležnjeva”, objašnjava naš sugovornik.
Ističe kako, osim toga, u Poliklinici Veir nudi i sinergiju tretmana – kako bi na problem djelovali iz svih smjerova. Osim uklanjanja masti, potrebno je i tretirati kožu – kako bismo postigli poboljšanje kvalitete kože i potaknuli je na zatezanja prema novim, užim konturama. U suprotnom, rezultat neće biti estetski zadovoljavajuć – ne želimo da nam nakon liposukcije na gležnjevima ostane višak opuštene kože”, dodaje kirurg.
Čime zategnuti kožu na području gležnjeva?
Najbolji učinak zatezanja kože daju nam kombinacije metoda koje djeluju na kožu iznutra i izvana, i to stimuliranjem rada naših stanica.
“Mezoterapija nam daje najbolje rezultate – uz primjenu aplikatora za mezoterapiju tijela, te korištenje uređaja na bazi radiofrekvencije. Ova tehnologija stimulira produkciju kolagena u području tretirane regije, a odličan učinak primjećujem kog tretiranja regije gležnjeva.
U Poliklinici Veir koristimo uređaj INDIBA ACTIV®, namijenjen aktivnoj staničnoj terapiji i poticanju produkcije kolagena. Na našem je tržištu ovaj uređaj novost, a izvrsne rezultate nam da je ne samo na zatezanje kože, već i na topljenje potkožnih tvrdokornih masnoća. Najbolji učinak postiže u sinergiji s liposukcijom gležnjeva – onda zaista možemo govoriti o kompletnoj transformaciji gležnjeva, jer ćemo istovremeno ukloniti višak masti i zategnuti kožu ove regije”, ističe prim. dr. Zoran Veir.