Poznata dermatologinja otkriva koji tretmani protiv gubitka kose zaista djeluju

Jedna od stvari koju prvo primjećujemo na ljudima je kosa. Bilo da je genetski bujna i raskošna ili se cijeli život s mukom borite sačuvati rijetke vlasi – svi mi kosi poslanjamo posebnu pažnju. Za mnoge je simbol ženstvenosti ili muževnosti pa zato njezin gubitak, bilo zbog problema s vlasištem ili godina, može djelovati devastirajuće na psihu osobe. Srećom, postoje načini kako ga spriječiti, a poznata dermatologinja dr. Vana Kljaković Gašpić iz splitske Poliklinike Nova otkriva tri tretmana koji su u tome najučinkovitiji.

PRP vlasišta

PRP (Platelet-Rich Plasma) ili terapija krvnom plazmom je tretman tijekom kojeg vlastitu plazmu ubrizgavamo u vlasište pacijenta. Brojna istraživanja su pokazala da naše tijelo ima mogućnost regeneracije i upravo ovaj tretman spada u područje regenerativne medicine. Plazma je bogata trombocitima, leukocitima i brojnim faktorima rasta. To za posljedicu ima poticanje folikula dlaka na ubrzani rast, povećanje prokrvljenosti kože i opskrbe krvi oko samog folikula dlake te zadebljanje i povećanje volumena samih vlasi. Preporučujem PRP kao idealan tretman kod određenih vrsta gubitka kose (telogenog efluvija i dr.) te kod stanjivanja samih vlasi nakon porođaja ili uslijed starenja organizma.

 

Tretman traje do 30 minuta i sastoji se od tri koraka. Prvi je vađenje krvi namijenjene PRP tretmanu. Izvadi se 11 ml krvi, što je jednako volumenu koji se uzima i pri rutinskim pretragama krvi. Drugi korak je centrifugiranje, tijekom kojeg se u epruveti centrifugira desetak minuta na točno određenom broju okretaja, čime dolazi do razdvajanja crvenih krvnih stanica od plazme. Posljednji korak je kada se plazma bogata trombocitima jako sitnim iglicama, gotovo bezbolno, ubrizgava u kožu vlasišta. Savjetuje se napraviti tri tretmana u razmaku od mjesec dana, a kasnije se novi porast kose održava s po jednim tretmanom svako šest mjeseci. Rezultat PRP tretmana je vidljivo smanjeno otpadanje kose, porast nove kose te zadebljanje postojećih vlasi. U konačnici, zahvaljujući PRP tretmanu vlasišta možete očekivati do 40% povećanje volumena kose.

Mezoterapija vlasišta

Mezoterapija je metoda kojom se uz pomoć tanke igle u dublje slojeve kože vlasišta apliciraju revitalizirajući, aktivni sastojci, prvenstveno hijaluronske kiseline te vitamini i minerali. Poput ostalih, i ova terapija je individualna te ovisno o stanju vlasišta aplicira se određeni koktel hijaluronske kiseline, vitamina, minerala i antioksidativnih sredstva koji potiču folikule na rast te štite stanice od oštećenja slobodnim radikalima pa na taj način tretman djeluje i preventivno. Mezoterapijom dubinski hranimo vlasište, poboljšava se prokrvljenost tjemena, folikule dlaka se potiče na rast, što rezultira povećanjem volumena kose i zdravijim izgledom same dlake.

Mezoterapija vlasišta preporuča se kao zaseban tretman ili u kombinaciji s drugim tretmanima za kosu ženama u menopauzi, kada uslijed hormonalnih promjena dolazi do povećanog ispadanja ili stanjivanja kose. Mezoterapija kose pokazala se učinkovitom i kod određenih vrsta gubitka kose uzrokovanih zdravstvenim problemima i/ili stresom općenito te kod osoba čija kosa postaje sve tanja uslijed starenja. Tretman traje do sat vremena. Kao i kod PRP metode, savjetuje se napraviti tri tretmana u razmaku od mjesec dana, a kasnije se novi porast kose održava sa po jednim tretmanom u razmaku od šest mjeseci. Rezultat mezoterapije je primjetno smanjenje otpadanje kose te porast nove kose i jačanje postojećih vlasi.

FUE presađivanje kose

Riječ je o bezbolnoj operaciji koja se obavlja pod lokalnom anestezijom, bez uporabe skalpela i šavova, bez vidljivih ožiljaka. Nije potrebno vrijeme oporavka već se svojim svakodnevnim aktivnostima možete vratiti u vrlo kratkom roku.

Zahvat traje tri do šest sati, ovisno o broju folikula odnosno veličini regije zahvaćene alopecijom (gubitkom kose). Transplantacija kose FUE metodom se provodi na način da se pojedinačni folikuli dlake vade s područja gdje je kosa gusta, najčešće sa zatiljka ili iznad i iza uha. Folikuli se potom pregledavaju pod mikroskopom kako bi se provjerila kvaliteta svakog pojedinog folikula te se potom presađuju na područje gdje je gubitak kose vidljiv.

Pročitajte još i ...