Kada tijelu ponestane energije, posežemo za voćem i suplementima, a što kada koži ponestane živosti? Naš nam najveći organ na različite načine daje do znanja kako mu nedostaje hranjivih tvari, blistavosti, svježine i njege – kod nekih osoba to će značiti izbijanje akni, kod nekih sivkast i beživotan ten, kod nekih pak masni sjaj, a ponekad čak i prerano pokazivanje znakova starenja.
Ljeto je našoj koži ostavilo brojne posljedice koje ne vidimo uvijek golim okom, poput suhoće, ljuskanja, sitnih oštećenja i neujednačenosti, a prijelaz između godišnjih doba predstavlja stres čak i za potpuno zdravu kožu. Nagla promjena iz vlažnog u suhi, hladni zrak uzrokuje sužavanje pora, što može rezultirati njihovim začepljivanjem, a s tipičnom jesenskom suhoćom i pucanjem kože susrela se gotovo svaka žena.
Kremasto, nježno čišćenje
Iako nam se ponekad čini kako suhu i oštećenu kožu nakon ljeta treba poštedjeti eksfolijacije koja može djelovati grubo, upravo je taj korak ključan za oporavak tena od ljetnih uvjeta. Eksfolijacija će vjerojatno doprinijeti gubitku ljetnog tena, no on je ionako do sada već postao neujednačen, a zbog hiperpigmentacija koje su nastale na suncu, koži je na početku jeseni zaista potrebno temeljito čišćenje.
Ipak, ne pretjerujete s agresivnim proizvodima, kako već oštećenu kožu ne biste dodatno nadražili i uzrokovali crvenilo. Umjesto snažnih čistača i pilinga, odlučite se za nježne formule koje se ne pjene, kako ne biste s kože skinuli sva prirodna ulja koja su joj itekako potrebna u jesen.
Kontrola sjaja za glatki ten
Nakon čišćenja mrtvih stanica i ujednačavanja tena redovnim čišćenjem, vrijeme je da se okrenemo drugom problemu koji se često javlja nakon ljeta, a to je mastan sjaj na T-zoni. Nagla pojava hladnijeg i suhog zraka isušuje kožu, ali izvlačeći vlagu iz njegu, potiče lučenje povećane količine sebuma.
Umjesto posezanja za teškim puderima za matiranje, rješenje možemo pronaći u specijaliziranim proizvodima namijenjenim upravo cjelodnevnom matiranju tena.
Dnevna doza vode
Ako je jedan proizvod ove godine zaslužio nagradu za inovativnost, to su svakako boosteri. Malene bočice kriju visoku koncentraciju moćnih aktivnih sastojaka koji će ciljano oporaviti kožu i pomoći joj da postane zdrava, meka i blistava. Usmjeravajući svu snagu na jedan problem kože, osiguravaju trenutno djelovanje i upijanje u trenu.
Dobar bi se booster svakako trebao naći u jesenskoj rutini, jer istovremeno tretira nekoliko problema kože karakterističnih za kraj ljeta – beživotnost, sivilo, umor, zatezanje i dehidracija.
Suho ulje za akne i ožiljke
Korištenje ulja u njezi lica godinama je smatrano nezamislivim, zbog vjerovanja da će bilo kakvo ulje na licu začepiti pore i uzrokovati akne. Danas se njegujuća ulja nalaze u čistačima, kremama, a odnedavno ih nalazimo i u inovativnim formulama – suhim uljima. Zašto je upravo suho ulje iznimno korisno za kožu u jesen?
Naziv suho ulje nosi isključivo zbog brzine upijanja u kožu, a odnosi se na proizvode koji se u lice upijaju u trenu i ne ostavljaju masne tragove. Najčešće se preporučuju za osjetljivu i nadraženu kožu, ali i onu kojoj je potrebna dubinska njega, a suha se ulja često rade od avokada, skvalana, sezama, nerolija i sjemenki grožđa.
Serum s vitaminom D
Naziva se i vitaminom sunca, a od 7 komponenata, najpoznatiji (i najvažniji) su vitamini D2 i D3. Iako ga tijelo može samo sintetizirati u koži iz provitamina pod utjecajem UV zraka, vitamin D možemo unijeti i prehranom – prvenstveno ribljim uljem, mesom i žumanjcima. Nanijeti ga možemo i topikalno, koncentriranim serumima koji će koži dostaviti upravo onoliko vrijednih nutrijenata koliko joj je potrebno.
Benefiti vitamina D za kožu su brojni, a među najistaknutijima su obnavljanje oštećenja i prevencija infekcija, snažna anti-upalna svojstva, ali i antioksidativno djelovanje koje sprječava prerano starenje kože.