U beauty svijetu sjaj gotovo uvijek ima pozitivnu konotaciju. U većini kozmetičkih tretmana on se očekuje kao rezultat. Preparati se uglavnom reklamiraju kao proizvodi koji će vašoj koži, kosi i noktima dati – sjaj. No, sjaj na licu diskutabilan je faktor. Jer, velika je razlika između strateški raspoređenog „glowa“ koji naglašava ljepotu jagodica i masnog odsjaja problematične T-zone.
Prekomjerna količina ulja koju stvaraju žlijezde lojnice nije, naime, na popisu najpoželjnijih pojava… No, postoji nekoliko trikova koji će ljudima što pate zbog masne kože pomoći da sjaj postignu samo tamo gdje žele. Donosimo vam 12 savjeta koji će vašu beauty rutinu učiniti uspješnijom no ikada.
1. Koristite preparate za čišćenje lica sa salicilnom kiselinom
Ako vas je borba s masnom kožom već dovela do ruba živaca, a još uvijek koristite isto sredstvo za čišćenje lica, promijenite tu naviku odmah. Odaberite preparat koji reducira lučenje masti, ali pritom ne isušuje kožu – najbolje sa salicilnom kiselinom, koja je primarno kemijski eksfolijant. Najbolja je za masnu i mješovitu kožu sklonu aknama.
Topiva je u masti, što znači da prodire duboko u pore, reducira lučenje sebuma i pomaže koži da se pročisti duboko u dermisu. Sastojak je kemijskih pilinga, izvrsna je kao anti-ageing njega jer reducira pore, a odlična je i za ublažavanje hiperpigmentacija.
2. Odabir pudera
Pripazite na izbor pudera, koji nikako ne smije biti težak. Kad je vruće, on se topi i „natapa“ (te začepljuje) pore koje onda produciraju još više ulja i još više sjaja.
3. Ne štedite na preparatima za sunčanje
Premda se možda ne čini tako, zdrava doza kreme sa zaštitnim faktorom (čajna žličica za lice) pomaže u kontroli sjaja i lučenja sebuma. Izlaganje UV zrakama, naime, isušuje kožu i potiče reakciju organizma u vidu pretjeranog izlučivanja sebuma pa na lice najprije nanesite hidratantni preparat, a onda kvalitetnu kremu sa zaštitnim faktorom – primjerice Dermalogica Prisma Protect SPF 30.
Time se povećava proizvodnja kolagena, što u konačnici rezultira povećanjem gustoće kože i vraća joj zdrav, svjež izgled.
4. Držite se primera koji ne sadržavaju ulja
Pokušajte nanijeti malu količinu primera koji će ciljano zagladiti pore, ublažiti sjaj i spriječiti izbijanje sebuma kroz puder. Profesionalni vizažisti ovaj korak ne preskaču, a u posljednjih desetak godina postao je i sastavni dio beauty rutine većine ljubiteljica dobre kozmetike.
5. Prehrana je bitna
Kokteli i začinjena hrana mogu biti pun pogodak za večernji tulum, ali definitivno nisu top izbor ako se želite riješiti masne kože. Oni, naime, šire krvne žile i potenciraju znojenje, što u kombinaciji s viškom sebuma na masnoj koži može rezultirati bržim nastajanjem nepravilnosti.
Jedno piće na noć je u redu, a začinjena hrana preporučuje se jednom tjedno. No, umjesto toga bolje je u jelovnik uvrstiti mrkvu, dinju i špinat, koji su bogati vitaminom A i mogu usporiti produkciju sebuma.
6. Balans vode i ulja
Upotreba hidratizirajućih preparata ključna je u nastojanju da se lučenje masnoće drži pod kontrolom, stoga ne preskačite taj korak. Ljudi ponekad misle da im ne nedostaje vlage ako imaju masnu kožu pa je ne hidriraju dovoljno. No, danas postoje sjajni sastojci – poput hijaluronske kiseline – koji utječu na dobar balans vode i ulja u koži.
7. Ne preskačite toner
Ako još ne koristite toner, razmislite o tome da ga uvrstite u dnevnu rutinu njege. Recimo, Eucerin Dermopure osvježavajući toner intenzivno čisti T-zonu i druga problematična područja.
8. Promjena noćne rutine
Ublažite noćnu njegu. Koristite li kremu, zamijenite je losionom, koristite li losion, zamijenite ga hidratantnim serumom. Preporučuju se preparati koji sadržavaju salicilnu kiselinu (čisti začepljene lojnice, djeluju antiseptički, regulira izlučivanje sebuma i smanjuje prištiće, mitesere i akne), glikolnu kiselinu (zaslužna za uklanjanje mrtvih stanica s površine kože, čime se poboljšavaju njezina kvaliteta i ton), kafein koji sužava pore ili niancinamid koji ublažava upale.
9. Tretman lica
Oni koji nemaju nekih većih problema s kožom trebali bi otići na tretman čišćenja lica. Radite li ga kod kuće, nakon eksfolijacije biste trebali nanijeti masku koja sadržava salicilnu kiselinu ili glinu – obje će reducirati lučenje masnoća.
10. Hidratacija je bitna
Kupite termalnu vodu kojom se možete prskati cijeli dan, poput Eau Thermale Avène termalne vode s protuupalnim, antiiritirajućim i umirujućim djelovanjem.
11. Teški makeup zamijenite mineralnim
Mineralni puderi sjajna su stvar za izbjegavanje masnog sjaja. La Roche-Posay Toleriane Teint Mineral kompaktni korektivni puder prekriva nepravilnosti kože, čisti i matira te ne začepljuje pore. Namijenjen je normalnoj do mješovitoj koži, a pogodan je i za osobe osjetljive, netolerantne kože, sklone reakcijama. Sadrži zaštitni faktor 25.
12. Maramice pri ruci
Ako primijetite da vam se koža masti, ne posežite odmah za puderom u prahu. Isprobajte maramice za upijanje masnoća, poput Tatcha Aburatorigami Blotting Papers.
Savršeni su posebice za neke večernje prigode u kojima želite izgledati savršeno – sa sjajem na pravom mjestu.