„Instagram kultura“ donijela je mnoge promjene u poimanju ljepote i fizičkog izgleda. Fotografiranje izazovnih dijelova tijela, savršena lica, pa čak i aplikacije kojima možete transformirati lice i tijelo dovele su do sve veće svijesti o izgledu.
Plastični kirurg Julian De Silva za Mirror je kazao da želja za ljepotom nikada nije bila izraženija, a, osim toga, brojne mlade zvijezde koje su se podvrgnule plastičnim operacijama ili nekim tretmanima također utječu na percepciju mladih osoba.
„Selfijima uočavamo sitnice koje inače ne primjećujemo“
Selfiji su posebno utjecali na porast zahvata liposukcije podbratka, operacije nosa i povećanja usana. Većina ljudi ne žele više čekati 40-e kako bi promijenili svoj izgled. Razvoj neinvazivnih tretmana kojima se promjene mogu napraviti bez potrebnog vremena oporavka i u vrlo kratkom roku, također je utjecao na povećan broj korekcija u svijetu estetske medicine.
Ovakav trend utjecao je na rušenje tabua i predrasuda o estetskoj kirurgiji o kojoj se danas priča slobodnije nego ikada. Nedavno je Khloe Kardashian izjavila kako bi željela da se na tretmane filerima gleda kao na šminku. Konturiranje lica nitko ne vidi kao problem, a popunjavanje usana filerima odjednom je nešto negativno, objasnila je.
Ipak, glavni problem koji se javlja, slažu se kirurzi, jest povećanje estetskih korekcija kod maloljetnica. Dr. Ned Snyder taj fenomen povećanja estetskih korekcija itekako povezuje s kulturom selfija. Kako je objasnio za The Plastic Surgery Channel, selfijima uočavamo neke sitnice koje ni ne primjećujemo u ogledalu. Ipak, najtraženiji su neinvazivni tretmani poput filera, botoxa i tretmana za poboljšanje kvalitete kože kojima se suptilno naglašava prirodna