Stižu topliji dani – što to znači za rozaceju?

Iako su rumeni obrazi oduvijek smatrani znakom zdravlja, jedan od njihovih uzroka može biti i rozaceja, jedna od najčešćih kožnih bolesti od koje boluje više od 400 milijuna ljudi.

Crvenilo na licu koje u nekim situacijama i vremenskim uvjetima lako prelazi i u ljubičaste nijanse, svojim vlasnicima i vlasnicama zadaje mnogo muke. Nekada se uglavnom javljala u srednjoj i starijoj dobi, no suvremeni način života s puno stresa i neprilagođenom prehranom, ali i sve većoj izloženosti prejakom UV zračenju, tu je dobnu granicu pomaknuo na sve mlađe godine. Još jedan od uzročnika rozaceje svakako je i genetika pa stoga, ako su vaša majka ili baka imale taj problem, vrlo je vjerojatno da će zadesiti i vas.

Što je to rozaceja?

Rozaceja (rosacea) je kronična kožna bolest, a ne trenutni poremećaj, kako mnogi smatraju. Zbog toga nažalost ne možemo govoriti o njezinu potpunu izlječenju, već samo o kontroli i ublažavanju simptoma. Riječ je o progresivnoj bolesti sklonoj recidivu, koju karakterizira crvenilo koje se postupno pojačava i vrlo se teško povlači, a najčešće je zahvaćeno područje obraza, nosa, čela i brade, iako se može proširiti i na vrat i područje iza ušiju.

Različiti simptomi jedne bolesti

Dermatološke ordinacije upravo se ovih dana pune pacijentima koji prijavljuju simptome preosjetljivosti, crvenila, ali i peckanja i svrbeža kože lica, a nerijetko se javljaju i prištići i to kod osoba koje nikada nisu imale problema s aknama i izbijanjima. Kod ove je bolesti jako važno na vrijeme je prepoznati te je odmah početi tretirati – u protivnom, ona će se proširiti i uzrokovati ozbiljnije probleme – od estetskih do zdravstvenih pa i psiholoških.

Zašto i kako nastaje rozaceja?

Točan uzročnik ove bolesti nije poznat, ali, kao što smo već naveli, genetika ovdje igra važnu ulogu. Naime, primijećeno je kako se rozaceja razvija kod osoba čije su krvne žile vazolabilne (izrazito podražljive), a to je karakteristika koju nasljeđujemo od predaka.

Kapilare u koži prirodno se šire i skupljaju pod utjecajem temperaturnih promjena i drugih faktora, no one bi se trebale stegnuti i vratiti u prvotno stanje nakon što podražaj prođe. No, kod osoba sa slabom vaskularnom elastičnosti, kapilare se šire, ali nisu dovoljno jake kako bi se vratile u početno stanje te ostaju trajno proširene. Dakle, tanke žilice na licu ne pucaju, već se šire jer su izgubile sposobnost stezanja. Time dolazi do trajnog crvenila, a simptomi se s vremenom pogoršavaju.

Iako uzrok ostaje nepoznat, poznati su (brojni) okidači koji pogoduju nastanku ove bolesti. Masna i vruća hrana, jaki začini, alkohol, probavne smetnje, hormonalne promjene i labilan neurovegetativni sustav neki su od njih.

Ljeto i rozaceja se ne vole

Sve osobe koje pate od rozaceje, svake godine sa strepnjom očekuju zatopljenje, sunčane dane i visoke temperature jer među najsnažnije okidače ove golesti definitivno je intenzivnije izlaganje UV zrakama bez pravilne zaštite. Uslijed takvih uvjeta, bolest se može drastično pogoršati.  

Naime, koža s rozacejom već je sama po sebi preosjetljiva i smanjene elastičnosti, a izlaganje suncu bez zaštite dodatno uništava kolagen, oslabljuje krvne žile i doprinosi oštećenju dodatnih kapilara. Također, sunce može nepovoljno utjecati na proširene pore i uzrokovati proizvodnju veće količine sebuma u porama zbog pojačane aktivnosti žlijezda lojnica, što dovodi do začepljenja pora i pogoršanja prištića povezanih s ovom bolesti.

Stoga, već sada, uz prve zrake proljetnog sunca, krenite s korištenjem visokog SPF-a. Pritom pazite da odaberete teksturu kreme koja odgovara vašoj koži – hidratantne formule, sigurni smo, odlično će joj odgovarati. Svakako izbjegavajte preparate koji sadrže alkohol jer je on preagresivan i dodatno će isušiti kožu.

Pročitajte još i ...