Iako pri spominjanju najistaknutijih karakteristika lica većina nas najprije pomisli na oči ili nos, stručnjaci tvrde kako su upravo obrve najvažniji dio lica, kad je riječ o razlikovanju od drugih i isticanju iz gomile nepoznatih osoba. S obzirom na njihovu iznimnu ulogu u prepoznavanju lica, čak i najmanje promjene na obrvama mogu značajno transformirati lice, pa je s promjenama njihova oblika potrebno biti umjeren.
Možda nam se čini kako je riječ samo o dlačicama iznad očiju, ali obrve pravilnog oblika i gustoće daju sklad, balansiraju gornji, središnji i donji dio lica, čime lice postiže dojam simetrije, što ga približava univerzalnim standardima estetike lica. Dakle, osim funkcionalne uloge zaštite oka od prašine, znoja i prljavštine, njihova je najvažnija uloga upravo ona društvena i estetska.
Istraživanje provedeno na Sveučilištu Lethbridge u Kanadi pokazalo je kako ispitanici lakše prepoznaju poznato lice ako s njega izbrišemo oči nego ako izbrišemo obrve. Time je potvrđena teza o iznimnoj važnosti obrva u prepoznavanju lica, a poznato je i da one nose veliku ulogu u izražavanju emocija i neverbalnoj komunikaciji.
Kada je riječ o trendovima, nakon pretjerano tankih obrva oštrih rubova i visokog luka koje su dominirale ranih 2000-ih, posljednjih smo godina napokon dočekali povratak gustih, prirodnih obrva mekih rubova i bez oštrih prijelaza i rubova. Guste obrve obožavaju i holivudske zvijezde, jer mogu vizualno značajno pomladiti lice i dati mu svjež izgled.
Mogući rizici o kojima se ne govori
Tehnika popunjavanje i iscrtavanje obrva, koja im daje punoću i prirodan oblik bez dodatnog sjenčanja olovkom, microblading, postao je popularan tretman koji potamnjuje, podebljava i imitira puniji izgleda dlačica obrva. Dodatna punoća obrva i neinvazivnost tehnike lansirali su microblading u jedan od najpopularnijih kozmetičkih tretmana današnjice. Međutim, iako se njegovi neposredni kozmetički učinci naširoko reklamiraju, o dugoročnim učincima i mogućim rizicima microbladinga obično se ne govori – ili barem ne tako često.
Rizici mogu uključivati infekciju, alergijske reakcije i deformirani izgled obrva koje se ne mogu popraviti preko noći. Uostalom, microblading je kozmetička tetovaža koja iziskuje sate za stvaranje, a potrebno je više od mjesec dana da tretirano područje zacijeli. Stoga je važno razumjeti sve moguće posljedice prije nego što rezervirate svoj prvi termin.
“Na tržištu postoje brojni kozmetički preparati kojima se može postići prirodan efekt punijih, zdravijih i definiranih obrva. Serumi za rast obrva u svom sastavu sadrže peptide koji potiču rast i zdravu aktivnost folikula dlake. Još jedan ključni sastojak u serumima za rast obrva je biotin koji potiče rast dodatnih folikula dlake. Uz primjenu seruma danas se provede i tretmani PRP (tretman matičnim stanicama iz krvi) i mezoterapije koji djeluju na regeneraciju korijena obrve poboljšanja samih dlačica koje bolje rastu, budu punije i bolje pigmentiranje”, objašnjava jedna od vodećih stručnjakinja za dermatologiju u Hrvatskoj, dr. Ivana Nola.
Što ako je šteta već učinjena?
Ako su posljedice microbladinga crveni pigment, loše konturiranje, neproporcionalne obrve, malo toga se može učiniti. Možete pokušati popraviti oblik i boju ili popuniti konture ili, u krajnjem slučaju, laserki ukloniti korigirati “tetovirano mjesto”. U potonjem slučaju, prije provođenja tretmana uklanjanja tetovaža obavezan je dermatološki pregled, uzimanje anamnestičkih podataka i dobivanje svih uputa kako se ponašati nakon tretmana. Samo uklanjanje pigmenta iz obrva gotovo je bezbolno jer se minimalno sat vremena prije tretmana na kožu aplicira anestetska krema.
Dubina i gustoća pigmenta određuje broj laserskih tretmana potrebnih da se ukloni pojedina lezija. Okvirno, potrebno je od 4 do 6 tretmana u razmacima od 3 do 6 tjedana, a jedan tretman traje 5 – 30 minuta. Primjerice, zanimljivo je da je crne, smeđe ili tamnoplave tetovaže lakše ukloniti nego tetovaže koje sadrže crvene, narančaste ili žute pigmente. Nakon tretmana pojavljuje se blago crvenilo, no pacijent se odmah može vratiti svakodnevnim aktivnostima.
“Laserska korekcija pigmenta iz obrva koje želimo odstraniti nakon lošeg rezultata microbladinga je vrlo nezahvalan postupak zbog lokalizacije i vremena potrebnog za oporavak nakon tretmana, stoga se nerado primijenjuje. Stoga uvijek preporučujem prirodan način ‘popravljanja’ obrva. Čak i ako osoba ima osjetljivu kožu koja na proizvode s peptidima može reagirati iritacijama, na tržištu se mogu pronaći serumi čiji su bazni sastojak eterična ulja, koja jednostavno jačaju dlačice koju već imate”, zaključuje dr. Ivana Nola.