Osim onog osebujnog faktora X koji joj je u 90-ima donio svjetsku slavu, aduti supermodela Cindy Crawford su i danas savršeno tijelo te prepoznatljivi madež na licu. Premda ga je kao djevojčica silno željela ukloniti jer su je u školi zbog njega zadirkivali, tijekom karijere joj je postao zaštitni znak. Jedan od engleskih izraza za madež, beauty mark, možda najbolje ocrtava karakter ove pojave na koži, kojom se ponose i brojne celebrity dame – poput glumica Eve Mendes, Jennifer Lawrence i Natalie Portman, pjevačice Mariah Carey, supermodela Karlie Kloss…
Kada beauty mark postane znak za alarm
Američka ikona pop-kulture, glumica Marilyn Monroe također je uvelike pridonijela popularizaciji madeža, toliki da su ga brojne žene počele crtati na licu… A što god tko mislio o lažnim madežima, oni imaju jednu veliku prednost – nikad se, naime, ne pretvore u melanom, najpodmukliji oblik raka kože. To, naravno, ne znači da je svaki pravi madež opasan, no kako bismo uklonili sumnju, treba ih redovito kontrolirati – posebice ako primijetite da se mijenjaju, postaju asimetrični, neujednačenih rubova, da rastu ili mijenjaju boju, svrbe…
Kako sunčani dani postaju sve češći, tako raste broj članaka u medijima koji govore o opasnostima od melanoma i nužnosti preventive. Svibanj je i mjesec posvećen podizanju svijesti o melanomu i tumorima kože i idealno je vrijeme za redovite godišnje preglede madeža. S obzirom na broj oboljelih, koji na godišnjoj razini u Hrvatskoj doseže gotovo brojku 900, takvih tema – nikad previše.
Što je, zapravo, melanom?
Riječ je o zloćudnom tumoru kože koji može nastati malignom preobrazbom iz madeža ili kao promjena na koži koje prije nije bilo. Najčešće se javlja iza 50. godine života i izlječiv je ako se otkrije u ranoj fazi, a relativno se lako otkriva redovitim pregledom kože.
Upravo zato sve važne odgovore na pitanja o madežima, kada ih, kako i koliko često kontrolirati, kako prepoznati sumnjive i kako prevenirati nastanak melanoma, postavili smo dr. Mateji Tošić Jukić, specijalistici dermatologije i venerologije iz Poliklinike Sinteza Skin Clinic.
Prema riječima dr. Tošić Jukić, glavni uzrok melanoma (gotovo u 85% slučajeva) je izloženost UV zračenju, zato najčešće i nastaje na izloženim dijelovima tijela, poput ekstremiteta, leđa, lica i vrata. Sljedeći faktor je genetska predispozicija. Melanociti, pigmentne stanice iz kojih nastaje melanom, ne nalaze se samo na koži, već i unutar drugih organa, poput oka ili srca, i u tim slučajevima izlaganje suncu nije uzrok nastanka tumora.
Kako prepoznati sumnjivi madež?
“Sumnjivi madež je svaki onaj koji se mijenja tijekom vremena, bilo da je riječ o povećanju promjene, nepravilnosti u boji ili promjene na rubovima, prisustvu senzacija poput svrbeža ili nelagode, kao i pojavi ranica ili krvarenja. Sve su to znaci za uzbunu i posjet liječniku. Također, svaka nova promjena u starijoj životnoj dobi, iako možda neće zadovoljiti ove istaknute opasne znakove, može predstavljati veći rizik i potrebno ju je barem kroz vrijeme pratiti”, kaže naša sugovornica i dodaje kako u najveću rizičnu skupinu spadaju osobe svijetle puti, s pjegicama na licu, s većim brojem madeža, pogotovo nepravilnih ili atipičnih, kao i svi oni koje se pojačano izlažu UV zrakama.
Generalno, preporuka odraslim osobama bila bi jednom godišnje obaviti pregled madeža, dok se pojedine rizične skupine prate i u kraćim intervalima. Pregled, kaže dr. Tošić Jukić, možete obaviti u poliklinici Sinteza Skin Clinic i to na dva načina – uz pomoć dermatoskopa te FotoFindera.
Koliko često i kako ih pregledavati?
“Dermatoskop je svjetlosni uređaj koji ne samo da povećava promjene na koži nego, koristeći polarizirane ili nepolarizirane izvore svjetlosti, omogućava uvid i u dublje slojeve kože i olakšava analizu pigmentiranih promjena te je neizostavan dio pregleda madeža. FotoFinder je aparat kojim možemo poslikati te i do 70 puta uvećati promjenu, ima kameru koja fotografira kožu cijelog tijela, što je najvažnije u praćenju visoko rizičnih pacijenata i osoba s većim brojem madeža. Dodatno, opremljen je naprednim algoritmima umjetne inteligencije te u pozadini odrađuje analizu promjena kroz vrijeme i olakšava detektirati i najmanje promjene, a samim time u ranijoj fazi detektirati tumore kože”, kaže stručnjakinja iz Poliklinike Sinteza, dodajući kako se kod sumnje na melanom, promjena kirurški uklanja i šalje na patohistološku analizu.
“Daljnji terapijski postupci i prognoza ovise o nalazu, vrsti melanoma i dubini njegove invazije. Kada promjene detektiramo u ranoj fazi, melanom postaje potpuno izlječiv i osim redovitih kontrola i stroge zaštite od sunca nema potrebe za drugim terapijskim opcijama”, zaključuje dermatologinja.
Važna je prevencija
Za kraj, ali uvijek na početku, ne smijemo zaboraviti prevenciju. Najbolja zaštita bi bila, savjetuje dr. Tošić Jukić, neizlaganje suncu, barem ne u periodu od 11 do 16 sati kada je UV index najveći. Kada to ne možemo, savjetuje se redovito korištenje SPF-a, koji je potrebno replicirati barem svakih dva sata. Tu su još neizostavni šešir širokog oboda, odjeća dugih rukava, a danas i sve više materijala pruža zaštitu od sunca pa su i oni izvrstan izbor za djecu i one koji puno borave na suncu.