Mnoge stvari ne znamo cijeniti dok ih ne izgubimo – ova bi se dobro poznata izreka mogla primijeniti na brojne faktore fizičkog izgleda, no prvo nam na pamet pada – kosa.
Osim one biološke, zaštitne, kosa nam danas služi i kao faktor estetike, a o njenom zdravlju i ljepoti ovisi i velik dio slike o sebi, kao i samopouzdanja – a ovaj je aspekt posebno izražen kod ljepšeg spola, jer većina žena bujnu kosu veže uz jedan mnogo važniji pojam – ženstvenost.
Koliki gubitak kose je normalan, a kada postoji razlog za brigu?
Iako se s gubitkom kose češće susreću muškarci, on je i kod žena, pogotovo nakon 40-e, sve češća pojava. Iako je u prvi tren možda lako misliti kako je riječ „samo o kosi“, da je njen gubitak često vrlo traumatičan, jasno je svakoj ženi koja ispred ogledala namješta frizuru samo kako bi pokrila „ćelave“ dijelove na kojima se nazira koža tjemena.
Koliki gubitak kose s godinama je normalan, a kada pak briga postaje opravdana, upitali smo jednu od najiskusnijih hrvatskih dermatologinja s dugogodišnjim iskustvom u tretiranju problema ispadanja kose – dr. Željanu Bolanču.
Starenje, hormoni, stres, bolest ili genetsko naslijeđe?
„Naše je čitavo tijelo prekriveno dlačicama – na nekim dijelovima tankim i svijetlim, a na drugima vrlo izraženim – sveukupno se na prosječnoj osobi nalazi oko 5 milijuna dlačnih folikula, od čega između 100 i 150 tisuća na području vlasišta. S godinama se taj broj prirodno smanjuje, no dođe li do drastičnog smanjenja broja folikula, uzroci se mogu potražiti na nekoliko adresa – izloženost stresu, bolesti štitnjače, autoimune bolesti, uzimanje lijekova, ali i genetsko naslijeđe“, objašnjava dermatologinja.
Ispadanje kose samo po sebi nije problem, tvrdi liječnica, jer svaka dlaka prolazi kroz ciklus rasta koji se sastoji od faze rasta, prijelazne faze te faze mirovanja i ispadanja, nakon čega počinje novi ciklus.
Gotovo polovina žena s vremenom pojačano gubi kosu na sljepoočnicama i vrhu glave
Govorimo li o nekoliko dlaka koje ispadnu nakon jutarnjeg češljanja – razloga za brigu nema, no primijetite li značajno prorjeđivanje kose, posebno oko sljepoočnica i na vrhu glave, dr. Bolanča ukazuje da bi se moglo raditi o ozbiljnijem problemu.
„Jedan od najčešćih uzroka gubitka kose među mojim pacijentima je androgena alopecija, genetski uvjetovan poremećaj preosjetljivosti dlake na muške spolne hormone, koji se javlja kod više od dvije trećine muškaraca, ali i gotovo polovine žena u nekom razdoblju života“, tvrdi iskusna stručnjakinja.
Inovativna metoda koja omogućava potpuno personalizirani pristup tretiranju alopecije
Zbog direktne povezanosti s razinom spolnih hormona, kod žena se gubitak kose najčešće javlja u periodu nakon menopauze, a da bi o terapiji i tretmanima za pospješivanje rasta kose uopće mogli razgovarati, ključno je sa sigurnošću utvrditi uzrok ispadanja kose.
„Alopecija je u pravilu multifaktorijalno stanje, no izrazita ovisnost o genetski uvjetovanim faktorima dijagnostiku ponekad čini vrlo izazovnom – a upravo je točna dijagnoza prvi korak u tretiranju problema“, objašnjava dermatologinja te dodaje kako je moderna medicina neprestano u potrazi za inovativnim dijagnostičkim postupcima koji će olakšati liječenje alopecije, a najveću prekretnicu donio je TrichoTest ™.
Ovaj jedinstveni genetski test liječnicima omogućuje potpuno personalizirani pristup liječenju ovog sve češćeg poremećaja, a činjenica da je brz i jednostavan svakako je dodatni poticaj da se s problemom ispadanja kose konačno obračunate.
Procedura je jednostavna, a rezultati pouzdani
Najveća prednost ovakvog pristupa je iznimno jednostavna procedura – TrichoTest ™ se temelji na uzimanju brisa s unutarnje strane obraza u dermatološkoj ordinaciji te ga se šalje u laboratorij, a rezultate će vaš liječnik dobiti nakon 4-5 tjedana.
„Potpuna genetska analiza gena zaduženih za rast kose uz detaljnu anamneza bolesti vlasišta kao i eventualnim drugim bolestima znatno će olakšati odabir prikladne opcije liječenja, kako bi tretiranje alopecije bilo u potpunosti prilagođeno potrebama pacijenta. Testiranjem 48 genetskih varijacija povezanih s alopecijom unutar 13 različitih gena, osigurava se iznimno visoka preciznost dijagnostike, ali i pronalaženje personaliziranih rješenja liječenja“, objašnjava dr. Bolanča.
Ovo jedinstveno dijagnostičko rješenje omogućava i veću uspješnost dermatoloških tretmana – znajući točan uzrok ispadanja kose, liječnik će moći odabrati najučinkovitije terapijske supstancije, kao i doze koje će kod svake pojedine osobe polučiti najbolji rezultat.
Već prorijeđena kosa može ponovno postati bujna i čvrsta
Ponovno ugledati bujnu kosu na svojoj glavi i konačno se izboriti s ispadanjem kose zbog kojeg vam je samopouzdanje već godinama narušeno – zvuči nestvarno?
Izniman napredak koji je postignut u liječenju bolesti vlasišta ovim je revolucionarnim dijagnostičkim postupkom postao još dostupniji svakoj ženi, ali i muškarcu kako bi – zahvaljujući preciznoj dijagnozi – s liječenjem započeli pravovremeno. Odabirom optimalnog terapijskog plana ispadanje kose postat će znatno usporeno, a postojeći će folikuli dlaka početi stvarati novi kosu – čak i na mjestima koja ste navikli vješto skrivati šeširom ili maramom.
Važno je napomenuti kako je prije testiranja neophodan pregled, radi procjene o kakvom se tipu ispadanja ili prorjeđivanja kose radi te zbog mogućnosti praćenja pacijenata nakon početka primjene personalizirane terapije.
Trichotest je dostupan u poliklinikama DermaPlus, Lokrum, Dr. Maletić, Sokol, Dr. Duduković, Cutis, Šebetić, Milojević, LabPlus, Dentaderm, Ordinaciji za kožne i spolne bolesti Dr. A. Stanimirović, Dermatologiji Dubrava te Specijalnoj bolnici Naftalan.