Za koje je estetske tretmane upravo sada pravi trenutak?

Iako su vani temperature još uvijek više nalik zimskima nego proljetnima, ljeto je iza ugla. Za dva mjeseca već ćemo naveliko hvatati svaki slobodni vikend kako bismo ga proveli na moru, a do tada želimo biti u top formi. Ovaj period koji nam predstoji do plaže i badića, najbolje je iskoristiti za estetske tretmane koji će nam pomoći da postanemo najbolja verzija sebe.

Odlazak na estetske tretmane i zahvate već godinama ima status sličan odlasku frizeru ili kozmetičaru i posve je prestao biti tabuom, a industrija estetske medicine jedna je od najbrže rastućih. Stoga je i logična posljedica da se žene, ali i muškarci, u želji za održavanjem mladolikosti, sve češće odlučuju za posjete dermatolozima i estetskim kirurzima.

Danas su estetski zahvati sigurniji no ikad, a rastući broj neinvazivnih tehnika značajno je smanjio vrijeme oporavka. Velik broj tretmana zahtijeva minimalan ili nikakav oporavak, a mnogi se od njih mogu obaviti i u pauzi za ručak te je nakon njih moguć povratak redovitim aktivnostima.

Međutim,  čak i neki neinvazivni estetski tretmani i zahvati zahtijevaju pojačanu brigu i njegu tretiranog područja, kao i izbjegavanje određenih aktivnosti i sunca. Neke od njih dobro je napraviti prije ljeta, dok je s nekima uputno pričekati do jeseni.

Fileri hijaluronske kiseline

Tretman filerima hijaluronske kiseline jedan je od onih tretmana koji se mogu napraviti u bilo koje doba godine. Sam proces je kratak, a oporavak gotovo i nije potreban. Od nuspojava, možete primijetiti blago crvenilo, laganu otečenost ili osjetljivost na dodir. Već idućeg dana, ovi će se simptomi smanjiti, a kod većine pacijenata u potpunosti će se povući za dva, tri dana. Jedina mjera opreza koju dermatolozi ističu kod ovog tretmana je izbjegavanje sunca u trajanju od otprilike tjedan dana.

Botox

I botox je neinvazivan i siguran tretman, upravo kao i fileri, ali on zahtijeva poštivanje nekoliko uputa uoči i nakon zahvata. Prvenstveno, savjetuje se izbjegavanje konzumiranja alkohola, budući da on razrjeđuje krv,  što može dovesti do većih i intenzivnijih modrica na mjestima uboda igle. Osim toga, budite oprezni s uzimanjem lijekova. Neki pacijenti žele prije tretmana uzeti lijek protiv bolova kako ubode ne bi osjetili, no potrebno je posavjetovati se s liječnikom oko vrste lijeka.

Primjerice, ibuprofen će također razrijediti krv, što može uzrokovati produženo krvarenje i veće podljeve, pa će lijek na bazi paracetamola biti bolji izbor. U svakom slučaju, obavijestite svog dermatologa planirate li uzeti bilo koji lijek prije tretmana.

Što se tiče njege nakon botoxa, potrebno je izbjegavati tjelovježbu 24 sata nakon tretmana, isto kao i masaže lica, kako se ubrizgani botox ne bi pomaknuo na druge mišiće, a taj će rizik nestati nakon jednog dana. Odlučite li se nakon botoxa na još neki tretman, poput mikrodermoabrazije ili pilinga, pričekajte barem tjedan dana. Ipak, botox je jedan od onih tretmana koje možete napraviti čak i usred ljeta.

S tretmanima poput mikrodermoabrazije ili kemijskih peelinga, svakako pričekajte jesen, jer one u suštini uklanjaju mrtve stanice s kože lica pa je ona tada osjetljivija i ne bi smjela doći u doticaj sa sunčevim zrakama.

 

Pročitajte još i ...