Sama riječ laser u mnogima još uvijek budi nelagodu, jer zamišljaju scene iz američkih filmova u kojima glavni glumac sjedi na dermatološkom stolcu s bolnom grimasom na licu i proklinje dan kada je napravio tu neumjesnu tetovažu na ramenu…
Potražnja za laserskim tretmanima rapidno raste
Ipak, laseri danas spadaju u najučinkovitije tretmane za ljepotu kože na svijetu, a pravilno korišteni – u rukama profesionalca mogu za vaš izgled napraviti mnogo više od pukog uklanjanja tetovaža ili trajnog uklanjanja dlačica.
Posljednjih se godina sve veći broj žena odlučuje na laserske tretmane iz beauty resora, poput skin resurfacinga, smanjenja ožiljaka, reduciranja vidljivosti strija, zaglađivanja teksture kože, pa čak i tretiranja akni – a nakon što otkriju koliko su ovi tretmani zapravo učinkoviti, ne prestaju ih preporučivati kolegicama.
U rukama stručnjaka nema „nerješivog“ problema
Kad su u pitanju najčešći problemi kože, poput sitnih ožiljaka od akni, neravne teksture, hiperpigmentacija, pa čak i bora – zanimalo nas je kakvi se rezultati mogu očekivati od laserskih tretmana, kako uopće odabrati pravi tretman, što očekivati te ima li razloga za strah ili nelagodu?
Za odgovore smo se obratili stručnjakinjama najopremljenije poliklinike u Hrvatskoj – dr. Jolandi Kanižaj Rajković, spec. dermatovenerologije i Ani Mogulić, voditeljici odjela kozmetologije Poliklinike Bagatin. S obzirom na to da se ovaj tip tretmana preporučuje raditi tijekom hladnijih mjeseci kada je znojenje i izlaganje suncu smanjeno, ne postoji bolji trenutak za razgovor o „svemoćnim“ laserima i svim njihovim prednostima. Donosimo odgovore stručnjakinja koje svakodnevno surađuju u Poliklinici Bagatin kako bi pomogle osobama čija je koža pogođena aknama.
Ne možete se riješiti akni – može li laser dugoročno pomoći?
Sve češće se govori o tretmanima laserom kao dugotrajnom rješenju za akne, ali i tragove na licu te ožiljke od akni. O kakvom se postupku točno radi?
Za tretiranje akni koristi se diodni laser. On djeluje pomoću pulsirajuće zrake točno određene valne duljine, koja prodiranjem u kožu djeluje na atrofiranje lojnih žlijezdi, čime one prestaju biti osjetljive na spolni hormon testosteron – inače glavni pokretač nastanka akni. Na taj način, smanjuje se mašćenje kože, upalni procesi i crvenilo lica.
Je li dovoljan jedan tretman te kada se očekuju rezultati?
Kako bismo postigli zadovoljavajuće rezultate, potrebno je napraviti više tretmana, no poboljšanje se svakako vidi na koži već nakon prvog. Paket Poliklinike Bagatin sadrži optimalan broj tretmana koji osigurava vidljive promjene na koži, a sa svakim tretmanom rezultati su sve bolji i bolji.
Je li zaista riječ o dugotrajnom rješenju?
Laser smatramo idealnim rješenjem za tretiranje akni. Rezultat koji postižemo laserskim tretmanima, uz pravilnu brigu o koži i održavanje rezultata redovnim posjetom dermatologu ili kozmetologu, možemo reći da je zaista dugoročan.
Proces koji u koži potakne laser ionako bi se spontano dogodio u 30-im ili 40-im godinama života, kada kod većine ljudi akne spontano nestaju zbog atrofije žlijezda lojnica i njihove neosjetljivosti na normalnu razinu hormona testosterona u krvi ( a to laserom možemo napraviti u bilo kojoj dobi).
Kako je moguće da su rezultati dugotrajni kad znamo da su akne najčešće dugogodišnji problem koji nastaje kao rezultat masnog tipa kože i začepljenih pora u kojima se množe bakterije?
Laserska zraka djeluje na žlijezdu lojnicu, koja nakon tretmana atrofira te u tom folikulu više ne može nastati akna. Osim toga, laserska svjetlost uništava bakterije P. Acnes koje uzrokuju nastanak akni.
Kako izgleda proces liječenja akni laserskim tretmanima – možete li nam objasniti proces?
U poliklinici Bagatin koristimo diodni laser Medio Star Next PRO, koji je zlatni standard za tretiranje upalnih promjena odnosno akni, masne kože i proširenih pora. Svi naši tretmani započinju konzultacijama i detaljnim pregledom kože pomoću Visia uređaja, kako bismo bili sigurni da je odabrani plan tretiranja potpuno prilagođen potrebama i stanju kože pacijenta.
Lasersko uklanjanje akni je medicinski postupak koji je integriran u tretman. Tretman se sastoji od čišćenje kože (pranje lica), enzimatskog pilinga koji pomaže otopiti višak sebuma iz pora, samog laserskog postupka te završne njege prilagođene stanju kože.
Može li na ovaj tretman ići i mlađa osoba (tinejdžeri koji su često najpogođeniji aknama) ili je potrebno pričekati završetak puberteta i hormonskih promjena?
Na laserske tretmane mogu ići i mlađe osobe koje imaju problema s aknama, a najvažnije je na vrijeme krenuti s laserom kako bi se izbjeglo stvaranje ožiljaka od akni. Uz tretmana laserom, naše će dermatologinje dati pacijentu odgovarajuću terapiju – ako je potrebno da je ona potrebna za liječenje akni.
Više o jedinstvenom tretmanu laserskog liječenja akni koji je namijenjen svim dobnim skupinama i koji efikasno liječi sve vrste upalnih procesa, saznajte OVDJE.
Kad je riječ o ožiljcima od akni, kako na njih djeluje laser i koji se laser koristi? Znamo da je riječ o jednoj od najtvrdokornijih posljedica akni koje se neke osobe ne uspiju riješiti čitav život.
Za tretiranje ožiljaka od akni koristi se isti laser kojim se liječe akne, a najbolje rezultate vidimo dok na koži još postoje komedoni i upala, jer osim što djeluje na folikul, ujedno će zagrijavanjem potaknuti stvaranje novih elastičnih vlakana te poboljšati izgled ožiljka.
Ako se radi samo o ožiljcima, bez upalnih promjena lice možemo tretirati Erbium frakcijskim skin resurfacing laserom, koji jačim kontroliranim oštećenjem kože potiče njeno cijeljenje i posljedično poboljšava izgled ožiljka. Sve dodatne informacije o ovoj laserskoj metodi redukcije ožiljaka pronađite OVDJE.
Jedan od najčešćih problema za koje žene najteže pronalaze rješenje su proširene pore – mogu li se one tretirati laserom? Kako tretman djeluje, kada se očekuju rezultati te jesu li trajni?
Proširene pore mogu se tretirati laserom, a za njih koristimo diodni laser – laser pomlađivanja. Intenzivna svjetlost koju laser stvara prodire u kožu te isporučuje veliku količinu energije, koja se pretvara u toplinu i tako stimulira fibroblaste za stvaranje novog kolagena i elastičnih vlakana. Povećana proizvodnja ovih gradivnih elemenata poboljšava opći izgled kože, zaglađuje njenu površinsku teksturu te smanjuje proširene pore i borice.
Sljedeći problem koji najčešće spominjemo vezano uz laserske tretmane su hiperpigmentacije. Koliko su laseri uspješni u njihovu uklanjanju? Mogu li se tretirati baš sve vrste hiperpigmentacija?
Pomoću laserskih tretmana možemo ukloniti hiperpigmentacije i ostale pigmentne promjene. Termalni učinak laserske zrake, odnosno kratkih svjetlosnih udara dovodi do naglog zagrijavanja melanina, čime se nakupine melanina odvajaju od dermisa, tako da ih je moguće trajno ukloniti. Kad su u pitanju hiperpigmentacije, u Poliklinici Bagatin koristimo Q Switch laser najnovije generacije.
Također, laserom se vrlo uspješno tretiraju i tzv. sunčane pjege na rukama i licu, kao i pjege te postinflamatorna hiperpigmentacija.
Za promjene poput melazme i kloazme najbolje je kombinirati više različitih metoda, a u Poliklinici Bagatin koristimo kombinacije whitening mezo terapije, laserskih tretmana, kemijskih pilinga, mikroneedlinga te preparata za lokalno posvjetljivanje kože.
Kad je u pitanju anti-age domena lasera – koji se znakovi starenja najuspješnije tretiraju laserom, kako tretman djeluje na bore, teksturu kože i druge promjene povezane sa starenjem?
U anti age terapiji lasere najčešće koristimo za uklanjanje sitnih bora, za poboljšanje kvalitete i elastičnosti kože, zatezanje kože i bolji tonus lica. Također, izvrsne rezultate postižemo kod smanjenja proširenih pora i poboljšanja teksture kože, a za pomlađivanje lica koristimo diodni i frakcijski laser. Kad je anti-age uloga lasera u pitanju, snažna svjetlost pretvara se u toplinsku energiju te zagrijava potkožje, što dovodi do kontroliranog termalnog oštećenja kože – a ono pospješuje bolju sintezu kolagena i elastičnih vlakana odgovornih za kvalitetnu i zategnutu kožu.
Zaintrigirao vas je ovaj laser? Tehnologija laserskog pomlađivanja jedna je od najpopularnijih u Poliklinici Bagatin, a kako laser funkcionira, pročitajte OVDJE.