Davno su prošla vremena kada smo dermatologu odlazili isključivo ako imamo problema s aknama ili nas zabrinjavaju madeži i usput potajice ispitivali o estetskim tretmanima. Kako znanost napreduje, tako se i žene otvaraju svim prilikama da doista budu najljepša verzija sebe. A na tom putu itekako im je važno doći u ruke najboljih. Ipak, neke teme vezane uz ljepotu i njegu kože i dalje izazivaju kontroverzu. Među njima je i botox. Jedni ga nazivaju zlatnim standardom u tretiranju bora, drugi tvrde kako “zamrzava” lice i čini ga neprirodnim… I te rasprave traju od 80-ih, otkako su ga oftalmologinja Jean Carruthers i njezin suprug Alastair, dermatolog, prvi put ubrizgali svojoj recepcionarki, koja je imala duboke bore između obrva, i otvorili put primjeni botoxa u estetskoj medicini.
Iako je o ovom neurotoksičnom proteinu proizvedenom iz nekoliko sojeva bakterija roda Clostridium, dominantno iz bakterije Clostridium botulinum, u proteklih desetljeća napisano sve što se napisati dalo, i dalje je najpostavljanije pitanje na Google tražilici: “Što točno radi botox?” Odgovor na to i sva ostala pitanja vezana uz botox potražili smo kod dr. Valentine Vučićević, specijalistice dermatologije, iza koje je više od 20 godina rada u struci te brojne edukacije i sudjelovanja na hrvatskim i svjetskim dermatovenerološkim kongresima.
Tretman botoxom dostupan je u Croatia Poliklinici kod dr. Valentine Vučićević po posebnoj cijeni uz 20% popusta od 17. do 21. travnja (rok iskoristivosti je 30. lipnja 2023.) te nas je za početak najviše zanimalo njezino “iskustvo” na terenu. Koji su tretmani najtraženiji u Poliklinici i što ženama najviše smeta, kad je riječ o ljepoti?
“Uz preglede madeža, u Poliklinici Croatia najtraženiji su tretmani botoxom i dermalnim filerima te mezoterapije lica, vrata i dekoltea. Ženama najviše smetaju bore mrštilice (vertikalne bore između obrva), bore na čelu, nazolabijalne bore, koje se protežu od nosa prema usnama, te marionetske bore (ispod kutova usana prema bradi) koje daju tužan izgled licu te osoba može izgledati ljutito ili nezadovoljno. U starijoj životnoj dobi, smetaju im obješenost lica i opuštenost kože vrata te bore na vratu i dekolteu”, kaže dr. Vučićević.
U Hrvatskoj je, kao i u svijetu, kaže naša sugovornica najpopularniji tretman u estetskoj medicini botox (botulin toksin tipa A). Međutim, sve je popularniji “baby botox”, tj. primjena manjih doza botoxa zbog želje za prirodnijim izgledom lica. Botox se u manjim dozama može primjenjivati i preventivno, što u konačnici dovodi do potpunog nestajanja bora.
• Što znači botox u estetskoj medicini?
“Botox je toksin anaerobne bakterije Clostridium botulinum koji uzrokuje prolaznu slabost mišića te je postao najčešći preparat za “peglanje bora” na licu. Zbog toga svojstva primjenjuje se u pomlađivanju lica, odnosno ublažavanju određenih bora na licu. Injekcijama botoxa se može spriječiti stvaranje dinamičkih bora na licu, u konačnici zaustaviti stvaranje nekih statičkih bora na licu pri redovitoj primjeni botoxa. Botoxom se može skulpturirati, odnosno napraviti kemijsko skulpturiranje lica. Cilj je preoblikovati i podići obrve, podići kutove usana, suziti nosnice, podići vrh nosa, izdužiti bradu, mijenjati poziciju kuta oka, oblikovati i suziti konture lica s težnjom da se ide u V oblik.”
• Što se sve može tretirati botoxom?
“Botoxom se mogu tretirati bore oko očiju, mršteće bore, bore na čelu, bore na nosu (“bunny lines”), mogu se podizati obrve, zatezati koža oko brade (Nefertiti neck lift), može se tretirati “gummy smile” (spuštati gornju usnu kada se previše vide desni kod smijanja). Također, može se tretirati prekomjerno znojenje u području pazuha.”
• Što kada žene idu u krajnost, a rezultat je “zamrznuto lice”?
“Frozen face je efekt kada gornji dio lica izgubi mimiku jer nema mogućnost kontrakcije mišića. Pri tome je čelo zamrznuto, zrcalnog izgleda, svi pacijenti izgledaju isto i neprirodno, tj. kao roboti, obrve su u Spock poziciji. Prije 10-15 godina se više viđao takav izraz lica nakon injekcije botoxa jer su se primjenjivale i veće doze botoxa. Takav efekt se događa kada osoba koja aplicira botox pogrešno dozira i pozicionira botox, odnosno riječ je o neznanju injektora pri apliciranju botoxa. Zato je bitno odabrati licenciranog liječnika koji se bavi estetskom medicinom te ima znanje i iskustvo. Bitno je prilikom apliciranja botoxa očuvati mimiku, tj. prirodan izgled.”
• Podizanje obrva botoxom? Kako izbjeći Mefisto look?
“Botoxom se može korigirati i položaj i oblik obrve. Naglašavanje luka obrve, spuštanje medijalnog dijela obrve i podizanje njenog lateralnog kraja “otvara” periokularnu regiju i čini lice atraktivnijim i svježijim. Međutim, postoji opasnost da kod nestručnog apliciranja botoxa dođe do nepopularnog “Mefisto looka” ili začuđenog pogleda. Zato je potrebno poznavanje anatomije, odnosno položaja mišića podizača i mišića spuštača obrve, čiji balans diktira optimalni oblik obrve. Podizanje obrve više od 5 mm zahtijeva dodatni tretman dermalnim filerima ili je potrebna kirurška korekcija položaja obrva.”
• Koliko traje učinak botoxa?
“Botox se kao i svaki protein razgrađuje i njegov učinak nestaje za od 4 do 6 mjeseci. Zato je poželjno ponavljati tretmane 2-3 puta godišnje kako bi učinak bio zadovoljavajući. Ako pacijent redovito ponavlja tretmane botoxom, mišići se s vremenom smanjuju te se tako produžuje i poboljšava estetski učinak tretmana.”
• Koje mogu biti nuspojave?
“Nuspojave botoxa su rijetke. Najčešće su nakon tretmana pojave sitna ispupčenja na mjestu apliciranja botoxa i crvenilo kože koji prolaze za sat vremena te manje crvene točkice koje prolaze za nekoliko dana. Rjeđe nuspojave su hematomi, glavobolja, zatezanje i smanjena osjetljivost kože koji su prolaznog karaktera i nestaju za 4-5 dana. Kod nestručnog apliciranja nuspojave se primjećuju unutar prvog tjedna nakon aplikacije i također su privremene prirode. Najčešće dolazi do ptoze kapka (padanje kapka), ptoza obrve (padanje obrve), ukošene obrve, podignute obrve, asimetrija lica, diplopije (pojava dvoslika), nesanica, suhog oka, umora…”
• Može li se postati imun na botox?
“Ako je doza botoxa previsoka ili injiciranje prečesto, raste rizik od stvaranja protutijela na botox. Stvaranje protutijela može dovesti do otpornosti na liječenje botulinum toksinom tipa A bez obzira na razloge njegove primjene.”
• Što kada tretman pođe po zlu?
“Kod botoxa je najneugodnije kada dođe do pada vjeđe, sve ostalo se može korigirati za 2 tjedna. Stoga je jako bitno da injektor izvrsno poznaje anatomiju lica i primjenjuje točno određene doze botoxa u točno određene mišiće i dijelove mišića te u određeni sloj kože. Bitan je balans svih mišića, što se postiže tretiranjem sve 3 regije lica. Položaj obrva je dosta bitan za prirodni izgled lica i zadovoljstvo pacijenta.”
• Kako rješavate kada žene imaju nerealna očekivanja i zahtjeve?
“Kada žene imaju nerealna očekivanja i zahtjeve, pokušam objasniti što se može postići tretmanima, tj. do koje mjere se može korigirati izgled. Ako pacijent ne razumije ili nije s tim rješenjem zadovoljan, preporučujem da se konzultira s još barem jednim liječnikom koji se bavi estetskom medicinom i koji možda može pružiti drugi način rješavanja problema. Ponekad je u takvim slučajevima kirurški tretman jedino moguće rješenje takvih zahtjeva.”
• Za kraj, poznato je kako su rezultati bilo koje “metode uljepšavanja”, pa tako i botoxa, vrhunski jedino u stručnim rukama. Što je, prema vašemu mišljenju, najvažnije?
“Uz stručnost i izvrsno poznavanje anatomije, najvažniji je individualan pristup pri apliciranju botoxa jer se ne primjenjuje ista doza kod svih osoba s obzirom na to da se aktivnost određenih mišića razlikuje od osobe do osobe. Također, moraju se pratiti pravila zlatnog reza kako bi se očuvala prirodna ljepota lica, a to se postiže primjenom baby botoxa i novim tehnikama te injekcijskim točkama pri primjeni botoxa, pri čemu bore nestaju, a lice izgleda prirodno.