O aknama smo rekli već gotovo sve, sa zdravstvenog, estetskog i psihološkog aspekta. Od adolescencije, napadaju nas u različitim životnim razdobljima, čak i kada ništa ne radimo pogrešno. Iako jednako omraženi, o miteserima pak mnogo manje polemiziramo.
Upalni procesi na površini kože
Znamo da su prištići ili akne upalno stanje kože koje nastaje nakon što se sebum nakuplja u unutrašnjosti blokiranoga kanala i stvara povoljne uvjete za razvoj bakterije Propionibacterium acnes, koja se inače nalazi u koži, ali se pod ovim uvjetima nekontrolirano razmnožava te kao lančana reakcija pokreće upalne procese na površini kože.
O miteserima i prištićima, kako nastaju, na kojim se područjima javljaju i kako ih najučinkovitije tretirati, razgovarali smo s dr. Sandrom Stanić Duktaj iz Poliklinike Dr. Jakić, dr. Valentinom Saint Georges iz Poliklinike Croatia u Puli i dr. Domagojem Ćužićem iz Zdravstvenog centra Histria Medic.
Javljaju se na licu, prsima, leđima
Kad kažemo akne, svi pomisle na prištiće koji su upaljeni, dok neupalne akne nazivamo miteserima. Važno je naglasiti, kaže dr. Sandra Stanić Duktaj, kako su sve to akne samo klinički drugačije izgledaju. Razlika je u tome što su jedne upalne (crvene i gnojne), a druge neupalne (otvoreni i zatvoreni komedoni).
“Akne se pojavljuju na dijelovima tijela koji su bogati lojnicama – na licu, prsima i leđima. S obzirom na to da sve počinje začepljenjem folikula, najvažnije je spriječiti pojavu istog svakodnevnim čišćenjem lica ujutro i navečer, povremenim pilinzima te lokalno tretinoinom ili adapalenom. Ako imamo upalu, mogu se primjenjivati azelaična kiselina ili pripravak benzoil peroksida s lokalnim antibiotikom. Svakako je potrebno smanjiti konzumaciju mlijeka i mliječnih proizvoda, brze hrane i hrane bogate šećerima kako bi terapija bila uspješna”, kaže dr. Stanić Duktaj.
Najučinkovitiji sastojci
Dr. Domagoj Ćužić iz Zdravstvenog centra Histria Medic nastavlja kako su najbolji tretmani uklanjanja mitesera pojedine vrste pilinga, kod stručnjaka koji su educirani za te vrste medicinskih tretmana kože, kao i korištenje pripravaka na bazi salicilne kiseline, benzoil peroksida, pa sve do retinoida i azelaične kiseline. Koju terapiju primijeniti, najbolje se savjetovati s dermatologom, s obzirom na nuspojave određenih proizvoda.
“Potrebno je adekvatno tretiranje kože preparatima za čišćenje (umivanje) lica, kao i primjena krema koje će spriječiti i umanjiti lučenje loja koji dovodi do začepljenja pora, folikula dlake i nastajanja mitesera i prištića. Kod upalnih akni često je potreba uvesti i peroralno antibiotsku terapiju, proizvode na bazi retinoida, jer sama lokalna terapija nije dovoljna”, kaže dr. Ćužić.
Miteseri i prištići? Istiskivati ili ne?
Istiskivanjem prištića, objašnjava dr. Valentina Saint Georges, nećete postići da on brže nestane, već sasvim suprotno, popucala koža će produljiti proces zacjeljenja i pogoršati situaciju.
“Iako se čini bezazlenim, istiskivanje prištića može dovesti do ozbiljnijih i dugotrajnijih posljedica. Najprije, iako prištić izgleda spreman za istiskivanje, time puca koža i ostavljamo na njoj trag, dakle nastaju postupalne hiperpigmentirane mrlje i ožiljci. S druge strane, ako prištić dirate prljavim rukama ili nakon istiskanja na njega stavljate šminku bez dubinskog čišćenja područja, riskirate nastanak infekcije”, kaže dr. Saint Georges.
Briga o koži počinje pravilnom njegom
Generalni pokrovitelj akcije #pokazise je La Roche-Posay, renomirani francuski dermokozmetički brand za njegu osjetljive kože preporučen od strane dermatologa širom svijeta. Kada je riječ o terapiji akne, najbolji rezultati postižu se u sinergiji između tretmana u ordinaciji i kućne njege, a u ovom potonjem tu je La Roche-Posay EFFACLAR cjelovita linija dermokozmetičkih proizvoda za rješenje protiv nepravilnosti namijenjena svim fazama životnog ciklusa nepravilnosti na koži s visokom učinkovitošću, a uz savršenu toleranciju.
Effaclar pjenušavi gel za čišćenje lica
Kod kože sklone nepravilnostima, pH kože može biti viši nego kod normalne kože. Formula Effaclar pjenušavoga gela za čišćenje lica kombinira novi aktivni sastojak filobiom i tehnologiju za optimizaciju pH vrijednosti i vidljivo smanjenje nepravilnosti.
Zasnovan je na znanosti o mikrobiomu, nježno čisti kožu i vidno smanjuje nepravilnosti, a kožu ostavlja čistom i svježom. Prikladan je za masnu kožu sklonu nepravilnostima te za osjetljivu kožu. Mogu ga koristiti i djeca već od desete godine starosti.
Effaclar DUO+M njega
Trostruka korektivna njega protiv nepravilnosti za masnu i kožu sklonoj aknama utemeljena na znanosti o mikrobiomu. Djeluje protiv prekomjerne proizvodnje sebuma i smanjuje rast C.Acnes IA1 čime umiruje i korigira nepravilnosti.
Zahvaljujući znanosti o mikrobiomu, pomaže smanjiti biofilm, prekomjernu proizvodnju sebuma te pomaže umiriti kožu. Ekskluzivni i patentirani ceramid pomaže u zaštiti od pojave mrlja. Malu količinu kreme nanesite na cijelo područje lica ujutro i/ili navečer nakon čišćenja kože Effaclar pjenušavim gelom za čišćenje lica.
Više informacija o EFFACLAR liniji proizvoda protiv nepravilnosti potražite OVDJE.
Portal estetica.hr zahvaljuje dermatolozima na velikom odazivu i sudjelovanju u ovoj akciji, kao i generalnom pokrovitelju inicijative Pokaži se 2024., brendu La Roche-Posay. Poliklinike koje se još žele uključiti u inicijativu mogu se javiti na e-mail adresu: info@estetica.hr.