Od retinola do mikrodermoabrazije, čini se da smo vječno u potrazi na najnovijim strategijama kojima bismo s našega lica uklonili poneku godinu. No, svijet anti-age metoda prepun je glasina i dezinformacija, što borbu za čvrstom, zdravom i mladolikom kožom ponekad čini zastrašujućom. I zato prije nego li na vlastito lice nanesete neki sumnjivi sastojak koji je upravo ‘srušio’ Internet ili prije nego što potrošite mjesečnu plaću na mikro tubicu neke navodno revolucionarne kreme, bilo bi dobro da se informirate o tome što je u ovoj priči mit, a što istina.
1. Genetika određuje kako ćemo stariti
Vjerojatno ste često čuli, a možda i sami izgovorili rečenicu – ‘za njezin mladolik izgled zaslužni su dobri geni’. No, nemojte misliti da će vaša koža stariti na isti način kao ona vaše mame ili bake. Starenje kože određuju i intrinzični i ektrinzični faktori. Pritom, intrinzično se odnosi na našu genetsku predispoziciju. No, sve ostalo određuju vanjski faktori – poput UV zračenja ili zagađenja. Stoga, usprkos dobrim genima, upravo oni mogu dovesti do lošeg ili ubrzanog starenja, čak i kod ljudi čiji su pretci ‘dobro starili’.
2. Kemijski peelinzi su štetni
Iako pridjev ‘kemijski’ može zvučati prilično tehnički i neprivlačno, razmislite prije nego li odbijete mogućnost odlaska na ovaj tretman. Naime, većina kemijskih peelinga koji se danas koriste, vrlo su nježni prema koži i neće uništiti kožu. Ono što je izuzetno važno jest da se pri izvođenju ovoga tretmana prepustite isključivo u ruke stručnjaka – dermatologa ili plastičnog kirurga kojega ćete, prije samoga tretmana, moći pitati sva pitanja koja vas zanimaju i koja se odnose na status i tip važe kože.
3. SPF treba koristiti samo kada je sunčano
Ako meteorolozi najavljuju oblačno i kišno vrijeme ili pak dan planirate provesti u zatvorenom prostoru, možda ćete odlučiti preskočiti kremu s SPF-om u vašoj dnevnoj rutini. No, nemojte to učiniti jer UV zrake uvijek vrebaju na vašu kožu. Naime, postoje dvije vrste UV zraka: UVA i UVB. UVA zrake uglavnom su povezane sa starenjem stanica kože i često su uzrok nastanka bora, sunčanih mrlji i ostalih oštećenja uzrokovanih suncem. UVB zrake su glavni razlog opeklina od sunca, izravno oštećuju DNK u stanicama kože i često ih se povezuje uz različite oblike raka kože. Stakla na prozorima automobila, kod kuće ili u uredima, dizajnirana su kako bi blokirala većinu UVB zraka, no ona ne štite i od UVA zraka pa je stoga naša koža i dalje izložena riziku, a onda i starenju.
4. Skuplji proizvodi su učinkovitiji
Imamo dobre vijesti za štedljive među vama – da, možete imati sjajnu, mladoliku kožu bez prevelikih troškova. Visoka cijena određene kreme ili seruma ne jamči njegovu bolju učinkovitost pa stoga, umjesto da proizvod procjenjujete po njegovoj cijeni, proučite popis sastojaka i saznajte ponešto o proizvođaču. Određivanje cijena u beauty industriji često je rezultat marketinga ili brandinga, a manje jamstvo kvalitete. Primjerice, ako svakodnevno koristite korektan i nepreskup SPF ili hidratantnu kremu, dugoročno, to je puno bolje nego da si povremeno priuštite jako skupe proizvode iz ovog segmenta.
5. Što više vode pijete, to bolje
Koliko ste puta čuli da je dnevno potrebno popiti 2, 3 ili čak 4 litre vode kako biste imali čist i zdrav ten i kako bi koža dobila dovoljno vlage? No, čini se da je i ovdje riječ o vrlo uvriježenom mitu, budući da nijedna studija nije potvrdila, a ni definirala točnu količinu vode koju bi bilo optimalno popiti tijekom dana. Iako je poželjno piti vodu kad god ste žedni, imajte na umu i činjenicu da je moguće i pretjerati u toj, izvorno zdravoj praksi. Naime, kada odnos tekućine i elektrolita izađe iz ravnoteže, to može dovesti do preniske razine natrija – hiponatremije.