Za riječ lipidi svi smo čuli, znamo da ih naše tijelo prirodno sadrži, a vjerojatno pamtimo da imaju nekakve veze s mastima. Ipak, znate li što su točno lipidi, koja je njihova uloga u zdravlju kože i zašto ih sve češće viđamo na etiketama proizvoda za njegu kože?
Prirodna ulja naše kože
Pod nazivom lipidu kriju se dvije kategorije – epidermalni i lojni lipidi, a riječ je o prirodnim uljima naše kože, bez kojih ona ne bi mogla funkcionirati i biti zdrava. Popunjavajući praznine između stanica, lipidi djeluju na kožu poput cementa, održavajući povezanost stanica.
Lojne lipide možemo podijeliti na trigliceride, estere voska i skvalan, dok su nam mnogo poznatiji epidermalni lipidi – kolesterol, masne kiseline i ceramidi. Sve smo ove pojmove čuli u kontekstu sastojaka kozmetike, no rijetko možemo pročitati o njihovim važnim ulogama i zašto su nam toliko potrebni.
Kako zapravo djeluju na kožu?
Iako su njihove funkcije brojne, najvažnija karakteristika lipida koju vrijedi spomenuti je uloga barijere. Najjednostavnije objašnjenje onoga što lipidi rade na koži je – brinu se da korisne stvari poput nutrijenata ostanu unutar kože, a štetne stvari poput slobodnih radikala ostanu izvan kožne barijere.
Osim toga, lipidi se često koriste kao ovlaživači i emolijenti, kao i u svrhu obnavljanja oštećene i osjetljive kože. Njihove fizičke karakteristike omogućavaju im da na koži spriječe transepidermalni gubitak vode, kako se dehidracija ne bi pogoršala.
Prirodni gubitak narušava teksturu i punoću kože
Kao i mnoge druge važne komponente u tijelu, s godinama i razina lipida u koži znatno opada. Taj prirodni gubitak masti u koži osjeća se na tenu gotovo preko noći, jer nam koža postaje gruba, a njena se tekstura pogoršava.
Često primjećujemo i gubitak zategnutosti i prirodne punoće i kvalitete kože, a dermatolozi tvrde kako je riječ upravo o padu razine lipida između stanica kože. Iz tog su razloga ove prirodne masnoće jedan od omiljenih anti-ageing sastojaka.
Ceramidi, zasićene maske kiseline ili skvalan?
Čitajući deklaracije proizvoda možda nećemo uvijek primijetiti da naša omiljena krema sadrži lipide, no istraživanja pokazuju kako su lipidi u nekom od svojih oblika najčešći sastojak kozmetike, odmah nakon vode.
Najpoznatija skupina unutar lipida svakako su ceramidi, koji se smatraju najvažnijim strukturnim elementom prirodne zaštitne barijere epiderme. Zahvaljujući iznimnoj sposobnosti vezanja vlage, sadrži ih većina hidratantnih proizvoda, a očuvanjem zaštitne barijere pomažu koži da ostane vlažna, hidrirana i meka.
Osim ceramida, u kozmetičkim se proizvodima iz grupe lipida često nalaze i masne kiseline, ali i skvalan, prirodni emolijent poznat po snažnim antioksidativnim svojstvima, koji pomaže u smanjenju suhih područja i prevenciji bora i sitnih linija.
Osnažuju barijeru, pomažu u zacjeljivanju i sprječavaju gubitak vode
Uvođenjem proizvoda koji sadrži prirodne lipide u njegu kože, rezultati će se na licu pojaviti u vrlo kratkom vremenu. Navikli smo u masnoćama na koži razmišljati u negativnom kontekstu, no njihova je uloga nezamjenjiva. Pomoći će epidermi u procesu obnavljanja, osnažiti i potaknuti prirodnu kožnu barijeru i značajno smanjiti gubitak vode.
Osim u kvalitetnoj dermokozmetičkoj njezi, dovoljne količine prirodnih lipida preporučuje se unositi i prehranom, a najboljim izvorima lipida smatraju se orašasti plodovi poput badema, pistacija, kikirikija i oraha, zatim losos, avokado i biljna ulja.