Kažu da su 40-e zlatne godine, posebno za žene. U četrdesetima one točno znaju što žele i ne boje se istinski uživati u životu. To su godine kada znamo što je ispravno, prvenstveno za sebe, i ne bojimo se posljedica. U 40-ima se već naučimo nositi s lošijim danima ili pak biti spremniji za neočekivane izazove. Naučimo da se baš ništa neće dogoditi ako zakasnimo na posao zbog prometne gužve, kao što se i naučimo to prihvatiti bez nervoze, svjesni da ionako ništa po tom pitanju ne možemo poduzeti.
Naučimo pitati što zaslužujemo, svjesni koliko vrijedimo. To su godine kada smo već osmislili svoj stil i neopterećeno uživamo u shoppingu i druženju s prijateljicama.
S godinama i zrelošću čovjek stječe iskustvo i samopouzdanje, ali gubi jednu stvar – mladolik izgled. Tada često vanjski izgled jednostavno ne odgovara našoj unutrašnjoj energiji, kao ni zahtjevima koje nam postavlja suvremeni život.
Već iza 30-e godine koža počinje gubiti hijaluronsku kiselinu, a zatim i kolagen, elastin i potkožnu masnoću. Uz to, gravitacijska sila te upotreba mimične muskulature dovode do stvaranja mimičnih bora, gubitka volumena, a koža postaje umorna i bez sjaja.
Fileri: 1, 2 ili 3 ml?
Moderna estetska medicina pruža rješenje za sve navedene znakove starenja, no s njezinim mogućnostima treba postupati oprezno. Hijaluronski fileri trenutno su najpopularnija metoda pomlađivanja, a ukoliko se dobro procjeni omjer, količina i mjesto apliciranja, rezultati su potpuno prirodni.
Količina je ono što najčešće zabrinjava pacijente. Koliko je filera previše, a koliko neće napraviti nikakvu razliku? Osim što to ovisi o fileru, ovisi i o pojedinačnim slučajevima i znakovima starenja.
S jednim mililitrom filera možda ne možete značajno utjecati na znakove starenja, ali bitno je krenuti. S takvom se količinom, primjerice, ne može nadoknaditi izgubljeni volumen, ali ipak možete popraviti stanje lica, posebno ako su se tek pojavili znakovi starenja.
Obično pacijenticama u 40-ima predlažem krenuti s 2 ml. Ukoliko želite postupno osvježavanje lica i održavanje rezultata, ključno je napraviti plan pomlađivanja. Dodavanjem malih količina filera, lice se održava osvježenim i pomlađenim, a zbrojeno se može doći i do 4 – 5 ml koji će postupno i strateški aplicirani dati izvrsne rezultate.
U 50-ima su obično znakovi starenja izraženiji (posebice ako nikada ranije niste otišli na estetski tretman), tako da se, ako po prvi put u toj dobi razmišljate o filerima, u obzir treba uzeti da će 2 ml dati suptilnije rezultate, stoga je 3 ml najčešće bolji izbor, iako to ovisi isključivo o karakteristikama lica i kože.
Pogledate li većinu hollywoodskih glumica, složit ćete se da izgledaju mlađe od svoje stvarne dobi. Jennifer Aniston nedavno je proglašena zvijezdom koja najbolje koristi prednosti estetske medicine. Ona ne izgleda kao da joj je 20, no izgleda mlađe nego što doista jest, pritom svježe i prirodno, a sasvim je sigurno da je na području obraza nadoknadila volumen.
Izvrstan je primjer i Jennifer Lopez koja osim genetskih predispozicija također vrlo vješto i suptilno koristi estetske tretmane.
Victoria Beckham, Robin Wright i Halle Berry još su neke od glumica svježih i blistavih lica koje zasad nisu pretjerale u korištenju filera.
Gina Gershon navršila je 55 godina i izgleda izvrsno. Definirana linija čeljusti, bez tragova opuštene kože, blage bore i blistava koža. Ove glumice odličan su primjer kako iskoristiti prednosti neinvazivnih metoda pomlađivanja, održati mladolik izgled, a pritom izgledati kao bolja verzija sebe, a ne kao potpuno druga osoba.
Kako djeluju hijaluronski fileri?
Filerima različite gustoće i namjene mogu se postići različiti efekti – od hidratiziranja i regeneracije kože do nadoknade volumena, definiranja crta lica i lifting efekta. Dermalni hijaluronski fileri sadrže hijaluronsku kiselinu čija je molekularna struktura jednaka onoj što je stvara naše tijelo – ona je prirodna aminokiselina, sastavni dio naših stanica i međustaničnog prostora. Omogućuje dobru hidrataciju te ima važnu ulogu u balansu vode i cijeljenju.
Aplikacijom hijaluronskih filera povećava se nakupljanje vode, a koža vraća svježinu i mladenački izgled. Samim time utječe se i na elastičnost kože, poticanje novog kolagena i revitalizaciju kože.
Kada nastaje pogreška?
Vezano uz količinu filera, pogreška se može dogoditi ili apliciranjem premale količine zbog čega su rezultati nedostatni, ali to se jednostavno ispravi, ili apliciranjem prevelike količine kada dolazi do neprirodnog rezultata. Pogreške se javljaju i pri odabira mjesta za aplikaciju, zato je jako bitno da vam filer aplicira liječnik, stručnjak u svom poslu.
Ukoliko imate izražene nazolabijalne bore, one se najčešće nisu stvorile zato što ste se previše smijali, već zato što se s godinama tonus kože opustio, a sila gravitacija povukla lice prema dolje. Zbog toga se filerom ne tretiraju bore oko usana, već se on dodaje u obraze kako bi se lice podignulo prema gore.
Za test, pogledajte u ogledalu kako vaše nazolabijalne bore nestaju kada obraze podignete prema gore.
Isto tako, pogreška je očekivati da se filerom lice može pomladiti za 20 godina. To, uostalom, nije ni svrha neinvazivnih tretmana. Filerom se lice može pomladiti i osvježiti, baš kao da ste vratili sat unatrag – s potpuno prirodnim rezultatima, no ne možete očekivati da će se njime izbrisati 20 godina, a pritom zadržati savršeno prirodan izgled.
Velikim se dozama neće ukloniti više godina, već postići neprirodan izgled. Primjer su pojedine glumice koje pretjeraju pa na trenutke izgledaju vrlo neprirodno, no čim se dio hijaluronske kiseline razgradi, lice ponovno poprimi prirodan i svjež izgled.
Razgovarajte sa svojim liječnikom – neka detaljno procjeni vaše lice i sasluša vaše želje, a on će napraviti plan pomlađivanja i najbolje vas savjetovati koja je količina idealna baš za vaše lice i kojim tempom održavati rezultate.