Ako ste u nekom trenutku svog života razmišljali o face liftingu i odustali zbog njegovih karakteristika kao što su dugotrajan oporavak i položaj ožiljka, za vas imamo dobru vijest. Metoda liftinga lica toliko se unaprijedila i razvila da postoje metode kojima oporavak traje oko dva tjedna, a ožiljak nije vidljiv.
Klasični face lifting
Klasični face lifting velika je operacija koju prate određeni rizici i koja zahtjeva dugotrajan postoperativni oporavak, a većina današnjih klijenata jednostavno ne može uzeti toliki „out of work“ period.
Naime, klasični face lifting operacija je koja traje 4 – 5 sati, rez se proteže od vlasišta sljepoočne regije, ispred i iza uha te završava negdje u vlasištu zatiljka. Oporavak je dugotrajan, a modrice i otekline traju 4 – 5 tjedana.
MACS face lifting
Face lifting kratkog reza (MACS – minimal access cranial suspension lift) uveli su u medicinsku praksu vrhunski estetski kirurzi Patrick Tonnard i Alexis Verpaele koji se smatraju začetnicima suvremene kirurgije.
Kod ove metode ožiljak je dobro skriven, a pacijenti su zadovoljni brzinom oporavka koji traje oko 15 dana.
Face lifting kratkog reza vrši se kroz dvostruko kraći rez, operativni zahvat traje dvostruko kraće (oko 2,5 sata), postoperativni oporavak je dvostruko kraći (oko 2 tjedna), postoperativne komplikacije su bitno rjeđe, a rezultat operacije je jednako trajan i dobar, vrlo često i puno bolji nego kod klasičnog face lifta.
Umjesto kirurškog podizanja kože vrata i potpunog odvajanja od mišića platizme kao kod klasičnog face lifta, hidroliposukcija vrata se primjenjuje kao nužan i neizostavan dio face lifta kratkog reza, s ciljem da se postigne potpuna mobilizacija kože vrata, nakon čega se koža i mišić platizma mogu povući u antigravitacijskom smjeru i zadržati u tom položaju pomoću trajnih šavova koji su fiksirani za duboku fasciju sljepoočnog ili temporalnog mišića.
Što odabrati?
Bitne razlike MACS facelifta naspram klasičnom faceliftu su sljedeće:
Kod MACS facelifta rez se pruža od vlasišta u sljepoočici, ispred uha do ušne resice. Kod klasičnog facelifta taj rez se nastavlja ispod i iza uha do vlasišta iza uha. Na taj se način MACS faceliftom može korigirati lice i najgornji dio prednje strane vrata, dok se klasičnim faceliftom osim lica korigira i koža većeg dijela vrata.
Opseg odvajanja kože od potkožnog tkiva kod MACS facelifta manji je nego kod klasičnog i u skladu s tim, oporavak je brži. Kod MACS facelifta zatezanje potkožnog tkiva vrši se tzv. plikacijom SMAS-a, dok je kod klasičnog facelifta prepariranje tkiva dublje i intenzivnije.
Smjer zatezanja tkiva također je malo drugačiji. Kod MACS facelifta smjer je prema gore – tkivo lica podiže se prema sljepoočici, dok je kod klasičnog, zbog proširenog reza iza uške, smjer zatezanja prema gore, ali i na stranu – horizontalno, što može dovesti do neprirodno zategnutog izgleda.
Sve u svemu, izbor metode ovisi o stanju tkiva lica i vrata. Kod srednje izražene opuštenosti lica dovoljan je MACS facelift, a kod jake opuštenosti i viška kože lica i vrata potreban je klasičan facelift s neckliftom.
Kombinacija metoda za potpuno prirodan rezultat
Za izvrstan rezultat nerijetko facelift upotpunjujemo transferom vlastitog masnog tkiva u one regije gdje invazivne metode nisu potrebne. To su podočnjaci, jagodice i nazolabijalne brazde. Masno tkivo idealan je materijal koji daje volumen, ali osim toga potiče regeneraciju okolnog tkiva.
Vrlo ga često kombiniramo s PRP – vlastitom plazmom pacijenta. Da bismo postigli idealan rezultat, potrebno je napraviti hiperkorekciju, uštrcati oko 30% više tkiva jer će se jedan dio masti s vremenom resorbirati. Ako je potrebno tretman se može ponoviti nakon 6 mjeseci i tada su rezultati mnogo trajniji od filera.