Stigla nam je i kalendarska zima – godišnje doba kada mnogi alergičari mogu odahnuti jer je koncentracija alergena u zraku doista najmanja u godini. Nema peludi, ambrozije, ne cvate lipa, a i sunce rijetko viđamo. Idealno, rekli bismo, no s nama se ne bi složili oni koji pate od alergije na hladnoću. Da, dobro ste pročitali – takva alergija doista postoji, a manifestira se kao pretjerana reakcija našega tijela – uglavnom kože – na niske temperature, hladni zrak, snijeg.
Iako se kolokvijalno ova pojava naziva alergijom, dermatolozi će reći kako to nije prava alergija, već, kao što smo rekli – pretjerana reakcija koju prati crvenilo kože, svrbež, lagano oticanje – upravo kao i kod ostalih alergija.
Različite reakcije
Kada govorimo o reakciji tijela na hladnoću, simptome nije moguće unificirati – njezina jačina, naime, varira od osobe do osobe. Tako će se kod nekih pojaviti tek blagi svrbež, dok će drugi patiti uz puno snažnije simptome – poput crvenila i oticanja kože koje nalikuje urtikariji.
Iako nije utvrđeno što točno uzrokuje ove pojave, poznato je da češće pogađaju žene nego muškarce, a najčešći simptom je blijedi, ispupčeni osip popraćen snažnim svrbežom.
Brzo se javlja, brzo i prolazi
Zbog širenja i skupljanja sitnih krvnih žila prilikom promjena temperature, promjene na koži kao reakcija na hladnoću nastaju iznimno brzo, ponekad u samo nekoliko minuta. Dobra je vijest da će se u većini slučajeva jako brzo i povući. Dovoljno je da nestane hladni podražaj. Ponekad će se simptomi pak zadržati i do 24 sata, ali ne i dulje od toga.
Najjače reakcije, posve očekivano, javljaju na dijelovima tijela koji su najviše izloženi hladnoći – rukama, licu i vratu, dok se u nekim slučajevima mogu javiti i na usnama, ušima i nosu, u vidu oticanja ili ružičastih mrljica.
Kako si pomoći?
Budući da se ovdje ne radi o „pravoj“ alergiji, već o izrazitoj netoleranciji na hladnoću i njezine popratne pojave, važno je djelovati na ublažavanje simptoma. Vrlo je, naime, vjerojatno da će vas ova pojava pratiti čitavog života pa se stoga usredotočite na to da si zimi olakšate život i smanjite ove neugodne simptome na najmanju moguću mjeru.
Jedan od najučinkovitijih načina za kontroliranje neugodnih posljedica izlaganja hladnom vremenu je adekvatna priprema i zaštita kože specijaliziranom dermokozmetikom. Topikalna primjena umirujućih i antiupalnih sastojaka može pogođenima donijeti veliko olakšanje. Stoga birajte provjerene proizvode s peptidima, visoko hidratantne, bez mirisa i aditiva koji će vašu kožu hidratizirati, nahraniti i umiriti, a pritom i ublažiti osjećaj nelagode koji prati ovu specifičnu alergiju.
Važno je da proizvod koji odaberete bude clean, odnosno da ima minimalističku i sigurnu formulu, što manji broj sastojaka te da bude bez tvari koje mogu nadražiti kožu ili izazvati alergijsku reakciju.
Najčešća zamjerka koju imamo na kreme namijenjene preosjetljivoj koži sklonoj iritacijama odnosi se na njihovu teksturu – zbog zadaće da zaštite kožnu barijeru, ponekad mogu djelovati masno, što dodatno otežava beauty rutinu. Dobra je vijest da na tržištu danas postoje proizvodi koji obavljaju sve navedene funkcije, a nisu masni.
Prilikom odabira proizvoda za zimsku njegu osjetljive kože, nikako nemojte zaboraviti područje oko očiju jer upravo je ono posebno podložno reakciji na hladnoću.
Opremite se adekvatnim kremama i losionima, dobro se zabundajte, ponovite si onu staru – “zima, zima, e pa što je, ako je zima, nije lav” i nesmetano uživajte u zimskim radostima!