Većina žena smatra kako se njihov ten na ljetovanju popravi, a kožne nepravilnosti s kojima se bore tijekom cijele godine postanu manje izražene. Iz tog razloga morskoj vodi i suncu pripišu blagotvorno djelovanje na kožu, smatrajući kako su upravo oni zaslužni za novonastali čisti i zaglađeni ten.
Ima li istine u tom vjerovanju ili je riječ o mitu? Poboljšano stanje tena kojem svjedočimo na godišnjem odmoru ne možemo pripisati ljetnim vremenskim uvjetima, jer su oni zapravo vrlo teški i nepovoljni za našu kožu. Naime, visoke temperature i suh, vrući zrak stavljaju našu kožu u stanje stresa u kojoj joj je potrebno i više njege no inače. Što je onda uzrok popravljanja tena na godišnjem odmoru?
Opuštenost i manje stresa
Na godišnjem odmoru opušteniji smo, ne razmišljamo o svakodnevnim brigama, a naše se tijelo opušta od cjelogodišnjeg stresa. Smanjena količina stresa ima brojne pozitivne učinke na cijelo tijelo, a zdravlje kože jedan je od primarnih.
Stres i kemijske reakcije koje proizvodi u tijelu čine kožu reaktivnom i osjetljivijom, a često uzrokuje i nedostatak sna, što otežava zacjeljivanje kožnih nepravilnosti i akni.
Osim toga, na godišnjem smo odmoru skloniji bolje spavati, više vremena provoditi u prirodi, a izbjegavamo i brzu prehranu, što dodatno doprinosi zdravlju kože. Znači li to da bi se stanje našeg tena popravilo na godišnjem odmoru čak i da ga provodimo primjerice u planinama ili u mjestu stanovanja, a ne na moru? Vjerojatno bi, no more nosi i druge benefite za kožu osim smanjenja razine stresa.
Slana voda – prirodni lijek?
Jedna prednost koju odlazak na more ipak ima za kožu je slana voda. Morska sol nastala je potpuno prirodnim putem, a sadrži iznimno povoljnu koncentraciju ključnih minerala poput sumpora, kalcija, natrija, magnezija, bora, kalija, broma i stroncija. Svojim mineralnim bogatstvom pomaže u reduciranju simptoma astme, poboljšanju šećera u krvi, ali i značajnom popravljanju zdravlja kože.
Kada našem tijelu nedostaje ključnih minerala, može se pojaviti suhoća kože, sivkast ten i iritacije. Na sreću, morska sol može pomoći u prirodnom poboljšanju hidratacije i osnaživanju vanjskog sloja kože, kako bi izgledala zdravije i bila snažnija u obrani od vanjskih utjecaja.
Pomaže s aknama, ožiljcima, upalama i sebumom
Pospješena hidratacija nije jedini benefit koji slana voda pruža koži. Ona će doprinijeti i sužavanju proširenih pora, smanjenju količine sebuma i uspostavi prirodnog pH te će reducirati količinu bakterija koje uzrokuju akne.
Osim toga, pomaže u smanjenju formiranja ožiljaka, radi prirodnu eksfolijaciju mrtvih stanica kože, smanjuje upale i jača prirodnu barijeru kože.
S obzirom na sve navedeno, možemo zaključiti kako nam se poboljšanje tena na godišnjem odmoru događa prvenstveno zbog smanjenog stresa, kvalitetnije prehrane i više sna, no provodimo li vrijeme u moru, slana voda svakako je drugi faktor koji ima značajne pozitivne učinke na zdravlje i ljepotu tena.